Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Cyberbzagrożenia: 3,5 mld wiadomości phishingowych każdego dnia

PhishingJak wynika z danych firm analitycznych Radicati i Statista codziennie wysyłanych jest niemal 3,5 miliarda wiadomości phishingowych. Powszechność zjawiska wpływa na wzrost jego świadomości wśród użytkowników. Reagują na nie także wytwórcy oprogramowania do bezpieczeństwa IT udostępniający rozwiązania takie jak np. filtry antyphishingowe czy dwuskładnikowe uwierzytelnianie. Działania z zakresu cyberbezpieczeństwa wymuszają z kolei wdrażanie nowych taktyk przez przestępców.

Jak komentują eksperci Stormshield zagrożenie phishingiem nie maleje, a działania przestępców stają się coraz bardziej wyrafinowane i zawierają silniejszy aspekt psychologiczny.

Phishing to złośliwa technika mająca na celu nakłonienie osoby trzeciej do wykonania działania, którego efektem będzie kradzież danych osobowych - haseł dostępowych, numerów kart kredytowych czy dokumentów tożsamości. Wygrana na loterii, akcje charytatywne, fałszywe inwestycje lub kryptowaluty, zamknięcie konta bankowego
czy wzmożone zainteresowanie określoną tematyką np. zakupami w okresie świątecznym - niemal każdy temat może być wykorzystany do oszukania potencjalnych ofiar. 91 proc. cyberataków wykorzystuje pocztę e-mail jako główny wektor. Jednak przestępcy nieustannie modyfikują sposoby swojego działania.

"Cyberprzestępcy wykorzystają podstawowe emocje i socjotechniki, aby zapewnić skuteczność swoich działań. Najczęściej wykorzystywany jest strach, powoduje on bowiem naszą instynktowną reakcję. Pierwsze kampanie phishingowe były stosunkowo łatwe do rozpoznania, zawierały liczne błędy ortograficzne czy literówki, co wynikało z niedostępności np. tłumaczy internetowych. Obecnie jednak mamy do czynienia ze skomplikowanymi działaniami, wobec których zwykła ostrożność może nie wystarczyć" - komentuje Aleksander Kostuch, inżynier Stormshield.

Jednym z najczęściej stosowanych nowych mechanizmów jest typosquatting. Niski koszt hostingu strony phishingowej w domenie, której adres różni się od oryginalnej jednym znakiem powoduje, że ten model działania jest z perspektywy przestępców bardzo owocny. Szata graficzna takich serwisów jest zaprojektowana tak, że ofiary zwykle nie zdają sobie sprawy, że odwiedzają stronę phishingową. CERT Polska w 2021 roku zablokował 33 tys. takich domen, powstrzymując we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi blisko 4 miliony prób wejścia na strony oznaczone jako wyłudzające dane. Najczęściej obserwowany phishing był związany z wyłudzaniem danych logowania do Facebooka. W tym przypadku wykorzystywany był motyw weryfikacji wieku niezbędnego do obejrzenia filmu z drastycznego wydarzenia. Z kolei jak podaje raport ESET Threat Report liczba zablokowanych unikalnych phishingowych adresów URL osiągnęła w okresie maj-sierpień 2022 poziom niemal 4,7 miliona.

Kolejną rozpowszechnioną techniką jest ta wykorzystująca dołączone do treści e-maili zainfekowane bannery. Pozwala to ominąć mechanizm filtrowania, a odbiorca otrzymuje informację, że nadawca i załącznik zostały zweryfikowane.

"Aby ominąć filtry wykrywania fałszowania logo, cyberprzestępcy wyświetlają je jako tabelę składającą się z zestawu komórek o szerokości jednego piksela. Dla odbiorcy pozostaje ono zatem identyczne, jednak ujęcie go w formie tabeli utrudnia identyfikację przez filtr antyphishingowy. Takie oszustwo jest możliwe do wykrycia za pomocą analizy wizualnej, przy użyciu algorytmu „wizji komputerowej” - wyjaśnia Aleksander Kostuch, ekspert Stormshield, europejskiego lidera branży cyberbezpieczeństwa.
Linki phishingowe są również osadzane w łańcuchu linków przekierowujących, co sprawia, że filtry antyphishingowe nie mogą dotrzeć do końcowego adresu URL. Jednak prawdziwą żyłą złota dla przestępców są wycieki baz danych zawierających adresy e-mail, hasła i numery telefonów.

"Ofiary same działają na swoja niekorzyść. Powszechne jest stosowanie słabych haseł, dodatkowo używanych wielokrotnie na różnych kontach. W ten sposób staje się ono wytrychem otwierającym wiele drzwi. Co więcej taka wiedza pozwala przestępcom tworzyć wiarygodne scenariusze działań, przyczyniając się do nieustannej popularności phishingu oraz rozwoju nowych technik i kanałów dystrybucji - mówi Aleksander Kostuch.

