Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

WithSecure udostępnia rozwiązanie Cloud Security Posture Management

Cloud SecurityKwestie dotyczące bezpieczeństwa mogą zostać pominięte wraz z obecną tendencją przedsiębiorstw do migrowania swoich środowisk do infrastruktury chmurowej obsługiwanej przez firmy trzecie. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas korzystania z chmury, firma WithSecure (wcześniej znana jako F-Secure Business) udostępniła nowy moduł swojej platformy ochronnej WithSecure Elements. Identyfikuje on ustawienia konfiguracyjne w chmurze, które obniżają poziom bezpieczeństwa i mogą być wykorzystywane przez atakujących do włamania do sieci.

Przedsiębiorstwa powszechnie podłączają swoje zasoby IT do usług infrastruktury chmurowej (IaaS). Transformacja ta niesie wiele korzyści, ale także nowe wyzwania, szczególnie dotyczące bezpieczeństwa. Niedobór specjalistów z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem w zakresie bezpieczeństwa w chmurze, kwestie regulacyjne czy wysoki poziom złożoności środowisk IaaS to tylko niektóre z wyzwań. Wiele firm korzysta przy tym jednocześnie z usług kilku dostawców chmury publicznej, co tylko zwiększa trudności w zabezpieczaniu takiej infrastruktury.

"Zabezpieczenie infrastruktury chmurowej jest bardzo trudne z kilku powodów. Chmura zazwyczaj jest w pewnej warstwie abstrakcyjna w porównaniu z tradycyjną infrastrukturą, łączy zarówno tradycyjne, jak i specyficzne wyzwania dotyczące jej ochrony. Dla wielu klientów nieoczywiste jest, które aspekty bezpieczeństwa są pokrywane przez dostawcę chmury, a które są wyłączną odpowiedzialnością użytkownika" - mówi Leszek Tasiemski, szef działu zarządzania produktami i wiceprezes w WithSecure.

Może to prowadzić do poważnych problemów z ochroną środowisk IT. Przeprowadzone przez WithSecure z 2022 roku badanie* wykazało, że prawie 34% firm wykryło luki w zabezpieczeniach niezwiązane z błędną konfiguracją, a 24% w ciągu ostatnich 12 miesięcy znalazło błędne ustawienia konfiguracyjne, wpływające na ich platformy chmurowe.

"Czasami w warstwie chmurowej występują luki, takie jak w usłudze IMDSv1 firmy Amazon. A cyberprzestępcy sumiennie odrabiają pracę domową. Coraz częściej zdarza się, że te błędy w ustawieniach konfiguracyjnych są skutecznie wykorzystywane przez atakujących, a o incydentach słyszy się potem w wiadomościach" - dodaje Leszek Tasiemski.

Nowe funkcje platformy WithSecure Elements
Cloud Security Posture Management to nowy moduł dostępny dla platformy WithSecure Elements bazującej na chmurze. Zapewnia ona przedsiębiorstwom elastyczność w wyborze potrzebnych funkcji ochronnych za pośrednictwem różnych modułów.

Moduł Cloud Security Posture Management jest przeznaczony do zarządzania ryzykiem związanym z lukami w zabezpieczeniach i błędnych ustawieniach konfiguracyjnych w popularnych platformach IaaS bazujących na chmurze. Produkt zapewnia wsparcie zarówno dla środowiska AWS jak i Microsoft Azure.

Wśród głównych funkcji warto wymienić:

• Skanowanie poziomu bezpieczeństwa w chmurze, aby zidentyfikować błędne ustawienia konfiguracyjne, nadać im odpowiedni priorytet w zależności od stopnia ryzyka, a także zapewnić instrukcję neutralizacji problemu.
• Weryfikacja ustawień konfiguracyjnych pod kątem m.in. zbyt łagodnych ustawień dotyczących zarządzania tożsamością i dostępem, niezaszyfrowanych archiwalnych danych, instancji w środowiskach chmurowych z dostępem do publicznych adresów IP. Sprawdza także czy włączone jest rejestrowanie wydarzeń na potrzeby badania incydentów oraz dodatkowe pojawiające się aspekty związane z bezpieczeństwem w chmurze.
• Usługa bazuje na specjalistycznej wiedzy konsultingowej i badaniach co sprawia, że prowadzona weryfikacja pasuje do modeli zagrożeń i daje przedsiębiorstwom rzeczywistą wartość w kwestii bezpieczeństwa.
• Pulpit nawigacyjny, na którym ważne informacje wymagające uwagi prezentowane są w postaci łatwych do zinterpretowania wykresów, takich jak np. ewolucja stanu bezpieczeństwa w czasie.
• Możliwość zarządzania wieloma firmami i wieloma chmurami w jednym, łatwym w użyciu portalu, wraz z funkcjonalnością zapewniającą bezpieczeństwo urządzeń końcowych, ochronę narzędzi do współpracy i produkty do zarządzania lukami w zabezpieczeniach.
• Zastosowanie określonych reguł i flag, które pomagają w utrzymaniu zgodności z niezależnymi standardami, takimi jak CIS i NIST CSF.
• Możliwość dostarczania CSPM jako usługi zarządzanej przez sieć partnerów MSP i MSSP.

Funkcjonalność oferowana przez Cloud Security Posture Management uzupełnia portfolio WithSecure Elements zapewniające ochronę urządzeń końcowych, mechanizmy wykrywania zagrożeń i reagowania na nie, funkcje zarządzania podatnościami i zabezpieczenia narzędzi do współpracy powiększając je o wymiar ochrony konfiguracji środowisk chmurowych

WithSecure 2022 B2B Market Research. Ankieta internetowa z udziałem 3072 respondentów została przeprowadzona w maju 2022 r. w 12 krajach (Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Belgia, Holandia, Dania, Finlandia, Norwegia, Szwecja, USA, Kanada i Japonia). Respondentami były osoby podejmujące decyzje lub mające wpływ na decyzje w swoich przedsiębiorstwach w zakresie zakupu produktów i usług IT, chmury lub bezpieczeństwa sieci.

Źródło: WithSecure

Logowanie i rejestracja