Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało
Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało

Ponad 40% z nas ma codziennie do czynienia ze sztuczną inteligencją, ale tylko co druga osoba jest w stanie wytłumaczyć czym w ogóle ów termin właściwie jest, podaje firma Entrata. Być może dlatego coraz częściej zdarza się, że zaawansowane algorytmy zaskakują ludzi swoimi wnioskami, a przecież to syntety...

Czytaj więcej...

Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]
Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]

OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie  wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia. Ankietowanych zapytano także o plany, motywacje i kryteria wyboru usług chmurowych oraz o to jak decydenci oc...

Czytaj więcej...

W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?
W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?

Wraz z popularnością chmury obliczeniowej, pojawia się na rynku coraz więcej dostawców usług cloud. Niestety jak ze wszystkim - im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję. To, jak ocenisz niezawodność i możliwości dostawcy usług chmurowych, któremu planujesz powierzyć dane i aplikacje swojej fir...

Czytaj więcej...

BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych
BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych

BDRSuite, kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, zostało zaprojektowane do ochrony środowisk działających w wielu modelach, od platform wirtualizacji (VMware vSphere i Microsoft Hyper-V), przez systemy fizyczne (Windows, Linux i Mac), po środowiska chmurowe (AWS) i SaaS (Microso...

Czytaj więcej...

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?

Cyberatak na firmę prawie zawsze zaczyna się (a często też kończy…) dochodzeniem, kto zawinił powstałej sytuacji. Gdy ofiarą padną systemy w infrastrukturze chmurowej, niemal automatycznie za winnego uznany zostaje dostawca usługi, kontrakt jest przerywany, a zaatakowana aplikacja przenoszona z powrotem do lokal...

Czytaj więcej...

Zrozumieć Kubernetes
Zrozumieć Kubernetes

Jednym z coraz popularniejszych tematów w branży IT są systemy kontenerowe, a w szczególności Kubernetes. Raport VMware na temat Kubernetes za rok 2021 pokazuje, że z jednej strony platforma ta jest coraz chętniej wykorzystywana, choć z drugiej strony brak jest jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat,...

Czytaj więcej...

Aktualności

Nowości w VMware vSphere 8

VMware vSphere 8Choć już wcześniej, w trakcie publikacji informacji o nowościach i zapowiedziach ogłoszonych podczas VMware Explore 2022, opublikowaliśmy co nieco na temat vSphere 8, to warto przyjrzeć się bardziej szczegółowo wprowadzanym ulepszeniom i nowym funkcjom, gdyż platforma w ostatnim czasie dosyć mocno ewoluuje i została jeszcze bardziej zoptymalizowana pod kątem chmur prywatnych i publicznych oraz zadań związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.

Pomimo, że w wielu małych firmach działają suwerenne serwery ESXi, to tak na prawdę vCenter Server jako komponent zarządzający, pozwala na korzystanie z 'niezliczonej' liczby funkcji korporacyjnych hipervisora, dodatkowo dając możliwość korzystania z innych rozwiązań dla centrów danych, takich jak NSX czy vSAN.

Nim przybliżę szerzej najistotniejsze z nowych funkcji, na wstępie warto zwrócić uwagę na zwiększoną skalowalność platformy. Jak w przypadku każdego nowego wydania, w VMware vSphere 8.0 nie mogło zabraknąć rozszerzenia wsparcia o najnowsze procesory Intel i AMD.

W porównaniu do VMware vSphere 7 U3, VMware vSphere zwiększono skalowalność rozwiązania, umożliwiając uruchamianie większej liczby maszyn wirtualnych, uruchamianie maszyn wirtualnych o większej wydajności i szybsze wykonywanie zadań:

● Zwiększono liczbę urządzeń vGPU do 8
● Liczba hostów ESXi, którymi może zarządzać Lifecycle Manager została zwiększona z 400 do 1000
● Zwiększono liczbę maszyn wirtualnych na klaster z 8000 do 10000
● Liczba urządzeń VM DirectPath I/O na hosta została zwiększona z 8 do 32

VMware vSphere 8 wchodzi w nową erę obliczeń dzięki obsłudze jednostek DPU (Data Processing Units) obok CPU i GPU, co czyni przyszłość nowoczesnej infrastruktury dostępną dla wszystkich przedsiębiorstw. vSphere 8 zwiększa wydajność obciążeń, poprawia efektywność operacyjną i produktywność IT, przyspiesza innowacje w zakresie DevOps.

