Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Hornetsecurity przedstawia raport o cyberzagrożeniach
Hornetsecurity przedstawia raport o cyberzagrożeniach

Hornetsecurity, dostawca rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa poczty e-mail i tworzeni kopii zapasowych platformy Microsoft 365, opublikował raport Cyber Threat Report 2021/2022, w którym zawarto szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji cyberzagrożeń ze szczególnym naciskiem na komunikację ...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Raport VMware: Polacy chcą więcej cyfrowej swobody w miejscu pracy
Raport VMware: Polacy chcą więcej cyfrowej swobody w miejscu pracy

Jak tworzyć silną markę pracodawcy, przyciągać do firmy najlepsze talenty i osiągać biznesowe wzrosty? To wyzwanie spędza sen z powiek menedżerom. Odpowiedź przynosi najnowszy raport firmy VMware. Wynika z niego, że firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników znacznie ...

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Aktualności

Ransomware: mniej ataków z podwójnym wymuszeniem

RansomwareW pierwszym kwartale bieżącego roku nastąpiła zmiana trendów dotyczących ataków ransomware. Według Coverware nastąpił spadek incydentów z podwójnym wymuszaniem, a także stawek opłacanych napastnikom.

W ostatnich dwóch latach gangi ransomware wprowadziły do swoich ataków nowy sposób na wymuszanie haraczu - oprócz szyfrowania danych, zaczęły grozić upublicznieniem skradzionych informacji. Jak wynika z najnowszego raportu Coverware w pierwszym kwartale bieżącego roku w 77 proc. incydentów wykorzystano metodę podwójnego wymuszania okupu. Dla porównania w IV kwartale ubiegłego roku ten wskaźnik wyniósł 84 proc. Coverware sugeruje, iż ta tendencja zostanie utrzymana w kolejnych miesiącach.

Zdaniem autorów raportu napastnicy wyciągają wnioski z przeszłości i szukają mniej destrukcyjnych sposobów wyłudzenia pieniędzy, szantażując ofiary jedynie wyciekiem danych, bez ich szyfrowania. Charakterystyczny jest przypadek rurociągu Colonial Pipeline. Zakłócenie działania operatora zwróciło uwagę zarówno organów ścigania, jak i władz amerykańskich, a gangi ransomware nie potrzebują takiego rozgłosu.

Inne ważne dane zawarte w raporcie Coverware odnoszą się do płatności okupów. W pierwszym kwartale bieżącego roku 46 proc. śledzonych ofiar zapłaciło napastnikom, zaś w poprzednim kwartale było to 42 proc. Natomiast średnia wypłata okupu w badanym okresie wyniosła 211 529 USD (spadek o 34 proc. w porównaniu z IV kwartałem 2021 r.), a mediana wyniosła 73 906 USD (spadek o 37 proc).

"Najnowszy raport firm Coverware daje nam powody do umiarkowanego optymizmu. Wprawdzie na pierwszy rzut oka sytuacja atakowanych firm nie poprawiła się w jakiś spektakularny sposób, ale zmiany najwyraźniej idą we właściwym kierunku. Warto też porównać najnowsze dane do tych ze wcześniejszych lat. Jeśli porównać odsetek firm płacących okup w pierwszym kwartale 2022 i 2019 roku, okazuje się, że mamy do czynienia z 85 proc. spadkiem. To efekt coraz lepszych narzędzi dostarczanych przez dostawców systemów bezpieczeństwa IT oraz rosnącej świadomości użytkowników na temat zagrożeń występujących w cyberprzestrzeni" - mówi Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutor rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Specjaliści z Coverware nie pozostawiają złudzeń - walka z gangami ransomware nie skończy się w następnym kwartale, ale jeśli ten pozytywny trend się utrzyma, częstotliwość ataków, a tym samym waga problemu może za kilka lat wyglądać zupełnie inaczej aniżeli obecnie.

Źródło: Bitdefender

Logowanie i rejestracja