W ostatnich latach rośnie liczba ataków z wykorzystaniem SMS. Wpływ na to miały lockdowny i związany z nim rozwój handlu internetowego. Próby wyłudzeń „na InPost, Allegro czy Olx”, rozpoczynające się od sms-a przychodzącego do ofiary, który informuje o niedostarczonej czy nieopłaconej paczce wciąż pozostają rozpowszechnioną praktyką. Medium chętnie wykorzystywanym przez przestępców stał się także WhatsApp czy narzędzia do komunikacji pomiędzy pracownikami, takie jak Microsoft Teams i Slack. Jedną z nowych metod jest publikacja oferty pracy zawierająca oprogramowanie szpiegujące, co umożliwia kradzież tożsamości pracownika.

"Pozyskanie takich danych to fundament do dalszych działań, które przestępcy przeprowadzają np. w okresie świątecznym, gdy osób których tożsamość wykorzystują nie ma fizycznie w miejscu pracy. W ten sposób udało się w lipcu 2022 roku ukraść ponad 500 milionów euro firmie Sky Mavis" - mówi ekspert Stormshield.

Kolejną innowacją jest atak „Browser-in-the-browser” (przeglądarka w przeglądarce). To strategia polegająca na wyświetlaniu fałszywego okna przeglądarki. Ofiary klikające przycisk logowania są przekonane, że ładują nowe okno uwierzytelniania. Jest to jednak iluzja. W rzeczywistości użytkownik nie zmienia okien, a cyberprzestępca wyświetla prawidłowy adres URL, aby oszukać czujność ofiary, któranastępnie nieświadomie wprowadza swoje dane uwierzytelniające na stronie przestępców. Słabością tej trudnej do wykrycia techniki jest ograniczenie możliwości jej wykorzystania w telefonach komórkowych. Prawdziwe okna logowania można maksymalizować, minimalizować oraz przenosić w dowolne miejsce na ekranie. Fałszywe okna podręczne są powiązane ze stroną, na której się znajdują. Mogą poruszać się tylko w obrębie okna przeglądarki.

Jak zwracają uwagę eksperci cyberprzestępcy w coraz większym stopniu korzystają z narzędzi umożliwiających automatyzację kampanii phishingowych. Na przykład serwisy Gophish lub Sniperphish oferują gotowe do użycia szablony stron i wiadomości e-mail służących do przechwytywania wrażliwych danych. Specjaliści przewidując rozwój phishingu wskazują również na jego dalszą automatyzację i precyzję działań.

"Dzięki technologii rozszerzania tekstu możliwe jest teraz generowanie setek e-maili, które mają tożsamy przekaz choć używają zupełnie innych słów. W związku z tym phishing prawdopodobnie zmieni modus operandi. Zamiast jednej treści adresowanej do wielu potencjalnych ofiar będziemy mieli do czynienia z wielką liczbą zróżnicowanych wiadomości, których treść zostanie dopasowana indywidualnie do ofiary. Ta technika wydaje się być inspirowana SEO i algorytmem GPT-3. W obliczu wykorzystania technologii open source również dostawcy cyberbezpieczeństwa będą zmuszeni do wprowadzania nowych metod wykrywania oszustw, aby sprostać rosnącym wyzwaniom" - ocenia Aleksander Kostuch, z firmy Stormshield.

Phishing - jak nie dać się złowić? 5 istotnych faktów.
1. Użycie dwuskładnikowej autoryzacji praktycznie uniemożliwia użycie wykradzionego loginu i hasła, nawet jeżeli fałszywa strona wygląda identycznie jak oryginalna.
2. Menadżer haseł weryfikuje adres strony i nie wprowadzi danych logowania w polach należących do nieznanej strony internetowej, bez względu na to czy jest ona łudząco podobna do legalnej.
3. Bądźmy czujni na socjotechnikę. Minęły czasy, gdy niepoprawne językowo komunikaty na pierwszy rzut oka zdradzały oszustwo. Najczęściej wiadomości wysyła „dziwny” nadawca, a jej treść jest tak skonstruowana, aby skłonić nas do podjęcia natychmiastowych reakcji.
4. Nie klikajmy w podejrzane i niezweryfikowane linki oraz nie otwierajmy nieoczekiwanych załączników.
5. Dobrze wdrożone dedykowane urządzenia, takie jak np. firewalle, automatycznie rozpoznają i blokują zagrożenia. Zgodnie z rekomendacjami agencji rządowych ds. bezpieczeństwa firewalle (np. Stormshield), korzystają z listy zablokowanych adresów URL opracowywanej przez CERT Polska, a także z danych kilkunastu globalnych laboratoriów IT.

Źródło: Stormshield

Logowanie i rejestracja