Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców
Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców

Niemal wszystkie ataki (94%) wykorzystujące oprogramowanie ransomware obejmują próby zniszczenia kopii zapasowych firmy – wynika z Ransomware Trends Report 2022 firmy Veeam. W 7 na 10 przypadków przestępcom udaje się to przynajmniej częściowo. Aż 76% firm przyznaje, że zapłaciły okup. Jednak co czwa...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V
BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V

Niezliczona liczba firm korzysta z hiperwizora Microsoft Hyper-V do obsługi obciążeń produkcyjnych. Z każdą nową wersją systemu Windows Server, Microsoft wprowadza do Hyper-V szeroką gamę nowych funkcji i usprawnień. Windows Server 2022 z Hyper-V to na dzień dzisiejszy najpotężniejsza wersja Hyper-V, która podob...

Czytaj więcej...

Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić
Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić

Wołodymyr Zelenskij nakazuje poddać się Ukrainie. Tom Cruise instruuje, jak używać detergentów, a Salvador Dali ożywa - co łączy te historie? To wierutna bzdura, a do jej stworzenia wykorzystano technologię deepfake. Jeżeli ransomware nie dał wystarczająco popalić zespołom ds. bezpieczeństwa, to na horyzoncie po...

Czytaj więcej...

Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?
Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?

Kryzys związany z pojawieniem się pandemii odcisnął piętno na polskich biznesach. Teraz pojawia się nowe, być może jeszcze większe wyzwanie - pędząca inflacja w Polsce. Jak wynika z badań Intrum, aż 60 proc. respondentów deklaruje, że nie ma odpowiednich kompetencji, aby skutecznie zarządzać negatywnym wpływem i...

Czytaj więcej...

Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]
Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]

W 2021r. ponad 92% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do internetu (GUS*). Jednocześnie kolejny rok z rzędu wzrosła liczba cyberataków (KPMG**). To pokazuje, że skala zagrożenia jest ogromna. Receptą na bezpieczeństwo w sieci są mocne hasła chroniące dostęp do wrażliwych danych. Jednakże, wciąż wśr&oacut...

Czytaj więcej...

Aktualności

Polski region chmurowy szansą na rozwój kompetencji i edukację branży IT

Cloud Data CenterOtwarcie przez Microsoft regionu chmury Azure Poland Central to wydarzenie bezprecedensowe w historii polskiej gospodarki po 1989 roku. Miliard dolarów inwestycji i wybudowanie trzech centrów danych to dowód na to, że Microsoft widzi ogromny potencjał na rozwój polskiej gospodarki i jej cyfrową transformację.

Jednak to wydarzenie będzie miało - a może już nawet ma - znacznie szerszy wpływ na polski ekosystem gospodarczy - komentują Daniel Musiał, Senior Azure Solution Architect i Wojciech Asztemborski, Seasoned Consultant, Azure Cloud Architect, GFT.

Szansa edukacyjna
Polska jest gospodarką scyfryzowaną w stopniu średnim. Tak naprawdę dopiero pandemia przyspieszyła proces transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i sektora publicznego, ale wiele firm nadal sceptycznie patrzy na rozwiązania chmurowe. Wystarczy wspomnieć, że w raporcie DESI - dojrzałości cyfrowej za rok 2022 - Polska zajmuje dopiero 24. miejsce na 27 krajów Unii Europejskiej. Znajdujemy się również poniżej średniej dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej (nie tylko tych krajów należących do UE), jak wynika z najnowszego raportu fundacji Digital Poland. Warto w tym miejscu podkreślić, że sektor publiczny jest bardziej otwarty na najnowsze rozwiązania technologiczne niż prywatny - jego cyfryzacja jest zdecydowanie powyżej regionalnej średniej.

"W moim przeczuciu, tak mocne wejście jednego z liderów gospodarki cyfrowej i tak otwarte postawienie na polskich pracowników - w ostatnich latach Microsoft przeszkolił 400 tysięcy osób z używania i zarządzania Azure - może wpłynąć na niezdecydowane firmy i zachęcić je do przejścia w chmurę. Skokowy rozwój usług cloud oraz wiedza i kompetencje polskich specjalistów pokazują, że chmura obliczeniowa to przyszłość i gwarant rozwoju w każdej branży i każdym sektorze. Na chmurze korzystają zarówno największe korporacje, jak i mikrofirmy czy MŚP, dla których automatyzacja niektórych procesów biznesowych czy przetwarzanie i przechowywanie danych w chmurze to realne oszczędności czasu i pieniędzy" - ocenia Daniel Musiał, Senior Azure Solution Architect, GFT.

