Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V
BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V

Niezliczona liczba firm korzysta z hiperwizora Microsoft Hyper-V do obsługi obciążeń produkcyjnych. Z każdą nową wersją systemu Windows Server, Microsoft wprowadza do Hyper-V szeroką gamę nowych funkcji i usprawnień. Windows Server 2022 z Hyper-V to na dzień dzisiejszy najpotężniejsza wersja Hyper-V, która podob...

Czytaj więcej...

Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców
Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców

Niemal wszystkie ataki (94%) wykorzystujące oprogramowanie ransomware obejmują próby zniszczenia kopii zapasowych firmy – wynika z Ransomware Trends Report 2022 firmy Veeam. W 7 na 10 przypadków przestępcom udaje się to przynajmniej częściowo. Aż 76% firm przyznaje, że zapłaciły okup. Jednak co czwa...

Czytaj więcej...

Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?
Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?

Kryzys związany z pojawieniem się pandemii odcisnął piętno na polskich biznesach. Teraz pojawia się nowe, być może jeszcze większe wyzwanie - pędząca inflacja w Polsce. Jak wynika z badań Intrum, aż 60 proc. respondentów deklaruje, że nie ma odpowiednich kompetencji, aby skutecznie zarządzać negatywnym wpływem i...

Czytaj więcej...

Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]
Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]

W 2021r. ponad 92% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do internetu (GUS*). Jednocześnie kolejny rok z rzędu wzrosła liczba cyberataków (KPMG**). To pokazuje, że skala zagrożenia jest ogromna. Receptą na bezpieczeństwo w sieci są mocne hasła chroniące dostęp do wrażliwych danych. Jednakże, wciąż wśr&oacut...

Czytaj więcej...

Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić
Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić

Wołodymyr Zelenskij nakazuje poddać się Ukrainie. Tom Cruise instruuje, jak używać detergentów, a Salvador Dali ożywa - co łączy te historie? To wierutna bzdura, a do jej stworzenia wykorzystano technologię deepfake. Jeżeli ransomware nie dał wystarczająco popalić zespołom ds. bezpieczeństwa, to na horyzoncie po...

Czytaj więcej...

Aktualności

Anything as a Service (XaaS), czy wszystko można zaoferować w modelu usługowym?

XaaSXaaS - Anything as a Service - czyli oferowanie produktów i usług w formie abonamentu, staje się coraz popularniejsze. Analitycy przewidują, że w ciągu siedmiu najbliższych lat wartość modelu usługowego przekroczy bilion dolarów.

XaaS przyszłością gospodarki?
Popularność modelu subskrypcyjnego napędzana jest z obu stron, podobnie jak sprzężenie zwrotne. Konsumenci cenią go za elastyczność, więc firmy oferują coraz więcej swoich produktów i usług właśnie w tej formie. Według badania Fortune Business Insights, wartość rynku XaaS do 2030 roku wzrośnie do 3,2 bln USD, co daje CAGR o wartości 24,4% w latach 2023-2030. Ponadto, zgodnie z raportem EY, 90% firm ze wszystkich badanych branż rozważa lub już wprowadziło część swoich usługi i produktów w formie subskrypcji. Co więcej, z tego samego badania wynika, że 19%badanych czerpie z modelu usługowego 80%swoich przychodów.

"W kontekście IT korzyści wynikające z modelu usługowego są podobne zarówno w sektorze technologicznym, jak i w innych sektorach gospodarki. Z perspektywy klienta to przede wszystkim niższy koszt jednorazowy inwestycji, elastyczność oraz możliwość skupienia się na core biznesu. Z kolei dla dostawcy model subskrypcyjny zapewnia większą stałość i przewidywalność dochodów" - mówi Mariusz Juranek, Dyrektor Handlowy w Polcom.

Czy każde rozwiązanie IT może być oferowane w modelu usługowym? W obszarze oprogramowania, model SaaS stał się praktycznie normą, ale równie dynamicznie rośnie w siłę PaaS - Platform as a Service - oraz IaaS - Infrastructure as a Service. Przedsiębiorstwa planują przeznaczyć do końca 2023 roku na rozwiązania typu IaaS więcej środków niż na pozostałe modele usługowe w IT - wynika z badania Gartnera.

Usługi abonamentowe w zakresie body leasingu rozwiązują także problem braku kompetencji w organizacji czy wykwalifikowanych pracowników i pomagają zabezpieczyć najważniejsze firmowe obszary, które wpływają na ciągłość działania i rozwój.

"W ramach modelu as a Service oferowane są różnorodne rozwiązania IT, takie jak cybersecurity, tworzenie kopii zapasowych czy platformy pod różnego rodzaju systemy oraz aplikacje. Dzięki modelowi usługowemu nawet firmy z sektora MŚP mogą korzystać z zaawansowanych rozwiązań technologicznych, zwiększających poziom bezpieczeństwa danych" - wskazuje Juranek.

Model usługowy podbija świat
XaaS to nie tylko model popularny w informatyce. Rolls Royce oferuje abonament na serwisowanie silników do samolotów odrzutowych, a coraz więcej koncernów z branży automotive oferuje samochody nie do sprzedaży, a właśnie wyłącznie na wynajem. "Samochód może być też usługą, wystarczy wspomnieć popularność carsharingu, czyli w zasadzie wynajmu krótkoterminowego. Nie trzeba kupować samochodu, można skorzystać w ramach abonamentu z floty dostawcy. Jednak, by taki system był sprawny, potrzebne są dane - lokalizacja samochodu, popularne trasy, obliczanie zużycia sprzętu itd. Zatem wszystko ściśle wiąże się z IT" - podkreśla Mariusz Juranek.

Wzrost popularności XaaS również poza sektorem technologicznym wzmaga zapotrzebowanie na usługi zaawansowanego przetwarzania informacji. Rosnąca ilość danych zakupowych o preferencjach klientów sprawia, że coraz lepiej można odpowiedzieć na potrzeby konsumentów. Dane jednak trzeba odpowiednio przechowywać oraz kompleksowo zabezpieczać i skrupulatnie analizować.

"Modele usługowe oparte są na przewidywaniu przyszłości - prognozowaniu zapotrzebowania klientów. Rozwiązania chmurowe pozwalają na szybką i efektywną analizę dużych zbiorów danych przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków finansowych" - podsumowuje Mariusz Juranek.

Źródło: Polcom