Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Wiara, miłość, sprawczość, czyli kilka rad, jak zdobyć specjalistę IT

Praca ITTestowanie, wdrażanie,  sprawdzanie, porównywanie, przerabianie. To prawdziwy proces twórczy - który tylko wtedy, kiedy istnieje w całości, niezakłócany brakiem odpowiednich narzędzi, procedurami i ciągłymi "callami" - może zakończyć się sukcesem. Na przykład takim, jakim są urządzenia sieciowe Ubiquiti, nad którymi w krakowskim centrum badań i rozwoju pracują inżynierowie już od ponad siedmiu lat. Jak stworzyć idealne miejsce pracy dla wymagającego dziś wiele specjalisty IT?

Według „Raportu z badania społeczności IT 2021" przeprowadzonego przez BulldogJob, osoby działające w branży IT bardzo często wybierają pracę pod kątem możliwości rozwoju i samodoskonalenia się. Na taką potrzebę wskazuje aż 67% ankietowanych.Wynika to głównie z tego, że rynek pracy wciąż się zmienia, a ludzie starają się do niego dopasowywać. Firmy więc, które dają możliwość nauki, są otwarte, wspierają rozwój pasji swoich pracowników i dają im opcję zmiany świata na lepszy, będą miały większą szansę na zatrudnienie dobrych specjalistów IT.

Po pierwsze: eksperci

W branży IT zmiany przebiegają bardzo szybko, ponieważ codziennie powstają nowe specjalizacje i produkty wymagające poszerzenia wiedzy. Właśnie dlatego specjaliści coraz częściej kierują się w stronę projektów i firm, w których praca może być ciekawa.

"W krakowskiej siedzibie Ubiquiti tworzymy produkty łączące dwie cechy: skalowalność oraz wydajność. Możemy to robić dzięki szerokiej wiedzy naszych pracowników, ekspertów w dziedzinie technologii sieciowych, którzy pracując w Ubiquiti mają rzeczywisty wpływ na cykl życia produktu i szybko dostrzegają efekty swoich działań" - wyjaśnia Jerzy Mardaus, manager polskiego oddziału Ubiquiti.

Po drugie: sposób pracy

Specjaliści aplikujący do firm chcą wiedzieć jak najwięcej o tym, w jaki sposób będą działać. Znacznie częściej decydują się dołączyć do przedsiębiorstwa stawiającego na startupową atmosferę i brak krępujących i ograniczających kreatywność procedur.

"U nas nie ma hierarchii - każdy jest tak samo ważny, bo zna się na innych aspektach pracy. Zatrudniamy ekspertów w swojej dziedzinie, którzy potrafią działać zarówno w zespołach, jak i samodzielnie. Jesteśmy zawsze otwarci na entuzjastów technologii, którzy lubią testować unikalne rozwiązania - prototypy, zanim jeszcze trafią na rynek. Pracujemy w małych zespołach eksperckich, które potrafią rozwiązywać złożone problemy, mając do dyspozycji najlepsze dostępne narzędzia. Takie przyjazne środowisko sprzyja tworzeniu technologii na najwyższym poziomie" - mówi Jerzy Mardaus.

Po trzecie: miejsce pracy

Samo biuro to dziś stanowczo za mało. Jeśli w budynku firmy znajduje się również centrum badań i rozwoju wyposażone w laboratorium, to informatycy zyskują przestrzeń do testowania rozwiązań, nad którymi na co dzień pracują.

"W naszym centrum badań i rozwoju stworzyliśmy laboratorium, w którym powstają i są testowane urządzenia oraz oprogramowanie. Dla osób poszukujących pracy, zarówno ze sprzętem, jak i oprogramowaniem, jest to miejsce, w którym mogą realizować swoje pasje zawodowe, na bieżąco sprawdzając działanie rozwiązań technologicznych, które później są implementowane. Ponadto, staramy się, aby nasze urządzenia były testowane również w warunkach poza laboratorium - zachęcamy pracowników do korzystania z naszych urządzeń w warunkach domowych, tj. w taki sposób, w jaki są one używane przez wielu naszych użytkowników. Niejednokrotnie mają więc w swoich domach dość rozbudowane instalacje sieciowe i systemy monitoringu. Dzięki temu wiemy, jak dane urządzenia mogą się zachowywać we współpracy i konfiguracjach z innym sprzętem oraz jak tę współpracę ewentualnie usprawnić" - dodaje Jerzy Mardaus z Ubiquiti.

