Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej
400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Analitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść ...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

Veeam Data Protection Report 2021
Veeam Data Protection Report 2021

Jak wynika z raportu firmy Veeam na temat ochrony danych w 2021 roku (Veeam Data Protection Report 2021), problemy z ochroną danych utrudniają transformację cyfrową przedsiębiorstwom na całym świecie. Tworzenie kopii zapasowych kończy się niepowodzeniem w 58% przypadków, co oznacza, że dane pozostają bez ochrony...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Aktualności

Red Hat Enterprise Linux 8.5 dostępny!

RHEL 8.5Red Hat poinformował o dostępności Red Hat Enterprise Linux 8.5, najnowszej wersji czołowej platformy linuksowej dla przedsiębiorstw. Red Hat Enterprise Linux to wspólny, otwarty system operacyjny, który z powodzeniem wspiera chmury, tradycyjne centra przetwarzania danych i urządzenia brzegowe. Platforma umożliwia zespołom IT korzystanie z całego zestawu nowoczesnych narzędzi do tworzenia aplikacji i usług wymaganych, bez względu na to, gdzie te obciążenia będą ostatecznie zlokalizowane.

Ostatnie badania wskazują, że przedsiębiorstwa zdają sobie sprawę, że korzystanie wyłącznie z chmury publicznej może nie być ekonomicznie uzasadnione w perspektywie długoterminowej. Jednocześnie Gartner przewiduje, że do 2026 r. „wydatki na chmurę publiczną przekroczą 45% wszystkich wydatków przedsiębiorstw na IT, w porównaniu z mniej niż 17% w 2021 r.” Red Hat od dawna jest orędownikiem hybrydowego świata wielochmurowego, w którym klienci mogą urzeczywistnić wizję dowolnej aplikacji w dowolnym miejscu poprzez wybór odpowiedniego środowiska i technologii, które opierają się na elastycznym, bardziej spójnym fundamencie. To sprawia, że wspólny fundament Linuksa, dostosowany do wymogów tradycyjnych centrów przetwarzania danych, jak również złożoności środowisk wielochmurowych i brzegowych, jest niezbędny dla cyfrowej transformacji.

Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.5 zapewnia tę podstawę w oparciu o ponad 20-letnie doświadczenie firmy Red Hat w zakresie systemu Linux. Tworzy to innowacyjną platformę, która obejmuje dostawców chmur publicznych, wiele architektur sprzętowych, środowisk zwirtualizowanych i modeli przetwarzania brzegowego. Zaktualizowana platforma rozszerza usługi Red Hat Insights. Opiera się ona na istniejących funkcjach zarządzania kontenerami oraz ułatwia zespołom IT konfigurowanie systemów dostosowanych do obciążeń, niezależnie od tego, w którym miejscu środowiska wielochmurowego się one znajdują.

"Linux to wspólny język, którym posługuje się niemal każda chmura publiczna, chmura prywatna, środowisko brzegowe i centrum przetwarzania danych. Red Hat Enterprise Linux 8.5 wzmacnia rolę wiodącej na świecie korporacyjnej platformy linuksowej w ekosystemie chmurowym. Zapewnia nowe możliwości i pozwala sprostać zmieniającym się i złożonym potrzebom IT, od innowacji kontenerowych w chmurze po rozszerzenie funkcji Linuksa o role systemowe, na dowolnych podstawach, jakich wymagają nasi klienci" - powiedział Gunnar Hellekson, dyrektor generalny ds. Red Hat Enterprise Linux, Red Hat.

Rozwiązanie problemu złożoności procesu wdrażania
Red Hat Insights, usługa analizy predykcyjnej firmy Red Hat służąca do identyfikowania i usuwania potencjalnych problemów z systemem, jest domyślnie dostępna w prawie wszystkich subskrypcjach Red Hat Enterprise Linux. Wraz z premierą Red Hat Enterprise Linux 8.5 usługa Insights wprowadza nowe możliwości w zakresie usuwania luk w zabezpieczeniach, zapewnienia zgodności z przepisami i rozwiązywania problemów. Pomagają one przedsiębiorstwom skuteczniej zarządzać wdrożeniami Red Hat Enterprise Linux w środowiskach wielochmurowych i hybrydowych, nawet w przypadku szczegółowych scenariuszy bezpieczeństwa lub zgodności.