Skorzystają także firmy, które już mocno inwestują w rozwiązania chmurowe i obecni użytkownicy Azure. Dzięki umiejscowieniu centrów danych na terenie Polski, będzie możliwe przetwarzanie danych wrażliwych, których - według obowiązującego ustawodawstwa - nie można „wynosić” poza granice kraju. Strategiczni partnerzy Microsoftu - w tym GFT Poland - dzięki tej bliskości będą mogli mieć większy wpływ na to, jakie usługi będą dostępne w regionie Poland Central. W końcu dzięki latom praktyki poznali od podszewki potrzeby polskich przedsiębiorstw.

"Nie możemy zapomnieć, że to także ogromna szansa edukacyjna. Microsoft potrzebuje pracowników centrów danych, będzie ich poszukiwał na uczelniach technicznych i rynku. Jestem pewien, że już wkrótce sam Microsoft rozpocznie jeszcze szerszą akcję promującą rozwiązania Azure oraz wejdzie na uczelnie z autorskimi kursami. To ogromna szansa dla polskich instytucji edukacyjnych, by być na czasie z najnowszymi rozwiązaniami i technologiami przetwarzania danych w chmurze" - dodaje Musiał.

Nowe centrum kompetencji
Jeszcze do niedawna nie można było realizować bezpośrednio rekomendacji KNF, która preferuje wykorzystanie Data Center umieszczonego w Polsce, a dopiero później z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zmieniło się to wraz z otwarciem Poland Central, co przyczynić się może do rewizji podejścia firm w przechodzeniu do rozwiązań chmurowych, szczególnie tych podmiotów z sektorów wysoko regulowanych.

"Warto zwrócić też uwagę na inne aspekty nowego regionu, który wpłynie m.in. na dalszy rozwój kompetencji chmurowych na polskim rynku, które już teraz wyróżniają Polskę na tle Europy. Microsoft od dawna prowadzi programy edukacyjne dla studentów, taka na przykład platforma Microsoft Learn pozwala zdobywać doświadczenie w czasie studiów" - komentuje Wojciech Asztemborski, Seasoned Consultant, Azure Cloud Architect, GFT.

Jak podaje sam Microsoft: „Od momentu ogłoszenia miliardowej inwestycji w rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej amerykańska firma przeszkoliła blisko 411 tysięcy specjalistów IT, przedstawicieli biznesu, partnerów, uczniów i studentów. Liczba certyfikowanych specjalistów chmurowych w Polsce rośnie szybciej niż we Włoszech, Hiszpanii i Francji. W Europie wyprzedzają nas jedynie Niemcy, Wielka Brytania i Holandia”.

"Region Poland Central otworzy również możliwość budowania nowych rozwiązań hybrydowych na styku pomiędzy biznesem a chmurą. Mogą to być m.in. „Meet-me points”, które zapewniają klientom bezpieczne połączenia o niskich opóźnieniach i pozwalają uniknąć opłat za komunikację w pętlach lokalnych - kontynuuje Asztemborski.

Dodatkową kwestią jest latency. Lokalizacja ma kluczowe znaczenie dla maksymalnego wykorzystania dostępnej przepustowości sieci, a tym samym nowy region jeszcze bardziej przybliży nas i całą Europę Środkowo-Wschodnią do zaawansowanych technologii cyfrowych, takich jak sieci 5G, wykorzystanie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (AI/ML) oraz automatyzacji. Polscy przedsiębiorcy będą mieli także o wiele krótszą drogę zgłaszania zapotrzebowania na konkretne usługi" - dodaje Asztemborski.

Otwarcie przez Microsoft w Polsce regionu przetwarzania w chmurze ma zatem potencjał do przyniesienia licznych korzyści dla edukacji i rozwoju kompetencji w kraju. Poprawa dostępu do infrastruktury IT, programy wsparcia edukacyjnego, możliwości praktyk i staży, inwestycje w szkolenia oraz rozwój ekosystemu technologicznego to tylko niektóre z aspektów, mogących przyczynić się do wzrostu wiedzy i umiejętności związanych z technologią danych. Jaką zmianę przyniesie to w rzeczywistości okaże się już wkrótce.

Źródło: GFT