Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Folsom - szóste wydanie chmury OpenStack

OpenStackNiespełna sześć miesięcy od wydania Essex, społeczność skupiona wokół platformy chmurowej OpenStack poinformowała o wydaniu szóstej wersji projektu, rozwijanego pod nazwą kodową Folsom.


Platforma OpenStack rozwijana jest od lipca 2010 roku z inicjatywy firmy Rackspace i agencji NASA. Celem projektu, od samego początku jest stworzenie wolnych interfejsów i oprogramowania na potrzeby usług typu cloud computing.

Organizacja skoncentrowana na tworzeniu oprogramowania dla publicznych i prywatnych chmur obliczeniowych liczy sobie prawie 200 firm członkowskich z całej branży, w tym AMD, AT&T, Cisco, Dell, HP, IBM, Intel, Red Hat oraz VMware. Ulepszenia w nowej wersji platformy chmurowej Infrastructure-as-a-service (IaaS) pochodzą od 330 osób z firm członkowskich.

W maju br. NASA wycofała się z aktywnego rozwoju projektu, wyrażając zadowolenie, że społeczność OpenStack rozrosła się do tego stopnia, że platforma Infrastructure-as-a-Service (IaaS) jest w dobrych rękach.

Natomiast we wrześniu firma Rackspace poinformowała, że przekazuje zarządzanie i całą wartość projektu OpenStack w ręce OpenStack Foundation.

W poprzednich edycjach (Austin, Bexar, Cactus, Diablo i Essex) wprowadzono i udoskonalono takie elementy jak ObjectStorage (Swift) - odpowiedzialny za przetwarzanie i magazynowanie danych, dodano obsługę hypervisorów Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V i VMware ESX/ESXi, wprowadzono panel zapewniający użytkownikom samoobsługowe udostępnianie zasobów oraz dodano komponent oferujący ujednolicony system uwierzytelniania - Identity (Keystone). Dodano również API wspomagające tworzenie wirtualnych sieci.

Nowa wersja wprowadza dwa nowe komponenty, Block Storage (nazwa kodowa "Cinder") oraz Virtual Networking ("Quantum") jako część systemu podstawowego, który obejmuje rozszerzoną wersję Compute ("Nova"), Object Storage ("Swift"), Dashboard ("Horizon"), Identity ("Keystone") oraz Image Service ("Glance"). "Cinder" block storage system został stworzony na bazie komponentu projektu Compute, Nova-Volume, by stać się pełnym komponentem systemu oferującym pamięć blokową oraz pamięć wolumenu i będzie rozwijany przez wskazany zespół.

Składnik sieciowy Quantum pozwala użytkownikom OpenStack na tworzenie i automatyzację sieci pomiędzy różnym interfejsami wirtualnych sieci skonfigurowanych na maszynach wirtualnych. To z kolei pozwala administratorom tworzyć sieci odzwierciedlające przepływ pracy oraz polityki i może np. być używane do izolacji ruchu pomiędzy użytkownikami chmury.

Ulepszenia komponentu Nova obejmują eliminację potrzeby z korzystania z DHCP w celu konfiguracji dużych pul maszyn wirtualnych. Po tym jak Microsoft zobowiązał się do asystowania przy projekcie, wsparcie dla Hyper-V zostało reaktywowane, tak by rozszerzyć zasięg platform wirtualizacji poza Xen, KVM, LXC i VMware ESX. Folsom Nova jest teraz w stanie wspierać Trusted Computing i może używać sprzętu do weryfikacji systemów w chmurze. Warstwa Swift, magazynująca dane w  stylu podobnym do Amazon S3, wspiera teraz gromadzenie metryk w czasie rzeczywistym odnośnie klastera i może korzystać z SSD dla gromadzenia meta danych w sytuacji gdy wymagana jest wysoka wydajność.

OpenStack Image Service, zarządzający obrazami wirtualnych maszyn, został przerobiony tak by poprawić wydajność i bezpieczeństwo z nowym API, nową biblioteką klienta i nowymi opcjami replikacji. Dashboard, Horizon, jest w tej chwili w swoim drugim wydaniu i jego interfejs webowy do zarządzania chmurą został zaktualizowany. Programiści poprawili możliwości zarządzanie siecią, usprawnili też wsparcie dla uwierzytelniania.

 

Logowanie i rejestracja