Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

Internet of Things, Big Data i Cloud - technologie, które rozwiną Twój biznes!
Internet of Things, Big Data i Cloud - technologie, które rozwiną Twój biznes!

Zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku jest jednym z podstawowych celów każdego biznesu. Wykorzystanie technologii, takich jak Internet of Things, Big Data czy usług chmurowych (Cloud) pozwala usprawnić procesy i zwiększać efektywność działań w firmie. Sprawdź, jak skutecznie i bezpiecznie wykorzystać te możl...

Czytaj więcej...

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cena energii elektrycznej coraz większym kosztem utrzymania własnego działu IT

ITCeny energii elektrycznej w ubiegłym roku pobiły historyczny rekord, w obecnym podwyżki zapowiadają się jeszcze wyższe. Prąd natomiast, oprócz bycia składową prawie każdej produkcji, jest też paliwem dla danych. Większość firm korzysta z usług IT w jakiejś formie. Trudno sobie wyobrazić, aby przedsiębiorstwo nie korzystało przynajmniej z komputera czy kasy z dostępem do łącza sieciowego i systemu płatności kartowych, nie wspominając nawet o działach IT w większych organizacjach. Digitalizacja jest tak „wszędobylska”, że dotyczy już nas wszystkich.

Działanie procesów, o których mowa, wiąże się z kosztami i dotąd główny koszt funkcjonowania usług IT stanowili specjaliści, oprogramowanie oraz wyposażenie firmy w serwery. Jednak w czasie, kiedy rok do roku cena prądu wzrasta o 95 proc., a eksperci i sytuacja geopolityczna wskazują na możliwość kolejnych podwyżek, obok ludzi i elektroniki na rachunku utrzymania własnego działu IT coraz wyraźniej zaczyna wybijać się cena energii elektrycznej.

Starych drzew się nie przesadza? Czasem jednak warto…
Starych nawyków ciężko się pozbyć. Czy to właśnie z tego powodu własne serwerownie wciąż są niezwykle powszechne? Według raportu firm Intel oraz OVHcloud, pod koniec 2021 roku aż 87 proc. przebadanych firm posiadało własne centrum danych, co więcej, 88 proc. firm niekorzystających z chmury nie planowało jej wdrożenia.

Korzystanie z własnej infrastruktury wymaga jej zasilania w pełnym wymiarze 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. Eksperci z zakresu planowania i budowy serwerowni szacują, że zwykle do zasilenia jednej „szafy” wyposażonej w 10 przeciętnych serwerów potrzebne jest 2,4 kW przyłącze elektryczne. Do jej schłodzenia wymagana jest natomiast niemal tona powietrza (0,92 nominalnej tony). Do kosztu prądu potrzebnego do zasilenia serwerów należy więc dodać jeszcze zużycie energii przez klimatyzatory przeznaczone do ich stałego chłodzenia. Klimatyzacja może natomiast stanowić nawet 50 proc. poboru prądu przez serwerownię. Problem ten tylko się pogłębia w ciepłych, letnich miesiącach, kiedy systemy chłodzenia zmuszone są pracować na pełnej mocy, aby utrzymać funkcjonowanie firmowego IT już nie na najwyższym, a przynajmniej na akceptowalnym poziomie.

"Jeśli jest jakieś paliwo, na którym „chodzą” dane, to jest to właśnie energia elektryczna. W czasach, w których ceny prądu drastycznie i szybko rosną, racjonalnym posunięciem jest szukanie oszczędności. Centra danych wykorzystują energię elektryczną dużo wydajniej niż niejedna serwerownia w firmie. Dodatkowo, korzystając z chmury płaci się jedynie za wykorzystane zasoby, a nie za sprzęt czy jego utrzymanie" - mówi Robert Paszkiewicz, odpowiedzialny za region Europy Środkowo - Wschodniej w OVHcloud.