VMware vSphere Distributed Services Engine (wcześniej rozwijany jako Project Monterey) odblokowuje moc jednostek przetwarzających dane (Data Processing Units, DPU) do sprzętowej akceleracji przetwarzania danych w celu poprawy wydajności infrastruktury, zwiększenia bezpieczeństwa i uproszczenia zarządzania cyklem życia DPU. Jednostki DPU to nowa klasa programowalnych procesorów zbudowanych w oparciu o architekturę ARM, które mogą być używane razem z jednostkami CPU i GPU do operacji obliczeniowych związanych głównie z siecią i komunikacją.

Wraz z wprowadzeniem nowej wersji NSX, dzięki usprawnieniom vSphere 8, funkcje sieciowe i bezpieczeństwa VMware NSX mogą być wdrażane na jednostkach przetwarzania danych (DPU) zintegrowanych teraz ze Smart NIC, podłączonych do hiperwizora hosta. Offloading usług NSX do DPU może przyspieszyć funkcje sieciowe i bezpieczeństwa bez wpływu na procesory hosta, odpowiadając na potrzeby nowoczesnych aplikacji oraz innych aplikacji intensywnie wykorzystujących sieć i wrażliwych na opóźnienia.

Tanzu Kubernetes Grid 2.0 oferuje uproszczoną instalację, zautomatyzowane operacje na wielu klastrach oraz zintegrowane usługi. Oparte na Carvelu narzędzia zapewniają zestaw niezawodnych narzędzi, które ułatwiają konfigurację aplikacji w Kubernetes. Strefy dostępności obciążenia (Workload Availability Zones) w Tanzu to aktualizacja vSphere 8, którą docenią administratorzy i specjaliści DevOps pracujący z kontenerami. Nowa funkcjonalność umożliwia wdrożenie klastra Kubernetes w klastrach VMware vSphere. W przypadku chmur suwerennych Tanzu Kubernetes Grid posiada komponenty open-source, takie jak Fluent Bit, Prometheus, Grafana i Contour, które oferują funkcje monitorowania i ingresu. Organizacje mogą obserwować i dostosowywać się do sytuacji na podstawie metryki open-source i dzienniki, które monitorują, gdzie mogą pojawić się awarie klastra. To sprawia, że ruch jest bezpieczny.

Kilka istotnych zmian znalazło się w obszarze zarządzania cyklem życia. VMware vSphere Lifecycle Management wprowadza obsługę dla omawianych powyżej jednostek DPU. Nową alternatywą dla VMware Host Profiles jest VMware vSphere Configuration Profiles, funkcjonalność umożliwiająca wykorzystanie modelu pożądanego stanu do konfiguracji hosta, dołączenie profilu konfiguracji do klastra i zastosowanie go. Teraz można zdefiniować konfigurację dla klastra i zastosować ją do klastra, w tym do wszystkich obiektów podrzędnych, takich jak hosty ESXi, zamiast dołączać konfigurację na poziomie profilu do każdego hosta ESXi z osobna.

Podstawowe narzędzie do zarządzania cyklem życia znane pod nazwą vSphere Update Manager zostanie wycofane w kolejnej wersji, a vSphere 8 jest ostatnią wersją, z którą można go używać.

Wprowadzone usprawnienia w obrębie vSphere Lifecycle Manager pozwalają na przyspieszenie procesu naprawy obrazów klastra. Staging można przeprowadzić bez przechodzenia w tryb maintenance, co skraca czas potrzebny na pracę hostów w trybie konserwacji.

