Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
This SysAdmin Day, WIN with Hornetsecurity!

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

Generacja C na brzegu sieci - jak na branżę IT wpłynie edge computing?
Generacja C na brzegu sieci - jak na branżę IT wpłynie edge computing?

Szacuje się, że do 2021 r. internetowy ruch generowany przez urządzenia mobilne wzrośnie czterokrotnie, a transfer związany ze strumieniowym wideo i grami online - pięciokrotnie. Coraz więcej danych nie tylko pobieramy z internetu, ale także przesyłamy. Do tego dochodzi rosnąca popularność urządzeń, które generu...

Czytaj więcej...

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cyberbezpieczeństwo: Ochrona zdrowia wymaga najnowocześniejszych rozwiązań

Cybersecurity medycynaMimo że system ochrony zdrowia służy wszystkim obywatelom, ciągle jest atakowany przez cyberprzestępców. Dlaczego placówki medyczne, niezależnie od ich wielkości, są stale zagrożone? Powód jest prosty: posiadają niezwykle cenne dane osobowe, medyczne i finansowe.

Skradzione informacje mogą zostać wykorzystane do włamania się do innych systemów, sprzedane innym przestępcom lub stosowane do szantażowania ofiary, że w przypadku braku opłacenia okupu zostaną upublicznione, co sprowadzi na zarządzającą nimi placówkę konsekwencje prawne. Każdy taki atak może stanowić też potencjalne niebezpieczeństwo dla pacjentów.

Eksperci Fortinet przedstawiają pięć krytycznych cyfrowych zagrożeń dla placówek ochrony zdrowia oraz trzy najlepsze praktyki w zakresie bezpieczeństwa.

1. E-mail
Poczta elektroniczna nadal jest podstawowym środkiem komunikacji w placówkach ochrony zdrowia, co czyni ją oczywistym celem atakujących. Cyberprzestępcy wykorzystują takie manipulacyjne metody socjotechniczne jak phishing czy spear phishing w celu zdobycia danych uwierzytelniających do różnych internetowych usług lub przeprowadzenia ataku typu ransomware.

2. Urządzenia IoMT
Urządzenia IoMT (Internet of Medical Things), takie jak inteligentne systemy regulujące temperaturę lub maszyny do zdalnego monitorowania pacjentów, mają znaczący wpływ na komfort i bezpieczeństwo pacjentów. Odciążają także lekarzy i pielęgniarki, ale często bywają celem atakujących chcących uzyskać za ich pośrednictwem dostęp do infrastruktury IT całej placówki.

3. Systemy EHR (Electronic Health Record)
Personel medyczny korzysta z systemów elektronicznych kart zdrowia, aby śledzić historię leczenia pacjentów. Oczywiście są to dane wrażliwe, a - co za tym idzie - bardzo pożądane przez cyberprzestępców. Po ich potencjalnym przejęciu, z zastosowaniem oprogramowania ransomware, atakujący mogą wymusić okup w zamian za odszyfrowanie informacji, grożąc dodatkowo ich upublicznieniem.

4. Urządzenia elektroniczne
Laptopy, tablety, telefony komórkowe i inne urządzenia używane w na co dzień w placówkach ochrony zdrowia mogą zostać skradzione, zhakowane lub zmanipulowane. Z reguły prowadzi to do utraty danych uwierzytelniających lub innych poufnych informacji, które mogą dostać się w ręce cyberprzestępców.

5. Stare oprogramowanie i systemy
Przestarzałe, ale nadal niewycofane z użytku systemy, są otwartym zaproszeniem dla cyberprzestępców. Niewspierane przez producentów rozwiązania, które są nadal obecne i widoczne w wielu placówkach ochrony zdrowia, są w największym stopniu narażone na atak ze względu na brak aktualizacji bezpieczeństwa.

Trzy najlepsze praktyki w zakresie cyberbezpieczeństwa dla ochrony zdrowia

1. Zasady bezpieczeństwa
Specjaliści ds. bezpieczeństwa powinni ustalić zasady minimalizujące prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia w swojej firmie lub placówce ochrony zdrowia poprzez przeprowadzanie regularnych ocen ryzyka i zapewnienie pracownikom szkoleń. Skuteczna edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa musi także obejmować ścisłe kierownictwo, które może łatwo paść ofiarą ataków typu spear phishing (podszywanie się pod kogoś znajomego lub innego pracownika firmy w celu wyłudzenia haseł lub danych dostępowych).

Inne postawy, które warto zaszczepiać pracownikom placówek ochrony zdrowia, to używanie silnych haseł i ich regularne zmienianie, zachowywanie szczególnej ostrożności przy pracy z wrażliwymi danymi oraz pilnowanie służbowego sprzętu elektronicznego przed kradzieżą.

2. Plan reagowania na incydenty
Kierownicy zespołów zajmujących się IT i cyberbezpieczeństwem muszą mieć opracowane plany reagowania na incydenty. W zwalczaniu zagrożeń warto być proaktywnym i szykować się na różne scenariusze. W ich planowaniu pomogą kompleksowe rozwiązania cyberochronne, oferowane przez specjalizujące się w tym zakresie firmy, takie jak Fortinet.

3. Wdrażanie rozwiązań zabezpieczających z myślą o automatyzacji i integracji
Placówki ochrony zdrowia muszą być wyposażone w najnowocześniejsze rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa, w tym zapory firewall nowej generacji oraz zawsze zaktualizowane oprogramowanie antywirusowe. W dobie teleporad i zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów konieczne jest także wdrożenie takich rozwiązań, jak zapewniające bezpieczny zdalny dostęp do zasobów sieciowych mechanizmy Zero Trust Network Access (ZTNA) i SD-WAN. Pomocna w wyeliminowaniu lub ograniczeniu liczby naruszeń może być także segmentacja całej infrastruktury IT.

Źródło: Fortinet

Logowanie i rejestracja