Aby przyciągać do firm prawdziwych entuzjastów, trzeba dziś zadbać też o komfortowe warunki pracy.

"W biurze staramy się, aby pracownicy czuli się jak najbardziej komfortowo - wszyscy pracownicy mają zapewniony swobodny dostęp do owoców i przekąsek, czy też możliwość zamówienia obiadu na koszt firmy - mówi Jerzy Mardaus.

Po czwarte: produkt

Uczestnictwo w interesującym i stawiającym ciągłe wymagania projekcie może być wyzwaniem, jednak – jak wspominają twórcy raportu przeprowadzonego przez BulldogJob – 43% respondentów ceni sobie możliwość technicznego rozwoju. Jest to jeden z powodów, dla których są gotowi zmienić posadę i zaangażować się w zupełnie nowe przedsięwzięcie. Jeśli wierzą w projekt i otrzymują niezbędne narzędzia do realizacji swoich działań, specjaliści zyskują tak ważne dziś - poczucie sprawczości!

"Produkty, które tworzymy usprawniają wygodne korzystanie z internetu, zapewniając bezpieczny, wydajny i bezproblemowy dostęp do zasobów sieciowych w miejscach, gdzie nie jesteśmy jedynymi użytkownikami danej sieci np. w kawiarniach, restauracjach czy na lotniskach. To wiąże się z wieloma technicznymi wyzwaniami, które nasi inżynierowie podejmują na co dzień. Poza tym, mogę chyba powiedzieć, że my po prostu lubimy to, nad czym pracujemy - za niezawodność, ale również za wygląd i intuicyjny interfejs. Urządzenia Ubiquiti są łatwe w konfiguracji i obsłudze, a przy tym  doskonale wkomponowują się w otoczenie, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynków" - precyzuje Jerzy Mardaus z Ubiquiti.

Jeśli jeszcze nie możesz zdecydować się, czy wolisz pracę w korporacji, czy w małej firmie, przestudiuj nasze małe porównanie:

1. Dostęp do trudniejszych projektów
W mniejszych firmach dużo łatwiej jest działać w bardziej angażujących projektach. To szansa, aby się wykazać i zebrać więcej doświadczenia. W korporacji ścieżka kariery może potrwać znacznie dłużej.

2. Sprawny onboarding
Rekrutacja w korporacji czasem trwa nawet kilka miesięcy. Mniejsze firmy szybciej podejmują decyzję, a następnie starają się sprawnie wdrożyć pracownika w nowe obowiązki.

3. Wszyscy się znają albo wręcz przeciwnie
Praca w miejscu, w którym wszyscy znają się z rozmów przy kawie, a nie przez przesyłane wiadomości? Brzmi kusząco, prawda? To domena małych firm, w korporacji liczącej niejednokrotnie tysiące pracowników może być z tym nieco trudniej.

4. Droga do kariery
Międzynarodowe przedsiębiorstwa zwykle mają już z góry zaplanowane i określone stanowiska. Każdy pracownik staje się więc trybikiem w maszynie. W takiej sytuacji droga do awansu może trochę potrwać. Nieduża firma daje przełożonym możliwość szybszego poznania zespołu i złożenia oferty wyższego stanowiska najbardziej utalentowanym osobom.

Specjaliści IT mogą zatem znaleźć swoje miejsce nie tylko w korporacjach, ale także w małych, złożonych z pasjonatów zespołach. Praca nie musi wcale polegać na naprawianiu błędów w oprogramowaniu, może nieść ze sobą poczucie odpowiedzialności za produkt - od etapu kreacji aż do jego ostatecznej wersji. To tylko początek drogi do znanych i rozpoznawalnych na całym świecie urządzeń.

Źródło: Ubiquiti

Logowanie i rejestracja