Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Raport VMware: Polacy chcą więcej cyfrowej swobody w miejscu pracy
Raport VMware: Polacy chcą więcej cyfrowej swobody w miejscu pracy

Jak tworzyć silną markę pracodawcy, przyciągać do firmy najlepsze talenty i osiągać biznesowe wzrosty? To wyzwanie spędza sen z powiek menedżerom. Odpowiedź przynosi najnowszy raport firmy VMware. Wynika z niego, że firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników znacznie ...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Hornetsecurity przedstawia raport o cyberzagrożeniach
Hornetsecurity przedstawia raport o cyberzagrożeniach

Hornetsecurity, dostawca rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa poczty e-mail i tworzeni kopii zapasowych platformy Microsoft 365, opublikował raport Cyber Threat Report 2021/2022, w którym zawarto szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji cyberzagrożeń ze szczególnym naciskiem na komunikację ...

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Aktualności

Polcom: cyfryzacja zaczyna się od czynnika ludzkiego

CyfryzacjaW drodze ku poprawie jakości obsługi klientów na mocno konkurencyjnym rynku, firmy muszą wykorzystywać potencjał drzemiący w cyfryzacji procesów. Jednak nie będzie to możliwe bez czynnika ludzkiego, a dokładniej - nakreślenia i wdrożenia w życie nowych zasad współpracy IT z biznesem.

Sprawny menedżer IT? Czyli jaki?
Nowe technologie rewolucjonizują biznes i są już nieodzownym elementem w krajobrazie polskich firm. Nie ma mowy o cyfrowej transformacji przedsiębiorstw bez aktywnego udziału w niej osób bezpośrednio odpowiedzialnych za obszar IT. Nic więc dziwnego, że 94 proc. ankietowanych w raporcie Polcom i Intel „Inwestycje IT w kierunku rozwoju polskich firm w latach 2021-2022 Chmura i nowe technologie” uważa, że menedżer IT powinien funkcjonować jako katalizator innowacji, który wprowadza nowe technologie do organizacji.

Jakie inne role spełnia menedżer IT w firmie? Również z badania Polcom wynika, że 82 proc. respondentów deklaruje, że sprawny menedżer powinien przekuwać pomysły na język korzyści biznesowych, a nie technologii. Ponadto 83 proc. twierdzi, że rolą menedżera IT jest spajanie technologicznie wszystkich działów przedsiębiorstwa.

"W związku z tą dość znaczącą rolą w firmie, IT może podnosić jakość relacji biznesowych  poprzez wdrażanie nowych rozwiązań w firmie, próby redukcji długu technologicznego czy cyfryzację procesów analogowych" - mówi Piotr Szypułka, Dyrektor Działu Utrzymania w Polcom.

IT a wyzwania biznesu
Z najświeższych badań "Barometru Polskiego Rynku Pracy" wynika, że największymi wyzwaniami przedsiębiorców w bieżącym roku będą: inflacja i wzrost cen, nowe regulacje podatkowo-prawne oraz nadal - pandemia COVID-19. Przedsiębiorcy wskazali również na wyższe koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które mogą spowalniać ich biznesy.

"Z kolei w badaniu Polcom i Intel wśród czynników hamujących biznes ankietowani wymienili również: przestarzałe systemy i technologie powodujące rosnący dług technologiczny (65 proc.), niewystarczający poziom finansowania (63 proc.) oraz zagrożenia związane z atakami hakerskimi, np. ransomware (62 proc.), ale rozwiązań problemów biznesowych firm można z powodzeniem szukać w IT" - mówi Piotr Szypułka.

Nasi respondenci za duże wyzwanie stojące przed ich biznesami uznali również braki kadrowe, zarówno te wynikające z niedoboru specjalistów na rynku, jak i z rosnących kosztów wynagrodzeń. Ciekawe wnioski pod tym kątem płyną z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, bowiem 72 proc. firm nie inwestowało w kapitał ludzki w 2021 r. i nie planuje tego również w bieżącym roku, a aż 91 proc. polskich firm zadeklarowało trudności w pozyskaniu pracowników o odpowiednich kompetencjach. W opinii respondentów, ale również i ekspertów, działy IT mogą pomóc firmie w rozwiązaniu problemów biznesowych, kadrowych i w spełnieniu aktualnych oczekiwań klientów na wiele sposobów.

Wsparcie zewnętrznymi zasobami
Firmy, dla których wyzwaniem jest pozyskanie wyspecjalizowanych kadr, zbudowanie know-how czy zbudowanie nowej infrastruktury IT, mogą pozyskać brakujące elementy z zewnątrz. Rola zewnętrznego dostawcy może być różna - w zależności od modelu współpracy czy potrzeb firmy. To co można oddać pod opiekę outsourcingową, a jednocześnie jest odpowiedzią na częste wyzwania biznesu to między innymi: doradztwo przy wyborze rozwiązań, wsparcie serwisowe oraz helpdesk, wsparcie procesów compliance, zapewnienie bezpieczeństwa danych i ciągłości działania procesów oraz zapewnienie wsparcia w zakresie cyberbezpieczeństwa.

"Ciekawym przykładem jest tutaj skorzystanie z usług zewnętrznego dostawcy chmury obliczeniowej. Wg 67 proc. ankietowanych w naszym badaniu, jest ona obecnie głównym motorem zmian technologicznych. Ponadto 43 proc. ankietowanych uważa, że wyniesienie do chmury aplikacji biznesowych poprawi efektywność kosztową firmy. Jest to o tyle wyraźny trend na rynku, ponieważ aż 44 proc. organizacji zamierza w 2022 roku przeznaczyć na rozwiązania chmurowe między 10 a 50 proc. swoich budżetów IT" - wskazuje Piotr Szypułka.

Odciążone w ten sposób zespoły IT mogą z kolei pracować nad innowacjami - szukać poprzez nowe technologie IT oszczędności dla firmy, brać czynny udział w budowaniu strategii czy też rozwijaniu projektów biznesowych opartych na IT.

Źródło: Polcom

Logowanie i rejestracja