Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Dlaczego bankowość coraz częściej korzysta z chmury?

cloud migrationSektor bankowy zawsze był liderem we wdrażaniu innowacji technologicznych. I tych przyspieszających wprowadzanie nowych produktów i usług, i tych poprawiających interakcję między klientami a biznesem. Implementacja rozwiązań chmurowych do niedawna odbywała się stosunkowo powoli. Proces ten jednak przyspieszyły wiodące światowe instytucje finansowe.

Działania takich instytucji jak Goldman Sachs i Deutsche Bank mogą być dla branży źródłem wiedzy na temat skutecznej transformacji technologicznej w całym sektorze.

Pod koniec 2021 roku firma GFT przeprowadziła badanie sprawdzające, jak sektor finansowy odbiera technologię chmurową i jak jej wdrożenie pomaga w ulepszeniu procedur i poprawie efektywności w zarządzaniu bankiem. W ankiecie wzięli udział przedstawiciele 21 dużych i średnich banków.

Skalowalność

Z badania GFT wynika, że zasadniczo zmienił się sposób, w jaki ludzie korzystają ze swoich finansów i systemów bankowych, zwłaszcza jeśli chodzi o płatności i przelewy. 86% banków zaadoptowało usługi w chmurze właśnie po to, aby wykorzystać ich praktycznie nieograniczoną skalowalność.

W świecie bankowości detalicznej rozwiązania typu "kup teraz, zapłać później", bankowość otwarta czy systemy płatności zbliżeniowych zrewolucjonizowały sposób korzystania z usług - ułatwiły zarządzanie finansami i zwiększyły jego efektywność. Dojrzali i rozpoznawalni na rynku gracze nie mogli zostać na to obojętni, zwłaszcza w erze tzw. neobanków, które mają mniej systemów legacy, więc łatwiej jest im wdrażać nowe technologie, np. wykorzystujące chmurę i sztuczną inteligencję.

Co istotne, coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania hybrydowe i wielochmurowe. Większość organizacji rozważa dywersyfikację technologii chmury, a 76% banków uważa, że wdrażanie systemów wielochmurowych od głównych dostawców gwarantuje większe bezpieczeństwo, regularne aktualizacje, nowe usługi i innowacje.

Optymalizacja kosztów

Z badań GFT wynika, że optymalizacja kosztów jest głównym powodem, dla którego banki szukają rozwiązań chmurowych w zakresie utrzymania danych. Aż 81% ankietowanych potwierdza, że stosuje technologię chmury właśnie w celu obniżenia kosztów. Instalowanie i utrzymywanie systemów informatycznych jest dla instytucji finansowych długotrwałe i kosztowne. Gdy korzystają z chmury, to do obowiązków dostawcy należy zadbanie o całą wymaganą infrastrukturę. Zarządzanie sprzętem jest wliczone w cenę, co dodatkowo obniża całkowity koszt wsparcia informatycznego.

Inercja organizacyjna

Badanie GFT wykazało, że 62% bankowców uważa kulturę i inercję organizacyjną za kluczowe wyzwanie dla sektora finansowego. Innowacje technologiczne usprawniają przeprowadzanie operacji, dzięki czemu stają się one szybsze i bezpieczniejsze. Zastosowanie chmury zwiększa wydajność organizacji, ponieważ banki wraz ze wzrostem liczby transakcji zużywają mniej zasobów na rozbudowywanie infrastruktury. Zarządzający bankami doceniają tę możliwość – aż 95% z nich rozumie, że technologia chmury może skrócić czas wprowadzania produktów na rynek.

Nieporozumienia do wyjaśnienia

Nowe technologie, w tym chmura, budzą także wątpliwości. 43% bankowców ankietowanych przez GFT przyznało, że to głównie obawy związane z bezpieczeństwem utrudniają im pełną migrację do chmury. Są one jednak bezpodstawne. Dostawcy usług w chmurze inwestują w bezpieczeństwo swojej infrastruktury, co w rezultacie sprawia, że jest ona prawie zawsze bezpieczniejsza niż ta, która jest własnością klienta. Drugą barierą dla chmury jest tzw. luka w umiejętnościach cyfrowych. Ponad połowa banków twierdzi, że brak pracowników potrafiących obsługiwać chmurę wewnątrz instytucji spowalnia proces jej wdrażania.

"W GFT rozumiemy, że jest to poważny problem - i nie dotyczy tylko branży finansowej, ale praktycznie każdej - dlatego wciąż angażujemy się w projekty edukacyjne w tym zakresie. Na co dzień eksperci GFT prowadzą warsztaty, które są przeznaczone dla kadry zarządzającej i dla pionów technologii. Nasi partnerzy - Microsoft i Google Cloud - ufają naszej wiedzy i doświadczeniu. Razem prowadzimy różne akcje ewangelizacyjne dotyczące chmury. Szkolimy też osoby spoza firmy - uczymy praktyki podczas spotkań Google Developer Group Cloud w całej Polsce, prowadzimy własne studia podyplomowe na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Niedawno uruchomiliśmy w Polsce centrum kompetencji Thought Machine - skupione na technologiach pozwalających na zbudowanie całego banku w chmurze" - mówi Marcin Kowalski, CTO w GFT Poland.

W przyszłości technologia chmury będzie podstawowym rozwiązaniem dla banków, które chcą rozwijać i skalować swoją działalność, jednocześnie minimalizując ryzyko, czas i koszty. Bankowcy dostrzegają te korzyści, a wyniki przeprowadzonego przez GFT badania sugerują, że inwestycje w technologię chmury będą rosnąć. Wierzymy, że cloud już niedługo stanie się potężnym filarem branży usług finansowych - ewolucja tradycyjnych systemów bankowych jest bardzo trudna, a technologia chmurowa stale i dynamicznie się rozwija.

Źródło: GFT

Logowanie i rejestracja