Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

Internet of Things, Big Data i Cloud - technologie, które rozwiną Twój biznes!
Internet of Things, Big Data i Cloud - technologie, które rozwiną Twój biznes!

Zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynku jest jednym z podstawowych celów każdego biznesu. Wykorzystanie technologii, takich jak Internet of Things, Big Data czy usług chmurowych (Cloud) pozwala usprawnić procesy i zwiększać efektywność działań w firmie. Sprawdź, jak skutecznie i bezpiecznie wykorzystać te możl...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Aktualności

Firmy korzystające z chmury szybsze we wdrażaniu transformacji

CloudStrategiczne podejście do wdrażania chmury hybrydowej czterokrotnie zwiększa prawdopodobieństwo przyspieszonej transformacji cyfrowej. Liderzy wdrażania chmury hybrydowej lepiej radzili sobie także z wyzwaniami podczas pandemii, częściej współpracowali z zewnętrznym dostawcami transformacji i zlecali zarządzanie chmurą hybrydową na zewnątrz - wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fujitsu.

Organizacje prezentujące strategiczne podejście do wdrażania chmury hybrydowej czterokrotnie częściej osiągają rezultaty intensywnej transformacji cyfrowej (DX) - wynika z raportu „Sekrety liderów chmury hybrydowej”, globalnego badania przeprowadzonego przez Longitude. Wszystkie ankietowane firmy, posiadające całościową strategię wdrażania chmury hybrydowej - określone w badaniu jako liderzy - przyznały, że przyspieszyły swoją transformację biznesową. Tymczasem w grupie badanych przedsiębiorstw sklasyfikowanych jako obserwatorzy - twierdząco odpowiedziało zaledwie 24 proc. Badanie wykazało również, że liderzy byli ponad dwukrotnie bardziej odporni na wyzwania związane z zarządzaniem pracą podczas pandemii.

Obecnie niemal wszystkie organizacje korzystają z aplikacji biznesowych opartych na chmurze i czerpią korzyści ze skalowalności, adaptacyjności i efektywności kosztowej rozwiązań chmurowych. Niewiele przedsiębiorstw wybrało czystą strategię „tylko chmura”, większość zyskuje dzięki jednoczesnym inwestycjom w chmurę w ramach dotychczasowych aplikacji i infrastruktury - czyli tak zwane podejście „chmury hybrydowej”.

Badanie pokazało, że liderzy chmury hybrydowej dwa razy częściej niż obserwatorzy współpracują z zewnętrznym dostawcą, pomagającym w transformacji do chmury hybrydowej. Dwukrotnie częściej zlecają także zarządzanie chmurą hybrydową na zewnątrz. Wskazuje to na chęć korzystania z wiedzy i doświadczenia specjalistów zewnętrznych we wdrażaniu rozwiązań chmurowych, zamiast działania na własną rękę.

Badanie zbiegło się w czasie z informacją o wprowadzeniu przez Fujitsu nowych usług z zakresu zarządzania w chmurze, w ramach pełnego pakietu rozwiązań wspierających klientów we wdrażaniu i przyspieszaniu transformacji cyfrowej. Oferowane rozwiązania dotyczą środowiska Microsoft Azure, w kolejnych miesiącach 2022 roku obejmą także AWS i VMware.

Kim są liderzy chmury hybrydowej?
Badacze wyodrębnili tę grupę na podstawie czterech kluczowych atrybutów:
1. Liderzy dostosowują strategie chmury hybrydowej do swoich planów transformacji całej firmy.
- Prawie trzy razy częściej dostosowują strategie IT do planów transformacji biznesowej, rozwijając przewagę konkurencyjną dzięki infrastrukturze hybrydowej.
2. Liderzy rozwijają procesy zarządzania chmurą hybrydową, aby ułatwić rozwój swoich przedsiębiorstw i zmniejszyć ryzyko.
- Są o 60 proc. bardziej pewni, że mogą zarządzać bezpieczeństwem i 75 proc. bardziej przekonani o możliwościach zarządzania zgodnością w ich środowisku hybrydowym.
3. Liderzy wzmacniają swoje zespoły w celu zwiększenia korzyści wnoszonych przez chmury hybrydowe nowej generacji.
- Grupa ta jest mniej zaniepokojona wyzwaniami, związanymi z zatrudnianiem nowych talentów. Postrzegało to jako problem zaledwie 27 proc. liderów i aż 42 proc. obserwatorów.
4. Liderzy wdrażają nowe technologie płynnie i na dużą skalę.
- Liderzy są prawie dwukrotnie częściej przekonani, że mogą wykorzystać swoją infrastrukturę hybrydową do wdrażania nowych technologii. Liderzy są dwukrotnie bardziej pewni, że mogą z sukcesem modernizować aplikacje i obciążenia dla podniesienia wydajności, dwukrotnie częściej będą w stanie zbudować aplikacje i wdrożyć je w różnych środowiskach, a także mają o 50 proc. większą pewność niż obserwatorzy odnośnie do skalowalności swojej infrastruktury.

"Badania jasno wskazują na konieczność posiadania odpowiedniej strategii chmury hybrydowej przez organizacje wdrażające u siebie transformację cyfrową. Jedną z ujawnionych w badaniu cech liderów jest chęć outsourcingu zarządzania chmurą hybrydową oraz współpracy w tym zakresie z firmą zewnętrzną. Dlatego z przyjemnością informujemy o nowej globalnej ofercie usług Fujitsu, adresującej wspomniane potrzeby. Oferując pełny pakiet usług zarządzania chmurą dla Microsoft Azure, AWS i VMware, pomagamy klientom znacząco przyspieszyć transformację cyfrową. Nasze usługi, świadczone m.in. z polskich centrów kompetencyjnych, pozwalają klientom budować elastyczne, efektywne kosztowo i bezpieczne rozwiązania realizujące transformację cyfrową oraz wspierające działania biznesowe" - komentuje Dariusz Śliwa, Cloud Native Ecosystem BDM w Fujitsu.

Źródło: Fujitsu

Logowanie i rejestracja