Wspieranie innowacji w zakresie kontenerów
Kontenery są niezbędnym elementem nowoczesnych wdrożeń DevOps, które z kolei są kluczowe w realizacji strategii środowisk wielochmurowych i hybrydowych. Red Hat Enterprise Linux 8.5 umacnia wiodącą rolę firmy Red Hat w zakresie ułatwiania użytkowania skonteneryzowanych aplikacji oraz zarządzania nimi poprzez:
● szybsze tworzenie obrazów dzięki systemowi plików OverlayFS bez roota;
● pełną obsługę skonteneryzowanego narzędzia Podman w systemach ciągłej integracji/ciągłego rozwoju (CI/CD), jak również w innych środowiskach operacyjnych;
● natywną integrację z cgroup2 w celu lepszego wykorzystania zasobów;
● domyślną weryfikację podpisu obrazów kontenerów, która sprawdza integralność obrazów kontenerów podczas instalacji i potwierdza, że obrazy są pobierane z Red Hat Container Registry i nie zostały naruszone od momentu podpisania.

Uproszczenie operacji w środowiskach wielochmurowych
Ponieważ nowoczesne środowiska IT obejmują wiele chmur publicznych, środowisk zwirtualizowanych, chmur prywatnych, serwerów lokalnych i urządzeń brzegowych, obsługa operacji IT staje się coraz bardziej złożona. Aby opanować tę złożoność i rozszerzyć umiejętności zarówno nowych, jak i doświadczonych zespołów operacyjnych IT, Red Hat Enterprise Linux 8.5 wprowadza obsługę nowych ról systemowych Red Hat Enterprise Linux. Role systemowe to wstępnie ustawione konfiguracje, umożliwiające zespołom IT łatwiejszą i szybszą obsługę określonych obciążeń od chmury po brzeg sieci. Red Hat Enterprise Linux 8.5 zawiera następujące elementy:

● Rola systemowa Red Hat Enterprise Linux for Microsoft SQL Server, ułatwiająca administratorom IT i baz danych zautomatyzowaną instalację, konfigurację i dostosowanie systemu SQL Server do konkretnych potrzeb.
● Rola systemowa Red Hat Enterprise Linux dla wirtualnej sieci prywatnej (VPN) pomaga skrócić czas potrzebny do skonfigurowania tuneli VPN, poprawiając spójność i zmniejszając ryzyko błędnej konfiguracji, która może być częstym czynnikiem incydentów związanych z bezpieczeństwem IT.
● Rola systemowa Red Hat Enterprise Linux dla serwera Postfix automatyzuje i standaryzuje konfigurację dla serwerów pocztowych Postfix. Pozwala pominąć ręczne czynności i umożliwia dostosowanie do potrzeb użytkownika.

Oprócz tych kluczowych nowych możliwości Red Hat Enterprise Linux 8.5 zapewnia również obsługę OpenJDK 17 i .NET Core 6. Konsola internetowa Red Hat Enterprise Linux również została udoskonalona. Umożliwia zarządzanie operacjami wprowadzania poprawek do jądra w czasie rzeczywistym oraz zarządzanie ogólną wydajnością. Ponadto ulepszenia w rozwiązaniu Image Builder zapewniają szersze wsparcie dla tworzenia niestandardowych obrazów Red Hat Enterprise Linux na serwerze fizycznym dla środowisk brzegowych. Ma to na celu łączenie obrazów z różnymi systemami plików, aby spełnić wewnętrzne standardy przedsiębiorstwa i wymogi zgodności z przepisami bezpieczeństwa.

Red Hat Enterprise Linux 8.5 jest już ogólnie dostępny za pośrednictwem Red Hat Customer Portal.

Źródło: Red Hat

Logowanie i rejestracja