Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]
Chmura nad Wisłą - tak, ale powoli [Cloud comupting w Polsce]

OVHcloud oraz Intel przyjrzały się rynkowi MŚP sprawdzając stopień wykorzystania cloud. Badanie  wykazało, że podczas pandemii chmurą zainteresowało się 41 proc. firm, a 71 proc. planuje kolejne wdrożenia. Ankietowanych zapytano także o plany, motywacje i kryteria wyboru usług chmurowych oraz o to jak decydenci oc...

Czytaj więcej...

Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?
Kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo firmowej chmury?

Cyberatak na firmę prawie zawsze zaczyna się (a często też kończy…) dochodzeniem, kto zawinił powstałej sytuacji. Gdy ofiarą padną systemy w infrastrukturze chmurowej, niemal automatycznie za winnego uznany zostaje dostawca usługi, kontrakt jest przerywany, a zaatakowana aplikacja przenoszona z powrotem do lokal...

Czytaj więcej...

W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?
W zdrowiu i chorobie, czyli jak wybrać dobrego dostawcę chmury?

Wraz z popularnością chmury obliczeniowej, pojawia się na rynku coraz więcej dostawców usług cloud. Niestety jak ze wszystkim - im większy wybór, tym trudniej podjąć decyzję. To, jak ocenisz niezawodność i możliwości dostawcy usług chmurowych, któremu planujesz powierzyć dane i aplikacje swojej fir...

Czytaj więcej...

Zrozumieć Kubernetes
Zrozumieć Kubernetes

Jednym z coraz popularniejszych tematów w branży IT są systemy kontenerowe, a w szczególności Kubernetes. Raport VMware na temat Kubernetes za rok 2021 pokazuje, że z jednej strony platforma ta jest coraz chętniej wykorzystywana, choć z drugiej strony brak jest jednak specjalistycznej wiedzy na jej temat,...

Czytaj więcej...

BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych
BDRSuite - Scentralizowany backup punktów końcowych

BDRSuite, kompleksowe rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania po awarii, zostało zaprojektowane do ochrony środowisk działających w wielu modelach, od platform wirtualizacji (VMware vSphere i Microsoft Hyper-V), przez systemy fizyczne (Windows, Linux i Mac), po środowiska chmurowe (AWS) i SaaS (Microso...

Czytaj więcej...

Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało
Co wiemy o sztucznej inteligencji? Niewiele, a i tak za mało

Ponad 40% z nas ma codziennie do czynienia ze sztuczną inteligencją, ale tylko co druga osoba jest w stanie wytłumaczyć czym w ogóle ów termin właściwie jest, podaje firma Entrata. Być może dlatego coraz częściej zdarza się, że zaawansowane algorytmy zaskakują ludzi swoimi wnioskami, a przecież to syntety...

Czytaj więcej...

Aktualności

Platforma OChK: nowa odsłona chmury dla średnich i dużych organizacji

Chmura PolskaOChK przedstawia nową wersję autorskiej platformy chmurowej zbudowanej przez zespół inżynierski firmy. Platforma OChK przeznaczona jest przede wszystkim dla przedsiębiorstw i instytucji wymagających najwyższych standardów bezpieczeństwa oraz zgodności z regulacjami. Wspiera budowanie rozwiązań hybrydowych i multicloud w połączeniu z chmurami globalnych dostawców, takich jak Google Cloud czy Microsoft Azure.

Platforma OChK może być wykorzystywana w dwóch podstawowych modelach: chmury publicznej dostępnej z infrastruktury w data center OChK i zarządzanej przez jego pracowników oraz chmury prywatnej wdrażanej w centrum danych klienta i zarządzanej przez jego zespół ze wsparciem OChK.

"Wszystkie usługi Platformy OChK są realizowane z wykorzystaniem jednego intuicyjnego interfejsu użytkownika oraz rozbudowanego API pozwalającego zautomatyzować zarządzanie infrastrukturą za pomocą Terraform, zgodnie z koncepcją IaC (Infrastructure as Code), co umożliwia zachowanie takich samych standardów zarządzania zasobami jak w chmurach publicznych globalnych dostawców" - mówi Marcin Dzienniak, CTO i wiceprezes zarządu OChK.

