Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Test Macierzy sieciowej Iomega StorCenter px2-300d

Iomega StorCenter px2-300d


Końcem listopada Iomega, firma specjalizująca się w dostawie rozwiązań do przechowywania danych i bezpieczeństwa sieciowego dla małych firm, oddziałów przedsiębiorstw i biur domowych wprowadziła na rynek nowy dwudyskowy serwer sieciowy typu NAS - Iomega StorCenter px2-300d. Kilka dni po światowej premierze urządzenie trafiło do nas na testy. Producent zapewnia, że urządzenie doskonale sprawdzi się jako centralny magazyn danych w każdej z firm z sektora SMB. Sprawdziliśmy to.

 



Budowa i wyposażenie

Producent dostarcza serwery Iomega StorCenter px2-300d w kartonie z przewagą koloru czarnego i czerwonego. Sam NAS ma postać miniwieży i na pierwszy rzut oka mógłby zostać pomylony z komputerem typu NetTop.

Obudowa urządzenia, o wymiarach 22.63 x 12.62 x 20.78 cm jest elegancka, zaprojektowana z dużą starannością i bardzo solidna. Do jakości wykonania i jakości materiału (plastik oraz aluminium) nie można mieć zastrzeżeń.  Cała konstrukcja opiera się na czterech solidnych, gumowych nóżkach.

 

Iomega Box


Podobnie jak w wypadku modelu StorCenter px6-300D, którego test opublikowaliśmy w marcu ub. roku, kieszenie dysków znajdują się za drzwiczkami, w formie perforowanej siatki ułatwiającej wentylację dysków. W wypadku tego modelu producent wzmocnił konstrukcję drzwiczek i nie są one tak delikatne jak w px6-300D. Ponadto drzwiczki zostały wyposażone w zamek (5), zabezpieczający przed nieautoryzowanym dostępem do dysków. Za drzwiczkami kryją się kieszenie na dyski. Kieszenie zostały wykonana z plastiku i metalu i również jak cała obudowa są bardzo solidne.

 

Iomega px2-300d

Na przedzie urządzenia, w górnej jego części znajduje się wyświetlacz LCD (1). Na wyświetlaczu wyświetlane są naprzemiennie informacje o aktualnej godzinie, adresie IP oraz nazwie i statusie urządzenia (np. informacja o uruchamianiu/wyłączaniu czy też odbudowie macierzy RAID). Obok ekranu LCD znajdują się dwa przyciski (2) pozwalające na przewijanie wyświetlanych wiadomości.

Na prawej krawędzi przedniego panelu znajduje się Przycisk Zasilania (3),  Wskaźniki statusu (status urządzenia, praca dysków twardych) (4), oraz port USB 3.0 (6).
 

 

Iomega NAS


Na panelu tylnym znajdują się 2 porty USB 2.0 (1), wyjście (2) VGA na potrzeby monitoringu wideo, dwa porty sieciowe (3), przycisk pozwalający na RESET urządzenia (4), gniazdo zasilania (5) oraz Kensington Security Slot (6) oraz wyloty powietrza wentylatora.

 

Iomega StorCenter px2-300d


Wentylator jest słyszalny, ale naszym zdaniem głośność jego pracy nie przekracza progu akceptowalnego poziomu, nawet  przez użytkowników  wrażliwych na dobiegające odgłosy z otoczenia.
 

Iomega akcesoria stor center NAS Storage



Poza samym NAS’em w kartonie znajdował się zewnętrzny zasilacz wraz z zestawem kabli zasilających (w wersji używanej w naszym kraju, jak również wersjach stosowanych np. w Anglii, Japonii czy USA), kabel sieciowy (skrętka UTP CAT 5e), 2 kluczyki do przednich drzwiczek, poradnik Szybkiego Startu, broszura na temat usługi Personal Cloud oraz informacje na temat bezpieczeństwa użytkowania produktu. Do zestawu nie dostarczono płyty z oprogramowaniem, w trakcie testów okazało się, że to słuszny krok.
 
Bardzo łatwo się dostać do wnętrza urządzenia, np. w celu przeczyszczenia wentylatora. Po odkręceniu trzech śrubek można bez problemu zsunąć część aluminiową obudowy, zasłaniającą wnętrze.

 

Iomega wnętrze Inside px2-300d


Za chłodzenie procesora Intel Atom D525 1.8 GHz odpowiedzialne jest pasywne chłodzenie, radiator bez wentylatora. Na płycie głównej urządzenia znajduje się jedno niewykorzystane złącze pamięci SO-DIMM, w dokumentacji nie znaleźliśmy jednak informacji na temat wsparcia producenta w zakresie możliwości rozszerzenia RAM-u poza dostępne 2GB.

 

 

Logowanie i rejestracja