Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Aż 3 na 4 pracowników IT chce odejść z pracy. Jak temu zaradzić?

IT ExpertBrak specjalistów to tylko początek kłopotów. Tylko 1 na 4 firmy wie, jak właściwie zadbać o twórców oprogramowania. Nic więc dziwnego, że w tej sytuacji większość programistów myśli dziś o zmianie pracy. Jeśli firmy nie zmienią podejścia, mogą mieć duży problem z tworzeniem dopracowanych aplikacji i innowacyjnych usług cyfrowych, a w konsekwencji, z realizacją strategii biznesowej.

Badania mówią jasno: programista jest na wagę złota nie tylko ze względu na deficyt specjalistów i szybką cyfryzację. Zdaniem 75 proc. liderów IT i biznesu badanych przez VMware, to od nich zależy, czy firma będzie w stanie realizować swoją strategię biznesową.

Z kolei 69 proc. badanych zwraca uwagę, że pozytywne doświadczenia deweloperów przekładają się na sam produkt i lepsze doświadczenia klientów. Nie znaczy to jednak, że firmy odpowiednio dbają o talenty i zabiegają o jak najlepsze doświadczenia programistów.

• Szybko zmieniający się i nieprzewidywalny świat VUCA sprawia, że firmy zaczynają rozważać innowacyjne podejścia do zarządzania. W Boldare uważamy, że trudno tworzyć użyteczne cyfrowe produkty, a także w pełni zrozumieć potrzeby klienta i czuć przynależność do organizacji, podczas gdy tkwi się w ograniczającej strukturze. Dlatego z własnego wyboru działamy w holakracji, która nie jest idealna, ale daje naszym ludziom poczucie sprawczości, odpowiedzialność i nieskrępowany rozwój - mówi Natalia Zglińska, Employer Branding Specialist z Boldare.

Według badania przeprowadzonego przez TalentLMS i Workable, aż 75 proc. pracowników działów IT czuje, że ich potrzeby są ignorowane przez przełożonych albo ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Okazuje się, że pracodawcy bardziej skupiają się na rekrutowaniu nowych talentów niż inwestowaniu w dotychczasową kadrę. W rezultacie 72 proc. ankietowanych myśli o zmianie pracy. Jeżeli swoje plany wprowadzą w życie, wiele firm może popaść w poważne tarapaty. Jak temu zapobiec?

Siła doświadczeń
Rozdźwięk pomiędzy oczekiwaniami menedżerów i programistów pogłębiła dodatkowo pandemia i praca zdalna. Aż 81,5 proc. respondentów badanych przez NTT w 23 krajach przyznaje, że praca poza siedzibą firmy stała się wyzwaniem dla efektywności ich organizacji. Co więcej, biorąc pod uwagę rozbieżne opinie liderów, menedżerów i pracowników, możemy łatwo dojść do wniosku, że kadra zarządcza nie ma pomysłu na to, jak odnaleźć się w dzisiejszej rzeczywistości, jak powinna wyglądać przyszłość pracy i jak o nią zadbać.
 
Dlatego w organizacje coraz częstszą praktykują strategię wspierania doświadczenia deweloperskiego (DevEx). Głównie po to, aby umożliwić programistom efektywne wykonywanie swojej pracy, bez konieczności zmagania się z technologią.

• Za technologią zawsze stoją ludzie i dziś to widać bardzo dobitnie. W obliczu rosnącego ogólnoświatowego zainteresowania talentami w branży IT coraz więcej organizacji zdaje sobie sprawę z wagi inwestycji w doświadczenia programistów i inżynierów IT, którzy nie tylko powinni mieć wiedzę i umiejętności w dziedzinie projektowania zaawansowanych rozwiązań, ale także aktywnie słuchać, aby właściwie zrozumieć potrzeby klienta i dostarczyć rozwiązanie, jakiego potrzebuje. Kluczowe jest zrozumienie, że nowoczesne technologie są użytkowane przez ludzi. W Grupie 3S od dawna wcielamy taki model, w którym dodatkowo doceniamy naszych inżynierów za wsłuchiwanie się w rzeczywiste problemy klienta, ponieważ to pozwala im zaprojektować takie rozwiązanie, jakiego klient potrzebuje, a to w dłuższej perspektywie buduje zaufanie do firmy - mówi Anna Zapart, Public Relations & Employer Branding Expert w Grupie 3S.

W ostatnim czasie wiele dużych przedsiębiorstw stworzyło wyspecjalizowane stanowiska ds. relacji z deweloperami (DevRel), aby wspierać ich społeczności, przygotowywać materiały edukacyjne i ułatwiać korzystanie z produktów.

Co więc należy uczynić, aby zagwarantować płynne i bezproblemowe doświadczenie pracy programisty? Oto 5 działań, od których firmy powinny zacząć:

1. Pozwól im mówić, czego oczekują: Wielu decydentów dba o doświadczenia deweloperów, polegając głównie na tym, co powiedzą im menedżerowie, a nie deweloperzy. W efekcie, chociaż 94 proc. respondentów twierdzi, że ich firmy posiadają strategię DevEx, to tylko co czwarty uznaje podejście organizacji za dojrzałe i wartościowe. Jak to zmienić? To proste: uwzględniając opinie deweloperów już od samego początku, bo tylko transparentna i sukcesywna wymiana informacji może doprowadzić do opracowania sensownej strategii, która zadowoli każdą ze stron.

