Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej

Cloud multicloud

Hybrydowe środowisko wielochmurowe jest jednym z kluczowych czynników napędzających transformację cyfrową. W nadchodzących latach rynek sieci multicloud wzrośnie nawet o 75%*. Wybór idealnego rozwiązania dla każdej aplikacji lub zadania może pomóc zmaksymalizować wydajność, elastyczność, bezpieczeństwo i efektywność kosztową całej architektury IT. Niezależnie od złożoności kryteriów i dostawców chmury zapewnienie skutecznej łączności sieciowej jest niezbędne do udanego wdrożenia hybrydowej strategii wielochmurowej.

W każdym środowisku chmury hybrydowej przedsiębiorstwa potrzebują połączenia między infrastrukturą chmury a centrum danych w siedzibie firmy. Połączenie point-to-point pomaga zapewnić niskie opóźnienia, wysoką wydajność, stabilność i dostępność po obu stronach architektury. Koncepcja może wydawać się prosta, ale podczas integracji środowiska wielochmurowego, w tym chmur publicznych dla różnych usług i chmur prywatnych dla zadań o specjalnych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa i prywatności danych, mogą powstać komplikacje. Opisujemy sześć elementów sieciowych, które należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić udane wdrożenie hybrydowej strategii wielochmurowej.

Zapewnienie punktów dostępu do chmury publicznej
Panuje przekonanie, że platformy chmury publicznej są wszechobecne, a nie związane z konkretną lokalizacją geograficzną. Jednak usługi w chmurze publicznej są dostępne za pośrednictwem ramp chmury, które znajdują się w fizycznie istniejących miejscach. Niezależnie od tego, który dostawca chmury publicznej zostanie wybrany, należy upewnić się, że rampa chmury tego dostawcy jest dostępna w pobliżu. W innym przypadku konsekwencją będzie ryzyko opóźnień i komplikacji w hybrydowym środowisku wielochmurowym.

"Dlatego tak ważne jest właściwe dobranie partnera pozwalającego na łączenie się z wybranym dostawcą chmury publicznej. Dzięki węzłom Equinix Fabric znajdującym się w ponad 50 miastach na całym świecie można mieć pewność bliskości z lokalną infrastrukturą. Za pośrednictwem węzła można korzystać z definiowanych programowo połączeń bezpośrednich na skalę globalną, umożliwiając dostęp do ramp niezależnie od tego, gdzie się znajdują. W rezultacie łatwiej wybrać dostawców chmury publicznej, którzy najlepiej spełniają potrzeby konkretnych obciążeń, bez konieczności ograniczania się dostępnością geograficzną" - podkreśla Marek Moszyński, Principal Technical Account Manager, Equinix.

Stworzenie dodatkowego połączenia, aby zagwarantować dostępność usług w chmurze
Celem każdej hybrydowej strategii wielochmurowej jest zbudowanie systemu, który funkcjonuje jako spójna całość. Można to osiągnąć tylko, gdy wszystkie komponenty działają zgodnie z przeznaczeniem, czyli z wysoką dostępnością wspieraną przez wbudowaną redundancję. Pomocne jest w tym wdrożenie połączenia jednościeżkowego tylko do testowania i innych niekrytycznych obciążeń roboczych, oraz połączenia dwuścieżkowego  dla krytycznych obciążeń produkcyjnych, czyli tych, które wymagają maksymalnej sprawności w celu zapewnienia ciągłości działania.

Śledzenie wydajności sieci
Współpracując z partnerem w celu wsparcia potrzeb w zakresie hybrydowej sieci wielochmurowej, warto upewnić się, że inwestycja przynosi oczekiwane efekty. Można to zrobić, śledząc metryki wydajności sieci, które mogą pomóc w określeniu, czy strategia hybrydowej chmury obliczeniowej odniosła sukces. Istotna jest również gwarancja przepustowości, a także zawarcie w umowie odpowiednich zapisów dotyczących opóźnień, jitter (krótkookresowe odchylenie od ustalonych, okresowych charakterystyk sygnału) oraz utraty pakietów.

Maksymalna sprawność dzięki sieci na żądanie
Hybrydowa architektura wielochmurowa, która dziś najlepiej spełnia oczekiwania, za kilka miesięcy może już nie być odpowiednia. Dlatego jest absolutnie niezbędnym, aby sieć była skalowalna i mogła się szybko rozwijać wraz ze zmieniającymi się potrzebami firmy.

Automatyzacja kluczowych procesów
Chcąc w pełni wykorzystać potencjał hybrydowej sieci wielochmurowej, należy zachować równowagę między kontrolą a wydajnością. Oznacza to m.in. zastosowanie automatyzacji w przypadkach, które nie wymagają zaangażowania pracowników działu IT.

"Dzięki Equinix Fabric można wykorzystać dedykowany panel do wszystkich procesów, które muszą być wykonywane ręcznie, a także wdrożyć interfejsy API w celu zautomatyzowania innych procesów. Interfejsy API mogą przyspieszyć wdrażanie nowej infrastruktury sieciowej, a także szybko i sprawnie przeorganizować infrastrukturę po wystąpieniu awarii. Equinix Fabric można sparować z Terraform, niezależnym od chmury silnikiem Infrastructure-as-Code, aby zapewnić powtarzalne wdrażanie połączeń w chmurze bez ryzyka związania się z dostawcą" - zauważa Marek Moszyński.

Wdrażanie VNF oszczędza czas i zasoby
Dalsze poleganie wyłącznie na sprzęcie hardware w celu obsługi hybrydowej sieci wielochmurowej może prowadzić do wyższych kosztów, dłuższego czasu wdrożenia i mniejszej elastyczności sieci. Jest to szczególnie dotkliwe obecnie, gdy niedobór chipów i przerwane łańcuchy dostaw oznaczają, że firmy rutynowo czekają 6 miesięcy lub dłużej na pozyskanie nowych urządzeń sprzętowych. Na szczęście istnieje lepszy sposób: wirtualne funkcje sieciowe (VNF) Network Edge. Dzięki usługom Network Edge można uzyskać routery, zapory, VPN, bramy SD-WAN i inne od najlepszych dostawców, wtedy i tam, gdzie są potrzebne.

* Według firmy analitycznej International Data Corporation rynek sieci multicloud rozwinie się o 75% CAGR w latach 2022-2026.

Źródło: Equinix

Logowanie i rejestracja