Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Aktualności

Broadcom kupuje giganta wirtualizacji za 61 mld USD - co dalej z VMware?

Broadcom VMwareBroadcom, czołowy producent półprzewodników  i oprogramowania infrastrukturalnego, poinformował o podpisaniu umowy, na mocy której za kwotę 61 miliardów USD przejmie VMware, czołowego dostawcę rozwiązań usprawniających budowę środowisk wielochmurowych. Ponadto transakcja gotówkowa obejmie również przejęcie 8 miliardów dolarów długu netto VMware.

Propozycja przejęcia pojawiła się zaledwie kilka tygodni po tym jak Elon Musk zaoferował wydanie 44 miliardów dolarów za Twittera i jest drugą co do wielkości w tym roku transakcją na rynku technologicznym, plasując się tuż za prawie 70 miliardowym przejęciem Activision Blizzard przez Microsoft.

Przejęcie VMware, ma stanowić kolejny duży krok w przebudowie Broadcoma przez Hock'a Tana, dyrektora generalnego firmy, który w ostatnich latach skupia się na budowie potęgi Broadcoma poprzez inwestycje na ryku oprogramowania. Za przykład niech posłużą przejęcie takich firm jak Symantec za blisko 11 miliardów dolarów w 2019 r. i CA Technologies za około 19 miliardów dolarów w 2018 roku.

Za sprawą akwizycji Broadcom chce umocnić swoją pozycję na rynku chmury obliczeniowej, a właśnie technologia VMware umożliwia dużym korporacjom połączenie chmury publicznej z wewnętrznymi sieciami firmowymi. VMware ma bliskie relacje z każdym liczącym się dostawcą w obszarze public cloud, w tym z Amazon AWS, Google Cloud Platform, Microsoft Azure, Oracle Cloud Infrastructure czy Alibaba Cloud.

Po zamknięciu transakcji Broadcom dokona rebrandingu działu oprogramowania działającego aktualnie jako Broadcom Software Group zmieniając go w VMware. Tym samym wizje analityków oraz marzenia partnerów i pracowników VMware o tym, że VMware po raz pierwszy od 2004 roku (po przejęciu przez EMC, a następnie przez Dell Technologies) stanie się w pełni suwerennym przedsiębiorstwem legły w gruzach. Pomimo wydzielenia VMware z Dell Technologies (1 listopada 2021 r.). które miało "...zapewnić VMware większą swobodę w realizacji strategii multi-cloud, uprościć strukturę kapitałową i model zarządzania oraz pozwolić na elastyczność operacyjną i finansową...", wielu obserwatorom rynku umknął jednak fakt, że Michael Dell wciąż miał w ręku 40,2% akcji firmy, a fundusz Silver Lake kolejne 10% i to od nich, a nie od planów rady nadzorczej zależna jest przyszłość firmy.

Pomimo to, że większość ze swojej 26 letniej historii, firma VMware stanowiła własność innych podmiotów, to cały czas była przedsiębiorstwem wysoce niezależnym, spółką akcyjną notowaną na giełdzie (NYSE) i sama dokonała blisko 50-ciu akwizycji. Wśród najbardziej znanych spółek przejętych przez VMware wymienić można Pivotal Software, Carbon Black, VeloCloud, AirWatch czy Nicira.

Choć firma VMware jest niekwestionowanym lider rynku SDDC z udziałem sięgającym blisko 50% i czołowym graczem w obszarze multicloud, to niepokój może budzić to jak Broadcom (ro)zwija przejmowane firmy softwareowe. Niestety z produktami CA Technologies, ówczesnego lidera rynku i pozostałościami po Symantec'u, do tej pory nie radzi sobie najlepiej.

Niepokojąco brzmią również zapowiedzi Broadcom związane z oczekiwanym zwiększeniem EBITDA o około 8,5 miliarda USD w ciągu trzech lat od zamknięcia transakcji. Czy uda się taki wynik osiągnąć, jeśli w kliku ostatnich latach oscyluje on w okolicach 4,5 mld USD? Pozostaje mieć nadzieję, że nie będzie się to wiązało z drastyczną redukcją etatów, a realnym pomysłem na rozwój przejmowanego biznesu.

Nieco optymizmu przyniosła wypowiedź Toma Krause, prezesa Broadcom Software Group, który stwierdził, że wzrost dochodów ma przynieść zmiana licencjonowania na model subskrypcyjny. Zapewnił on jednocześnie, że Broadcom zamierza zainwestować w kluczowe portfolio produktów VMware i cieszy się, że wraz z VMware pozyskuje kanał sprzedaży, który zapewni mu dotarcie do klientów, którzy nie byli związani bezpośrednimi relacjami z Broadcom. Szef działu oprogramowania zobowiązał się do ciągłych inwestycji i innowacji w zakresie podstawowych produktów infrastrukturalnych VMware, wymieniając vSphere, vSAN, vRealize i NSX.

Z kolei Hock Tan podkreślił, że w wyniku zakupu VMware, Broadcom zyska około tysiąca dużych klientów, dodając przy tym, że gigant wirtualizacji pozwoli firmie Broadcom wesprzeć ich w zarządzaniu cyklem życia aplikacji. Portfolio VMware pomoże firmom z rozbudowaną infrastrukturą informatyczną w modernizacji aplikacji i łatwiejszej migracji do chmury publicznej. W związku z tym, że duzi klienci Broadcom to podmioty podlegające restrykcyjnym regulacjom, to chmura prywatna będzie stanowiła dużą szansę dla implementacji rozwiązań VMware. Tan poinformował również, że narzędzia programistyczne CA Technologies uzupełnią ofertę VMware Tanzu i być może uczynią ją bardziej atrakcyjną dla programistów.

Firma VMware od zawsze stawiana jest jako wzór dla innych w kwestii podejścia do pracowników i wielokrotnie otrzymywała wyróżnienia, jako jedno z najlepszych miejsc pracy. Podobnie mają się sprawy jeśli chodzi o program partnerski czy niespotykane wsparcie społeczności.

Mam nadzieję, że rozwiązania firmy, z którą zetknąłem się pierwszy raz w czasach VMware GSX Server, po sfinalizowaniu transakcji nadal będą odgrywać kluczową rolę w środowiskach multicloud, jak również w infrastrukturach następnej generacji, których zalążki dopiero kiełkują.

Transakcja ma zostać sfinalizowana w 2023 roku podatkowym Broadcom, po wcześniejszym uzyskaniu zgody akcjonariuszy VMware i odpowiednich urzędów regulacyjnych.

Warto na koniec podkreślić, że umowa przejęcia zawiera zapis „go-shop”, co oznacza, że VMware może aktywnie zabiegać o inne oferty nabycia i prowadzić aktywne negocjacje ze stronami oferującymi alternatywne propozycje w okresie do 5 lipca br.

Logowanie i rejestracja