Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]
Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]

OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie  wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia. Ankietowanych zapytano także o plany, motywacje i kryteria wyboru usług chmurowych oraz o to jak decydenci oc...

Czytaj więcej...

W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?
W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?

Wraz z popularnością chmury obliczeniowej, pojawia się na rynku coraz więcej dostawców usług cloud. Niestety jak ze wszystkim - im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję. To, jak ocenisz niezawodność i możliwości dostawcy usług chmurowych, któremu planujesz powierzyć dane i aplikacje swojej fir...

Czytaj więcej...

Zrozumieć Kubernetes
Zrozumieć Kubernetes

Jednym z coraz popularniejszych tematów w branży IT są systemy kontenerowe, a w szczególności Kubernetes. Raport VMware na temat Kubernetes za rok 2021 pokazuje, że z jednej strony platforma ta jest coraz chętniej wykorzystywana, choć z drugiej strony brak jest jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat,...

Czytaj więcej...

Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało
Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało

Ponad 40% z nas ma codziennie do czynienia ze sztuczną inteligencją, ale tylko co druga osoba jest w stanie wytłumaczyć czym w ogóle ów termin właściwie jest, podaje firma Entrata. Być może dlatego coraz częściej zdarza się, że zaawansowane algorytmy zaskakują ludzi swoimi wnioskami, a przecież to syntety...

Czytaj więcej...

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?

Cyberatak na firmę prawie zawsze zaczyna się (a często też kończy…) dochodzeniem, kto zawinił powstałej sytuacji. Gdy ofiarą padną systemy w infrastrukturze chmurowej, niemal automatycznie za winnego uznany zostaje dostawca usługi, kontrakt jest przerywany, a zaatakowana aplikacja przenoszona z powrotem do lokal...

Czytaj więcej...

BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych
BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych

BDRSuite, kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, zostało zaprojektowane do ochrony środowisk działających w wielu modelach, od platform wirtualizacji (VMware vSphere i Microsoft Hyper-V), przez systemy fizyczne (Windows, Linux i Mac), po środowiska chmurowe (AWS) i SaaS (Microso...

Czytaj więcej...

Aktualności

Co nas czeka w 2023 r. w obszarze cybersecurity?

PrognozyEksperci Barracuda Networks, firmy dostarczającej rozwiązania z obszaru bezpieczeństwa IT, przeanalizowali zachowania cyberprzestępców w 2022 roku i wytypowali zagrożenia, z którymi z największym prawdopodobieństwem będą mierzyć się organizacje w 2023 r. Co nas czeka? Coraz więcej podatności zero-day, ataki na łańcuchy dostaw, strony internetowe i aplikacje, a także kradzież danych uwierzytelniających.

Rok 2022 rok pokazał, że cyberzagrożenia nie mają granic, a świat jest na nie bardzo podatny. Obserwacja i analiza tego, co się wydarzyło, pozwoli organizacjom lepiej przygotować się do tego, co przyniesie przyszłość.

"W 2023 roku wszystkie organizacje - niezależnie od tego, jak są duże i w jakim sektorze działają - muszą być gotowe na to, że mogą stać się celem cyberataku. Powierzchnia ataku wciąż się rozszerza, bo przedsiębiorstwa i instytucje dodają do swojej infrastruktury coraz więcej urządzeń, korzystają z ciągle rosnącej liczby usług w chmurze, kontynuują też pracę zdalną. To wszystko sprawia, że firmy muszą ponownie przemyśleć kwestie bezpieczeństwa. Przez lata podstawowym celem bezpieczeństwa było utrzymywanie złośliwego oprogramowania i napastników z dala od naszej sieci. Teraz musimy również przygotować się na sytuację, w której cyberprzestępca do niej przeniknie, i wiedzieć, jak wtedy zareagujemy" - mówi Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w Barracuda Networks.

Jakie są najważniejsze z prognozowanych trendów w zakresie cyberzagrożeń, na które organizacje muszą być gotowe w 2023 roku?

Więcej podatności zero-day

W 2022 roku zarejestrowano 21000 nowych podatności. Wiele z nich zostało sklasyfikowanych jako "krytyczne", wiele było aktywnie wykorzystywanych przez atakujących. Organizacje muszą mieć zespół gotowy do łatania oprogramowania i usuwania błędów tak szybko, jak to możliwe.

Główny cel atakujących: kradzież danych uwierzytelniających

Przejmowanie kont nadal jest nadal jednym z głównych celów atakujących i najważniejszym ryzykiem dla organizacji. Skradzione poświadczenia otwierają drzwi do zdalnego dostępu do sieci organizacji, poczty elektronicznej czy korporacyjnych aplikacji internetowych przechowujących dane klientów. Cyberprzestępcy wykorzystują phishing, smishing i inne taktyki socjotechniczne, by nakłonić pracowników do otwarcia niebezpiecznych załączników lub podania danych uwierzytelniających do kont i systemów. Techniki podszywania się stale ewoluują, a wraz z postępującym zmęczeniem wieloskładnikowym uwierzytelnianiem (MFA) - odnoszą coraz większy sukces.

MFA to za mało

Rok 2022 był rokiem, który pokazał, że MFA nie jest odpowiedzią na wszystkie problemy związane z bezpieczeństwem. Rosła łatwość ataków wykorzystujących zmęczenie uwierzytelnianiem dwu- i wieloskładnikowym. Dlatego w 2023 roku można spodziewać się wprowadzenia technologii bezhasłowej oraz technologii klucza bezpieczeństwa FIDO U2F (Universal 2nd Factor).

Rozszerzające się powierzchnie ataku

W 2023 r. liczba potencjalnych powierzchni ataku w organizacjach będzie nadal rosła, ponieważ coraz więcej z nich korzysta z usług opartych na chmurze i Software-as-a-Service. Przedsiębiorstwa nie rezygnują też z pracy zdalnej. To wymusza na nich nowe podejście do kwestii bezpieczeństwa.

Ransomware wciąż problemem

Rok 2022 był pierwszym, w którym zaobserwowano ukierunkowane ataki ransomware na osoby fizyczne w oparciu o ich osobiste profile w mediach społecznościowych. Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku przedsiębiorstwa i instytucje nadal będą mierzyć się z tego rodzaju atakami. Model biznesowy Ransomware as a Service bardzo się rozwinął w ostatnich latach. Dziś przestępcy mogą kupić w darknecie licencje na wykorzystanie gotowego oprogramowania do szyfrowania danych i żądania okupu. Co więcej - producenci tego typu malware'u oferują także pełne wsparcie.

2022 rok przyniósł też zwiększone wykorzystanie oprogramowania wiperware. W 2023 r. wiperware pochodzący z Rosji prawdopodobnie rozprzestrzeni się na inne kraje w związku z utrzymującymi się napięciami geopolitycznymi.

Dalsze ataki na łańcuchy dostaw

2022 był rokiem ataków na łańcuchy dostaw, które są dziś coraz bardziej złożone i zintegrowane. Atakujący szukają najsłabszego ogniwa w takim łańcuchu i atakują je, by dostać się do sieci ich dostawców lub klientów.

"Na koniec dnia to i tak pracownik otwiera załącznik, który nie jest tym, czym się wydaje. Kluczowe jest więc dziś nieustające szkolenie pracowników. Liczba zagrożeń rośnie, krajobraz cyberbezpieczeństwa wciąż się zmienia. Nie wystarczy inwestować w technologie. Dużo uwagi trzeba poświęcić także tym, którzy z tej technologii na co dzień korzystają" - podsumowuje Mateusz Ossowski z Barracuda Networks.

Źródło: Barracuda Networks