Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej
400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Analitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść ...

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Veeam Data Protection Report 2021
Veeam Data Protection Report 2021

Jak wynika z raportu firmy Veeam na temat ochrony danych w 2021 roku (Veeam Data Protection Report 2021), problemy z ochroną danych utrudniają transformację cyfrową przedsiębiorstwom na całym świecie. Tworzenie kopii zapasowych kończy się niepowodzeniem w 58% przypadków, co oznacza, że dane pozostają bez ochrony...

Czytaj więcej...

Aktualności

Nowy procesor sieciowy Nokii podnosi poprzeczkę w wielu obszarach

SieciNokia wprowadza na rynek technologię FP5, czyli piątą generację wydajnego procesora ruchu sieciowego dla swoich rozwiązań routerów IP. Będący sercem najnowszych platform usługowych IP Nokii, układ FP5 umożliwi dostawcom usług sprostanie współczesnym wymaganiom w zakresie zapewnienia efektywnego wzrostu przepustowości sieci, świadczenia nowych, szybszych usług IP oraz zapewnienia niezrównanej ochrony sieci operatorskich przed nowymi zagrożeniami.

Bazując na czterech wiodących na rynku generacjach procesorów sieciowych, Nokia podnosi poprzeczkę na zupełnie nowy poziom, pozwalając swoim klientom na obsługę dużej liczby interfejsów 800G Ethernet, zmniejszenie zużycia energii aż o 75% oraz wbudowując nowe funkcje szyfrowania strumieni ruchu sieciowego z pełną szybkością łączy.

Aby być w stanie sprostać wymaganiom architektur chmurowych, sieci 5G i oraz inicjatyw takich jak Przemysł 4.0, usługodawcy telekomunikacyjni muszą traktować swoje sieci jako infrastrukturę krytyczną oraz odpowiednio reagować na wyzwania w zakresie ich transformacji tak aby były one coraz bardziej bezpieczne, elastyczne i zapewniały możliwość rozwoju w dłuższej perspektywie czasu. Gwarantując wysoką wydajność i integralność w obliczu rosnących zagrożeń związanych z atakami sieciowymi oraz innego typu naruszeniami bezpieczeństwa, muszą one być w stanie dostosowywać się do nieprzewidzianych zmian a także wspierać rozwój usług przez cały okres eksploatacji sieci. Ponadto, sprzęt sieciowy IP musi być coraz bardziej energooszczędny, aby zminimalizować jego wpływ na środowisko.

"Nokia po raz kolejny pokazuje, że rozumie i angażuje się w sprawy dostawców usług, co było kluczem do zdobycia przez nią pozycji lidera na wartym 12 miliardów dolarów rynku. Wierzymy, że wraz z wprowadzeniem piątej generacji układów procesorów sieciowych dla routerów, Nokia przybliża się do utrzymania pozycji preferowanego dostawcy dla operatorów, którzy chcą rozwijać swoje sieci IP w taki sposób, aby stały się bardziej elastyczne, wydajne i bezpieczne, zapewniając jednocześnie odpowiednią ochronę inwestycji" - poiedział Ray Mota, Prezes zarządu i Główny analityk, ACG Research.

Wraz z zapowiedzią nowego procesora sieciowego FP5, Nokia ogłasza również wprowadzenie na rynek nowej generacji platform routingowych, które pomogą dostawcom usług przekształcić ich infrastrukturę tak, aby móc sprostać tym nowym, nieustannie zmieniającym się wymaganiom.

Nokia od dawna przoduje w dostarczaniu zintegrowanego podejścia do bezpieczeństwa operatorskich sieci IP. Dzięki poprzedniej generacji układów, FP4, firma umożliwiła kompleksową ochronę przed wolumetrycznymi atakami DDoS bezpośrednio w warstwie transportu sieciowego. Nowa technologia, FP5, obejmuje mechanizmy ‘ANYsec’ pozwalające na implementację dodatkowej warstwę ochrony indywidualnych strumieni IP z pełną szybkością łączy dzięki integracji bezpośrednio w chipsecie. ANYsec pozwala dostarczanie bezpiecznych usług IP, w tym opartych na technikach MPLS i Segment Routingu, bez negatywnego wpływu na wydajność oraz efektywność energetyczną. W ten sposób usługodawcy mogą zapewnić integralność i poufność wszystkich strumieni danych przepływających przez ich sieci.

Dzięki FP5 Nokia wykona skok generacyjny w zakresie przepustowości routerów. Nowe routery usługowe Nokii będą pierwszymi, które będą w stanie obsłużyć duże gęstości interfejsów 800GE oraz zapewnić przezroczysty transport 1,6 Tb/s (tzw. clear channel). Możliwości te będą dostępne w szerokim zakresie aplikacji obejmujących transport ruchu mobilnego, sieci szkieletowe IP, międzyoperatorską wymianę ruchu (peering), zarządzanie abonentami (BNG) oraz routing brzegowy. Nowe karty liniowe oparte na FP5 będą obsługiwać przepustowość 14,4 Tb/s (lub do 19,2 Tb/s dzięki możliwości inteligentnej agregacji). Nowo oferowana seria 7750 Service Router-1 umożliwi wykorzystanie zalet FP5 również w mniejszych lokalizacjach sieciowych, dzięki małym, stałym konfiguracjom sprzętowym.

Procesory sieciowe FP5 pozwolą na zmniejszenie zużycia energii w przeliczeniu na bit aż o 75%. Ponieważ FP5 jest wstecznie kompatybilny z FP4 i w pełni zintegrowany z najnowszymi wersjami systemu operacyjnego routerów usługowych (SR OS) Nokii, wszystkie dotychczasowe funkcjonalności są obsługiwane już od pierwszego dnia pracy na nowym sprzęcie. Dzięki takiej strategii rozwoju sprzętu i oprogramowania, Nokia zapewnia swoim klientom niezrównaną i trwałą ochronę inwestycji.

Jako w pełni programowalny procesor sieciowy, FP5 umożliwia ewolucję sieci w miarę zmian standardów i aplikacji. Jego deterministyczna wysoka wydajność w połączeniu z bogactwem możliwości w zakresie telemetrii zapewnia operatorom sieci możliwość rozbudowy i eksploatacji sieci IP zarówno dziś, jak i w przyszłości.

"Nasi klienci wymagają, aby ich sieci były wystarczająco wytrzymałe, sprawne i elastyczne, co pozwoli poradzić sobie ze wszystkim, co życie rzuca im pod nogi - od destrukcyjnych zagrożeń dla bezpieczeństwa po globalną pandemię. FP5 to znaczący krok naprzód pod względem wydajności, bezpieczeństwa i efektywności, a w połączeniu z najwyższą jakością naszego oprogramowania oraz inwestycjami w automatyzację sieci i narzędzia otwiera kolejny rozdział w wieloletniej historii Nokii jako lidera w dziedzinie sieci IP" - powiedział Federico Guillén, Prezes ds. infrastruktury sieciowej, Nokia.

Nowe platformy sprzętowe oparte na procesorze FP5 będą oferowane przez Nokię od pierwszej połowy 2022 roku.

Źródło: Nokia

Logowanie i rejestracja