Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej
6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej

Hybrydowe środowisko wielochmurowe jest jednym z kluczowych czynników napędzających transformację cyfrową. W nadchodzących latach rynek sieci multicloud wzrośnie nawet o 75%*. Wybór idealnego rozwiązania dla każdej aplikacji lub zadania może pomóc zmaksymalizować wydajność, elastyczność, bezpiecz...

Czytaj więcej...

Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil
Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil

Stwierdzenie, które mówi, że "jeśli czegoś nie ma w Internecie, to znaczy, że nie istnieje," można również odnieść do działalności biznesowej, a mówiąc inaczej, jeśli firma nie posiada strony internetowej to wielu z potencjalnych klientów do niej nie dotrze. Niemniej jednak wiele firm...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku

Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie w jakim kierunku zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska, ciekawszych projektów, a w końcu wyższej płacy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (ró...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Ex-pracownicy poważnym cyberzagrożeniem dla firm

CyberatakWedług Unit 42, 75% cyberataków jest dziełem niezadowolonych byłych pracowników. Sytuacja jest na tyle poważna, że FBI i Amerykańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Infrastruktury Cyberbezpieczeństwa (CISA) wydały alert dotyczący cyberbezpieczeństwa, w którym ostrzegają pracodawców o problemie. Jednocześnie badanie PasswordManager wykazało, że aż 58% byłych pracowników nadal może korzystać z haseł poprzedniej firmy. Ekspert Vectra AI zwraca uwagę na konieczność wdrożenia odpowiednich procedur bezpieczeństwa.

Offboarding bez odcięcia dostępów. Ponad połowa byłych pracowników przyznaje, że ich hasła nadal działają

Około 20% organizacji twierdzi, że doświadczyło naruszenia danych przez byłych pracowników.

Holenderska firma hostingowa Verelox musiała zmierzyć się z poważną awarią wszystkich swoich usług po tym, jak większość jej serwerów została usunięta przez byłego pracownika. Z kolei amerykańska - Allegro Microsystems - pozwała byłego administratora IT za rzekome zainstalowanie złośliwego oprogramowania, które usunęło krytyczne dane finansowe. Mimo, że takie przypadki zawsze są nagłaśniane i dużo mówi się o wzmożonym zagrożeniu cybernetycznym, wiele firm wciąż nie przykłada odpowiedniej wagi do zabezpieczeń.

PasswordManager.com w marcu tego roku przeprowadził ankietę, która wykazała, że 58% respondentów stwierdziło, że po odejściu nadal może używać haseł swojej poprzedniej firmy. Jeden na trzech ankietowanych przyznał, że korzysta z takiego dostępu od ponad dwóch lat, co jest bardzo niepokojące. Wiedza na temat tego, kto uzyskuje dostęp do kont i usług powinna być kluczowa dla każdej organizacji.

"Usunięcie dostępu byłych pracowników do systemów jest krokiem koniecznym, jeśli chcemy ograniczenia ryzyka przyszłych naruszeń danych lub innych incydentów związanych z bezpieczeństwem. To po prostu dobra higiena bezpieczeństwa" - podkreśla Christian Putz. Country Manager w Vectra AI, dostarczającej rozwiązania cyberbezpieczeństwa oparte o zaawansowaną AI.

Zatrważająca liczba firm wciąż jednak nie przeprowadza odpowiedniego offboardingu, zwłaszcza w odniesieniu do haseł.

Prawie połowa firm ma świadomość tego, że byli pracownicy mają dostęp do haseł

W ankiecie, którą Unit 42 przeprowadził wśród 500 decydentów IT, tylko około połowa respondentów stwierdziła, że jest pewna, że byli pracownicy nie mogą już uzyskać dostępu do aplikacji korporacyjnych.

48% organizacji przyznało, że są świadome, że byli pracownicy nadal mają dostęp do sieci firmowej - połowa liderów IT odpowiedziała, że konta byłych pracowników pozostają aktywne po ich odejściu z firmy dłużej niż jeden dzień, 32% stwierdziło, że trwa to tydzień, a 20% stwierdziło, że trwa to miesiąc lub dłużej. Kolejne 25% stwierdziło, że nie wie, jak długo konta pozostają aktywne po odejściu pracownika z firmy.

Aby zmienić tę sytuację konieczna jest współpraca działów IT i HR, co obecnie jest rzadką praktyką. HR jest źródłem wiedzy o tym, którzy pracownicy są w firmie, a którzy już nie, IT kontroluje dostęp do aplikacji - połączenie ich katalogów użytkowników, zdecydowanie usprawniłoby proces zarządzania dostępem.

"Firmy powinny rozważyć również utworzenie zdefiniowanej umowy o poziomie usług (SLA), która określa, jak szybko dostęp musi zostać usunięty po odejściu pracownika z firmy. Oznacza to również ustanowienie jasnych procesów i zasad określających, w jaki sposób menedżerowie inicjują proces usuwania dostępu, w jaki sposób zespół ds. bezpieczeństwa usuwa dostęp oraz w jaki sposób audytorzy wewnętrzni mogą testować i weryfikować, czy dostęp został poprawnie usunięty" - radzi przedstawiciel Vectra AI.

Byli pracownicy nie muszą mieć złych intencji, by stanowić poważne zagrożenie

Bezpieczeństwo sieci w dużej mierze opiera się na bezpieczeństwie urządzeń, z których korzystają pracownicy. W przypadku byłych pracowników, firma nie ma żadnej kontroli nad tym z jakiego sprzętu nastąpiło logowanie do jej systemu.

Korzystając z niezabezpieczonej sieci byli pracownicy stanowią bardzo łatwy cel dla hakerów, którzy nieustannie szukają możliwości obejścia zabezpieczeń. Jeśli uda im się przechwycić hasło, organizacja staje się bezbronna.

"Ataki z wykorzystaniem oprogramowania ransomware, kierowane przez człowieka są obecnie tak powszechne, że nie ma firmy, która mogłaby się przed nimi uchronić. Ważne jest, aby jak najwcześniej zidentyfikować naruszenie, tak by zespół ds. bezpieczeństwa mógł przeciwdziałać, zanim dojdzie do wycieku danych?" - mówi Christian Putz.

"Brak wiedzy o wtargnięciu jest największym pojedynczym zagrożeniem dla bezpieczeństwa, przed którym stoją dziś organizacje, a coraz bardziej złożone środowiska, z większą ekspozycją na atak, bardziej zwinne metody ataku i przytłaczający hałas alertów, zwiększają ilość niewiadomych dla zespołów ds. bezpieczeństwa" - dodaje.

Niestety, trudno wskazać naruszenie, jeżeli ataku dokonuje osoba, która zna login i hasło i doskonale wie, jak poruszać się po firmowej sieci i jak znaleźć potrzebne informacje. Dlatego tak ważne jest budowanie wśród firm świadomości zagrożeń dla ich tożsamości cyfrowej.

Źródło: Vectra AI