Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Większość woli pracować z domu, jednak praca zdalna ma swoje minusy

Praca ZdalnaMimo że pandemiczna sytuacja po dwóch latach nieco się uspokoiła, nadal wiele osób pracuje zdalnie, i to wcale nie z konieczności. Według Pew Research Center, aż 61 proc. pracowników pracuje zdalnie dlatego, że chce. Nawet wiedząc, że w biurze czeka na nich wygodny fotel i miejsce do pracy, wolą pracować z domu.

Trwała zmiana
Zaledwie 38 proc. badanych pracowników deklaruje, że głównym powodem, dlaczego wykonują swoje obowiązki z domu, jest fakt, że nie mają możliwości pracy w biurze. To odwrócenie proporcji sprzed dwóch lat, kiedy 64 proc. pracowników pracowało zdalnie dlatego, że ich miejsce pracy było zamknięte, a 36 proc. robiło to z własnej woli.

Wśród zalet pracy zdalnej wymieniane są: większa równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, mniejsza presja, a także większa wydajność pracy. 42 proc. pracowników mówi, że wykonuje swoje obowiązki zdalnie tylko z powodu COVID-19, a to o 15 punktów procentowych mniej, niż w 2020 roku (57 proc.). Większość twierdzi, że praca spoza biura nie wpłynęła znacząco na przebieg ich kariery zawodowej.

Plusy i minusy
Pracy zdalnej towarzyszy jednak zasadniczy problem: kontakt online nie zastąpi spotkania twarzą w twarz ze współpracownikami. Według raportu, 60 proc. pracowników zdalnych nie czuje więzi z kolegami z biura.

Fakt, że ludzie generalnie preferują pracę zdalną, potwierdzają badania Boldare, firmy IT specjalizującej się w tworzeniu produktów cyfrowych, która zapewnia pracownikom przestrzeń i możliwości do regularnych spotkań z kolegami i koleżankami z pracy.

"Aż 93 proc. osób z Boldare deklaruje, że możliwość pracy zdalnej miała dla nich spore znaczenie przy wyborze pracodawcy. Ale o tym wiemy od dawna - nasi specjaliści, którzy mogli pracować zdalnie na długo przed pandemią, bardzo to doceniali. Temat doskonale znamy i mimo niekwestionowanych zalet pracy zdalnej, stwarzamy naszym pracownikom odpowiednie warunki i zachęcamy do spotkań na żywo. Niemal całkowita migracja organizacji do świata wirtualnego uświadomiła nam, jak ważna jest komunikacja w świecie rzeczywistym. Dlatego bardzo dbamy o to, by spotykać się ze sobą jak najczęściej i w różnych okolicznościach" - tłumaczy Mateusz Grzesiukiewicz, JS Developer z firmy Boldare.

Face to face
Warsztaty, integracje, wyjazdy do klientów czy jubileusze pracowników - to na pewno dobre okazje, żeby się spotkać w realu. Zwłaszcza w organizacji, w której większość załogi bardzo ceni sobie możliwość pracy zdalnej.

"Wszelkiego rodzaju spotkania na żywo zachęcają do aktywniejszego uczestnictwa i pomagają budować kulturę zaufania w firmie. Avatary na Slacku nigdy nie zastąpią komunikacji bezpośredniej, dzięki której wychwytujemy wzajemne sygnały niewerbalne i mowę ciała. Rozmowa twarzą w twarz pozwala lepiej się poznać, co ma ogromne znaczenie dla pracy w zespołach" - opowiada Mateusz Grzesiukiewicz. "Oprócz stacjonarnych warsztatów, spotkań z zespołem i wypraw do klientów, organizujemy także integracje face-to-face oraz workation. To ostatnie wiąże się ze wspólną pracą zespołu w wakacyjnych warunkach. Nasi pracownicy wiele razy organizowali workation, w ramach którego łączyli pracę z wypoczynkiem i wyjeżdżali całymi zespołami na surfing, w góry, czy odwiedzali zagraniczne, egzotyczne miejsca. Za każdym razem nasze zespoły wracają z takich wyjazdów zadowolone i wypoczęte, a także bardziej zgrane. Z naszych obserwacji wynika, że workation wzmaga ducha zespołu oraz produktywność pracowników".

Praca zdalna to współczesny sposób na zainteresowanie i utrzymanie pracowników, którzy doceniają oszczędność czasu i pieniędzy oraz większą równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Firmy produktowe, takie jak Boldare, coraz częściej oferują alternatywne formy pracy face-to-face. Dają one możliwość „zgromadzenia” w jednym miejscu zespołów, których członkowie na co dzień żyją w różnych regionach Europy, co w świecie IT jest już normą. Mimo ogólnej preferencji pracy z domu, pracownicy powinni mieć również możliwość przyjazdu do biura. Nawet, jeśli zechcą to zrobić raz w roku.

Źródło: Boldare

Logowanie i rejestracja