VMware vSphere 8 wprowadza ulepszenia w zakresie wsparcia dla sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Nowa forma grup urządzeń upraszcza wykorzystanie urządzeń sprzętowych, takich jak karty sieciowe i GPU. Ponadto wprowadzono nowe rozszerzenia do wirtualizacji urządzeń, które zapewniają nowy framework i interfejs API dla sprzętowych urządzeń wirtualnych, typowych dla implementacji AI/ML.

Grupy urządzeń mogą składać się z dwóch lub więcej urządzeń sprzętowych, które współdzielą PCIe lub urządzeń, które współużytkują między sobą bezpośrednie połączenie. Grupy urządzeń są wykrywane w warstwie sprzętowej i przedstawiane vSphere jako pojedyncza jednostka reprezentująca grupę.

Grupy te są dodawane do maszyn wirtualnych poprzez wybór "Add New PCI Device", a vSphere DRS i vSphere HA rozpoznają grupy urządzeń i odpowiednio rozmieszczą maszyny wirtualne, aby spełnić wymagania grupy urządzeń.

Za sprawą vSphere 8 VMware poprawia wydajność DRS, gdy używana jest pamięć trwała (PMEM). W rezultacie, w środowiskach wymagających intensywnego korzystania z pamięci i dużej gęstości maszyn wirtualnych można optymalnie rozmieścić obciążenia maszyn wirtualnych bez wpływu na zużycie pamięci i zasobów.

Dzięki platformie pamięci masowej nowej generacji zoptymalizowanej pod kątem potrzeb nowoczesnego sprzętu z infrastrukturą hiperkonwergentną VMware vSAN 8 zapewnia wyjątkową wydajność. Nowa architektura vSAN Express Storage Architecture zwiększy efektywność, sprawność przechowywania, ochronę danych i zarządzanie vSAN.

VMware vSphere 8 wprowadza ulepszenia w obrębie budowy infrastruktury hiperkonwergentnej oraz zwiększa jej wydajność i efektywność. Nowa architektura vSAN Express Storage poprawia ogólną wydajność i jest zoptymalizowana pod kątem działania na nowoczesnym sprzęcie. VMware vSAN 8 obsługuje nowoczesne urządzenia pamięci masowej TLC w celu zwiększenia wydajności pamięci masowej (dyski półprzewodnikowe wykorzystujące komórki trzypoziomowe). Poprawiono mechanizmy kompresji danych poprzez usunięcie nadmiarowych danych w blokach plików. Najpierw vSAN stosuje deduplikację, a następnie kompresję podczas przenoszenia danych z pamięci podręcznej do repozytorium warstwy pojemności.

W vSphere 8 znalazło się również wiele ulepszeń dotyczących bezpieczeństwa, w tym domyślne włączenie opcji execInstalledOnly. Stanowi to doskonałą obronę ESXi przed zagrożeniami takimi jak ransomware. Całkowicie usunięto obsługę TLS 1.0 i TLS 1.1 i od teraz vSphere wspiera tylko TLS 1.2. Sesje SSH mają teraz domyślnie skonfigurowaną wartość limitu czasu SSH, aby zapobiec pozostawaniu połączenia w nieskończoność. Wraz z vSphere 8 firma VMware wycofała również obsługę modułów TPM 1.2.

W najnowszej wersji vSphere wprowadzono nową wersję sprzętu wirtualnego (VMware Virtual Hardware v20). Teraz w vCenter Server 8 pojawiła się nowa wersję sprzętu dostępna podczas tworzenia maszyn wirtualnych. Ponadto nowe systemy operacyjne są teraz oficjalnie obsługiwane przez vSphere 8, w tym Windows 11. Nowa wersja wirtualnego sprzętu wprowadza również ulepszenia obsługi systemu gościa dla aplikacji oraz zwiększa wydajność i skalowalność dla niektórych obciążeń.

Więcej informacji na temat nowego wydania vSphere znajdziesz w dokumencie Release Notes.