Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?
Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?

Kryzys związany z pojawieniem się pandemii odcisnął piętno na polskich biznesach. Teraz pojawia się nowe, być może jeszcze większe wyzwanie - pędząca inflacja w Polsce. Jak wynika z badań Intrum, aż 60 proc. respondentów deklaruje, że nie ma odpowiednich kompetencji, aby skutecznie zarządzać negatywnym wpływem i...

Czytaj więcej...

Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców
Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców

Niemal wszystkie ataki (94%) wykorzystujące oprogramowanie ransomware obejmują próby zniszczenia kopii zapasowych firmy – wynika z Ransomware Trends Report 2022 firmy Veeam. W 7 na 10 przypadków przestępcom udaje się to przynajmniej częściowo. Aż 76% firm przyznaje, że zapłaciły okup. Jednak co czwa...

Czytaj więcej...

Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]
Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]

W 2021r. ponad 92% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do internetu (GUS*). Jednocześnie kolejny rok z rzędu wzrosła liczba cyberataków (KPMG**). To pokazuje, że skala zagrożenia jest ogromna. Receptą na bezpieczeństwo w sieci są mocne hasła chroniące dostęp do wrażliwych danych. Jednakże, wciąż wśr&oacut...

Czytaj więcej...

BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V
BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V

Niezliczona liczba firm korzysta z hiperwizora Microsoft Hyper-V do obsługi obciążeń produkcyjnych. Z każdą nową wersją systemu Windows Server, Microsoft wprowadza do Hyper-V szeroką gamę nowych funkcji i usprawnień. Windows Server 2022 z Hyper-V to na dzień dzisiejszy najpotężniejsza wersja Hyper-V, która podob...

Czytaj więcej...

Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić
Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić

Wołodymyr Zelenskij nakazuje poddać się Ukrainie. Tom Cruise instruuje, jak używać detergentów, a Salvador Dali ożywa - co łączy te historie? To wierutna bzdura, a do jej stworzenia wykorzystano technologię deepfake. Jeżeli ransomware nie dał wystarczająco popalić zespołom ds. bezpieczeństwa, to na horyzoncie po...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Aktualności

Grupa 100 cyberprzestępców odpowiada za 80% szantażujących e-maili

Mail cyberatakCyberprzestępcy wysyłający fałszywe wiadomości e-mail, w których szantażują odbiorców i żądają pieniędzy, atakują na raz mniej niż 10 osób. Mają umiarkowane oczekiwania finansowe - domagają się około 1000 dolarów w bitcoinach. Za 80% tego typu ataków odpowiada grupa 100 oszustów - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet Columbia i Barracuda Networks, producenta rozwiązań z obszaru bezpieczeństwa IT.

Badacze z Uniwersytetu Columbia przeanalizowali 300000 e-maili zidentyfikowanych jako próby szantażu. Wiadomości zostały wykryte przez oparte na sztucznej inteligencji systemy detekcji firmy Barracuda Networks. Ataki opierające się na e-mailowym szantażu polegają na grożeniu ujawnieniem kompromitujących informacji, np. zdjęć, filmów lub szczegółów nielegalnych działań online, jeśli ofiara nie zapłaci przestępcom - zazwyczaj za pomocą kryptowalut, takich jak bitcoin. Wyniki analizy zostały szczegółowo opisane w najnowszym raporcie "Barracuda Threat Spotlight".

Model ataku

Zespół z Uniwersytetu Columbia pogrupował e-maile służące szantażowi według użytych w nich adresów portfeli bitcoin. Badacze założyli, że cyberprzestępcy stosują ten sam portfel bitcoin we wszystkich swoich atakach, więc jeden portfel = jeden atakujący. Zespół znalazł 3000 unikalnych adresów, z czego 100 pojawia się w 80% e-maili. To oznacza, że stosunkowo niewielka liczba atakujących odpowiadała za większość e-maili z żądaniem okupu.

Badacze przeanalizowali również pola "nadawca" we wszystkich sprawdzanych e-mailach. Przyjęli, że przestępcy używają tego samego konta do wysyłki wiadomości powiązanych z jednym atakiem, ale mogą użyć innego do kolejnego ataku. Zespół stwierdził, że z 97% kont wysyłano mniej niż 10 e-maili, a w 90% ataków żądano kwoty niższej niż 2000 dolarów w bitcoinach.

"Nasza analiza sugeruje, że za oszustwa z żądaniem okupu odpowiada stosunkowo niewielka liczba sprawców. Każdy z nich przeprowadza wiele ataków na niewielką skalę, domagając się umiarkowanych kwot" - mówi Asaf Cidon, profesor elektroniki na Uniwersytecie Columbia. "Relatywnie niewielkie sumy sprawiają, że szantażowani są bardziej skłonni do współpracy z oszustem. Natomiast wysyłanie małej liczby e-maili z jednego konta pomaga cyberprzestępcom uniknąć wykrycia przez tradycyjne systemy zabezpieczeń i programy antyfraudowe. Dzięki temu nie zwracają uwagi organów ścigania i mediów, które mogłoby ostrzec potencjalne ofiary".

Zabezpieczanie pracowników i organizacji

Ataki służące szantażowi muszą być traktowane poważnie przez zespoły ds. bezpieczeństwa IT, szczególnie gdy wykorzystywane są w nich służbowe adresy e-mail.

"Zawsze należy przeanalizować, jak atakujący uzyskali dostęp do danych konta, na przykład - czy w jakimś momencie wyciekły lub zostały skradzione? Czy może pracownik, którego konto zostało przejęte, korzystał wcześniej ze swojego służbowego urządzenia do nieodpowiednich działań, takich jak odwiedzanie podejrzanych stron internetowych?" - tłumaczy Mateusz Ossowski, CEE Channel Manager w Barracuda Networks. "Obie sytuacje mają konsekwencje dla bezpieczeństwa firmy - i dla celu ataku. To, co przyciąga uwagę przestępcy, może być wstydliwe dla atakowanego, dzięki czemu wzrasta prawdopodobieństwo, że zapłaci on żądaną sumę".

Zespoły ds. cyberbezpieczeństwa mogą podjąć szereg działań, aby chronić pracowników i całą organizację przed tego typu oszustwami. Pomocne jest inwestowanie w ochronę poczty elektronicznej opartą na sztucznej inteligencji, która wykryje i zablokuje e-maile służące szantażowi, zanim dotrą do odbiorcy, oraz zapobiegnie przejmowaniu kont i wykorzystywaniu ich do przeprowadzania innych ataków.

Ważne jest także wdrożenie szkoleń dla pracowników oraz polityk bezpieczeństwa. Ich celem powinno być między innymi powstrzymanie pracowników przez używaniem służbowych adresów e-mail do rejestrowania się w niezweryfikowanych, a także niezwiązanych z pracą serwisach, portalach i systemach. Należy też zapewnić zespołom odpowiednie mechanizmy pozwalające na szybie i proste w obsłudze zgłaszanie incydentów.

Źródło: Barracuda Networks