…wyciągnąć wtyczkę i zaoszczędzić już teraz
Centra danych wykorzystują energię elektryczną efektywniej m.in. dzięki efektowi skali. Pobór mocy w DC jest też jednak nawet kilkukrotnie mniejszy per serwer niż w instalacjach lokalnych z racji wysokiej optymalizacji i innowacyjnych systemów chłodzenia. W przypadku centrów danych największego europejskiego dostawcy chmury, firmy OVHcloud, parametr efektywności elektrycznej PUE (Power Usage Effectiveness) osiąga doskonały wg standardów branży wynik na poziomie 1,09. Co oznacza, że aż 91 proc. energii dostarczonej do instalacji wykorzystywane jest produktywnie. Dzieje się tak m.in. za sprawą autorskiego systemu chłodzenia cieczą, który do chłodzenia jednego serwera przez dziesięć godzin wykorzystuje równowartość szklanki wody . W identycznych warunkach konkurencyjne systemy wymagają aż litra tej samej cieczy, dlatego rynkowy standard efektywności oscyluje wokół PUE 1,41. Korzystanie z usług profesjonalnego centrum danych jest często bardziej opłacalne od posiadania lokalnej serwerowni z PUE niekiedy przekraczającym nawet poziom 2,0, gdy przynajmniej połowa pobranej (a więc i opłaconej) energii wykorzystywana jest bezproduktywnie.

Według rynkowych badań agencji 451 Research, przechodząc z modelu on-premise do chmury publicznej, firmy mogą zmniejszyć zużycie energii nawet o 80 proc., niwelując jednocześnie pozostawiany przez siebie ślad węglowy nawet o 96 proc . Nie dość więc, że finalnie usługa IT zapewniana przez dostawcę chmury jest tańsza niż utrzymanie lokalnej infrastruktury, znika także duża część zmartwień dotyczących drożejącej energii. Jest więc wygodniej i bardziej ekologicznie.

"Ubiegłoroczne wzrosty cen prądu to dopiero początek i być może to właśnie kryzys energetyczny zainspiruje przedsiębiorstwa do szybszego przeniesienia zasobów do chmury. Tym bardziej, że na przejściu do chmury skorzystać mogą firmy każdej wielkości. W tym wypadku, by zaoszczędzić wystarczy - dosłownie i w przenośni - wyciągnąć wtyczkę" - podsumowuje Robert Paszkiewicz.

Czy wysokie ceny energii przyśpieszą zieloną transformację IT?
W obliczu drożejącej ceny energii część przedsiębiorców rozważy zwrot w stronę wysoce wyspecjalizowanych firm oferujących usługi centrum danych. Według ekspertów, zamierzony czy nie, będzie to ruch w kierunku zielonej transformacji IT. Nierzadko bowiem duże centra danych z bardzo praktycznych pobudek zbliżają się do zerowego śladu węglowego, wspierając się odnawialnymi źródłami energii i innowacyjnymi pomysłami na optymalizację procesów, takich jak chłodzenie serwerów. Jedną ze skutecznych dróg jest też tzw. „re-using”. Przykładem może być tu europejski dostawca OVHcloud, który z powodzeniem ponownie wykorzystuje elementy swoich serwerów już od 2008 roku. To szczególnie istotne w świetle Deklaracji Klimatycznej i nieuniknonej konieczności redukcji emisji CO2 do atmosfery.

"Zielona ewolucja przybiera na sile, ponieważ jednocześnie działa presja regulacyjna, gospodarcza, ale i społeczna, by ograniczyć emisję CO2. OVHcloud patrzy na ten trend z innej pozycji, ponieważ gospodarkę o obiegu zamkniętym stosowaliśmy zanim ten termin zaistniał na rynku. Aż co trzecia (34% proc ) wykorzystana część otrzymuje u nas <<nowe życie>>" - twierdzi Robert Paszkiewicz.

Źródło: OVHcloud

Logowanie i rejestracja