• Organizacje muszą przede wszystkim zacząć od gruntownej analizy całej swojej struktury, co pozwoli im zlokalizować słabe strony. Kluczowe jest tu słowo: całej. To proces, który w zasadzie nigdy się nie kończy, a od firmy wymaga dyscypliny, otwartości na zmiany i co ważne, konsekwencji - uważa Andrzej Szymczak, Główny inżynier ds. rozwiązań w VMware i dodaje: - Czasem same mierniki ilościowe, takie jak KPI, są niewystarczające, dlatego tak istotne są np.: konsultacje z pracownikami działów IT. Dopiero wówczas możemy stworzyć listę priorytetów i mapę zmian, która pomoże nam wdrożyć skuteczną i adekwatną strategię budowania doświadczeń deweloperskich. W innym wypadku, posługując się wyłącznie cząstkowym zbiorem informacji, z góry skazujemy się na porażkę i organizacyjny chaos.

2. Dostarcz pracownikom odpowiednie narzędzia: Brzmi banalnie? Prawda jest taka, że dzisiejsze przedsiębiorstwa nieustannie żonglują technologiami. Pracownicy muszą sprawnie lawirować pomiędzy przestarzałymi rozwiązaniami IT a kolejnymi wdrożeniami nowych technologii. I choć to ich naturalne środowisko, to po drodze mogą łatwo pogubić się w narastającej liczbie coraz to nowszych narzędzi i koncepcji.

Aż 6 na 10 respondentów badania VMware deklaruje, że złożoność technologii hamuje produktywność i pozytywne wrażenia wśród programistów. Co więcej, opóźnienia we wprowadzaniu produktów na rynek nie tylko zwiększają koszty, ale mogą również być przyczyną konfliktów w zespole i podkopywać zaufanie programistów. Do takiej sytuacji doszło np. w polskiej firmie produkującej gry CD Projekt RED, zaraz po premierze długo wyczekiwanej gry Cyberpunk 2077.

W tej sytuacji wyposażenie programistów w odpowiednie narzędzia staje się priorytetem. Chodzi o to, by mogli oni poświęcić więcej czasu na pisanie jakościowego kodu, zamiast zmagać się z mało efektywnym oprogramowaniem, które zamiast rozwiązywać ich problemy, stworzy nowe.

3. Szerszej zastosuj automatyzację: Są działania, które można i trzeba, dzięki technologiom, zautomatyzować. Automatyzacja w postaci narzędzi i możliwości DevSecOps wywarła głęboki wpływ zarówno na niezawodność oprogramowania, jak i na przywrócenie zdrowego work-life balance. Nie jest zatem zaskoczeniem, że automatyzacja wdrażania aplikacji została wymieniona w badaniu VMware jako najważniejsza cecha, która ma poprawić doświadczenia deweloperów. Jednym ze sposobów, w jaki organizacje mogą to zrobić, jest pozbycie się weekendowych wdrożeń oraz testów i zastąpienie ich automatyzacją wdrożeń. Pozwoli to na przeprowadzanie z góry zaplanowanych implementacji w dni robocze i wpłynie na szybszą realizację projektów, poprawiając tym samym komfort pracy.

4. Zapewnij dostęp do otwartych źródeł: Oprogramowanie open source było kluczową siłą napędzającą innowacje w całej branży. Niestety wraz z coraz bardziej restrykcyjnymi licencjami i ukrytymi lukami bezpieczeństwa, oprogramowanie to ulega fundamentalnym zmianom. Z tego powodu istotne jest zapewnienie deweloperom dostępu do wyselekcjonowanego zestawu produktów i narzędzi open source, którym można zaufać i które są wspierane przez silną społeczność lub producenta.

5. Użyj standardowych szablonów aplikacji, aby przyśpieszyć start. Dla wielu programistów rozpoczęcie pracy to najtrudniejszy etap przy nowym projekcie. Narzędzia low-code, schematy aplikacji do konfigurowania usług, zarządzania zależnościami lub dostęp do bibliotek, są bardzo pomocne nie tylko w rozpoczęciu pracy, ale także w obraniu właściwego kierunku. W ten sposób mogą oni szybciej tworzyć wartościowe produkty, jednocześnie automatycznie wdrażając dobre praktyki korporacyjne oraz wytyczne odnośnie zgodności i bezpieczeństwa.

Z badań VMware wynika, że 71 proc. liderów biznesowych i technologicznych jest zdania, że musi lepiej zrozumieć oraz wspierać procedurę tworzenia i dostarczania aplikacji. Taki proces edukacyjny, rozpoczynający się od wysłuchania programistów, a następnie zintegrowania odpowiednich technologii i narzędzi, jest pierwszym krokiem w kierunku poprawy doświadczeń twórców aplikacji - a co za tym idzie, wygenerowania związanej z tym wartości biznesowej.

Logowanie i rejestracja