Bezpieczeństwo i automatyzacja

Platforma OChK powstała w 2019 roku i od samego początku rozwijana jest z dużym naciskiem na bezpieczeństwo i zgodność. Mechanizmy te zostały zbudowane na podstawie założeń norm i standardów ISO, a cykliczne audyty potwierdzają wysoki poziom stosowanych zabezpieczeń. Przyjęte standardy bezpieczeństwa pozwoliły zespołowi OChK stworzyć produkty wzmacniające odporność organizacji na niespodziewane zdarzenia, które gwarantują ciągłość działania, m. in. Disaster Recovery Center czy złota kopia.

Jedną z kluczowych wartości, jaką dostarcza Platforma OChK, jest automatyzacja zarządzania zasobami, czyli konfiguracja infrastruktury przy pomocy kodu (IaC). Pozwala ona zarządzać zasobami w powtarzalny sposób, co zwiększa bezpieczeństwo organizacji, a jednocześnie zmniejsza koszty. Dzięki temu jeden pracownik może utrzymywać i administrować wielokrotnie większą liczbą maszyn wirtualnych niż w klasycznym modelu.

Środowiska multicloud i hybrydowe

Spośród firm z listy Fortune 500 w 2021 r. co trzecia miała już gotową strategię multicloud, a 42 proc. planowało jej wdrożenie w kolejnych dwóch latach. Strategie te są tworzone, by unikać uzależnienia od jednego dostawcy usług (tzw. vendor locking) oraz móc optymalnie dobierać rozwiązania technologiczne od poszczególnych dostawców. Platforma OChK została zaprojektowana, aby organizacje mogły realizować takie strategie poprzez budowanie bezpiecznych i elastycznych środowisk hybrydowych i multicloud.

Rozwiązania multicloudowe są szczególnie istotne w sektorach regulowanych. Na przykład tzw. komunikat chmurowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje, że klucze szyfrujące do środowiska chmurowego powinny być przechowywane u innego dostawcy takich usług. Platforma OChK pozwala spełnić te wytyczne, umożliwiając m.in. przechowywanie kluczy do środowisk innych dostawców, takich jak Google Cloud czy Microsoft Azure. Platforma OChK może również być alternatywą dla chmury publicznej globalnych dostawców w zakresie planów wyjścia i centrum zapasowego na wypadek awarii.

Dla kogo Platforma OChK?

Z Platformy OChK korzystają m.in. organizacje, którym zależy na lokalnym przetwarzaniu danych, np. z powodu regulacji sektorowych. Gwarantują to centra danych OChK zlokalizowane na terenie Polski. Dodatkowo Platforma OChK umożliwia pełną audytowalność swoich rozwiązań, co może być kluczowe dla podmiotów o niestandardowych wymaganiach w zakresie bezpieczeństwa.

Kolejną grupę stanowią organizacje o specyficznych potrzebach, których nie są w stanie zaspokoić globalni dostawcy chmury publicznej ze względu na wysoki poziom standaryzacji ich produktów. Zarówno modyfikacje na potrzeby klientów, jak i wsparcie Platformy OChK, realizowane jest przez lokalny zespół inżynierski.

"Jesteśmy właścicielem rozwiązań technologicznych Platformy OChK - nasz zespół samodzielnie napisał dużą część tego środowiska. Dzięki temu możemy go dowolnie dostosowywać do specyficznych wymagań, nawet w takim zakresie jak zbudowanie chmury prywatnej na infrastrukturze klienta, z wykorzystaniem naszej technologii pozwalającej się uniezależnić od dostawców rozwiązań wirtualizacyjnych. Jesteśmy elastyczni i możemy dostosować Platformę OChK do konkretnych potrzeb danej organizacji. Co ważne, z perspektywy efektywności kosztowej, uniezależniliśmy się też od innych dostawców, chroniąc naszych użytkowników przed ponoszeniem nieprzewidzianych dodatkowych opłat" - dodał Marcin Dzienniak.

Źródło: OChK