Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?
Pędząca inflacja a rozwój biznesu. Cloud computing szansą?

Kryzys związany z pojawieniem się pandemii odcisnął piętno na polskich biznesach. Teraz pojawia się nowe, być może jeszcze większe wyzwanie - pędząca inflacja w Polsce. Jak wynika z badań Intrum, aż 60 proc. respondentów deklaruje, że nie ma odpowiednich kompetencji, aby skutecznie zarządzać negatywnym wpływem i...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić
Deepfake: Nie ufaj własnym oczom, bo mogą cię mylić

Wołodymyr Zelenskij nakazuje poddać się Ukrainie. Tom Cruise instruuje, jak używać detergentów, a Salvador Dali ożywa - co łączy te historie? To wierutna bzdura, a do jej stworzenia wykorzystano technologię deepfake. Jeżeli ransomware nie dał wystarczająco popalić zespołom ds. bezpieczeństwa, to na horyzoncie po...

Czytaj więcej...

BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V
BDRSuite - kopia zapasowa i replikacja środowiska Hyper-V

Niezliczona liczba firm korzysta z hiperwizora Microsoft Hyper-V do obsługi obciążeń produkcyjnych. Z każdą nową wersją systemu Windows Server, Microsoft wprowadza do Hyper-V szeroką gamę nowych funkcji i usprawnień. Windows Server 2022 z Hyper-V to na dzień dzisiejszy najpotężniejsza wersja Hyper-V, która podob...

Czytaj więcej...

Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]
Jak ochronić swoje hasło przed złamaniem [4 wskazówki]

W 2021r. ponad 92% gospodarstw domowych w Polsce miało dostęp do internetu (GUS*). Jednocześnie kolejny rok z rzędu wzrosła liczba cyberataków (KPMG**). To pokazuje, że skala zagrożenia jest ogromna. Receptą na bezpieczeństwo w sieci są mocne hasła chroniące dostęp do wrażliwych danych. Jednakże, wciąż wśr&oacut...

Czytaj więcej...

Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców
Szyfrowanie backupu to najczęstsza strategia cyberprzestępców

Niemal wszystkie ataki (94%) wykorzystujące oprogramowanie ransomware obejmują próby zniszczenia kopii zapasowych firmy – wynika z Ransomware Trends Report 2022 firmy Veeam. W 7 na 10 przypadków przestępcom udaje się to przynajmniej częściowo. Aż 76% firm przyznaje, że zapłaciły okup. Jednak co czwa...

Czytaj więcej...

Aktualności

OVHcloud wprowadza kalkulator śladu węglowego

Cloud Co2Firma OVHcloud udostępniła swoim klientom IaaS kalkulator śladu węglowego dostarczający comiesięczne raporty na temat emisji dwutlenku węgla, związanej z korzystaniem z chmury obliczeniowej, zapewniając w ten sposób klientom większą transparentność i wzmacniając zaangażowanie w zrównoważony rozwój.

Bazując na ponad 20-letniej historii ciągłej innowacji w dziedzinie zrównoważonej chmury, wraz z autorską technologią chłodzenia cieczą na szeroką skalę, OVHcloud stale wyznacza standardy najlepszych praktyk w branży. Umożliwienie klientom lepszego rozumienia śladu węglowego ich infrastruktury chmurowej sprzyja większej przejrzystości, ale także zachęca do bardziej odpowiedzialnego korzystania z IT w całej branży.

Metodologia kalkulatora emisji dwutlenku węgla, uwzględniająca wszystkie czynniki, od produkcji po komponenty zajęła ponad osiem miesięcy prac. Narzędzie, dostępne na żądanie z panelu klienta OVHcloud, uwzględnia szacunkowe zużycie energii elektrycznej przez serwery pracujące w centrach danych OVHcloud i oblicza ekwiwalent emisji dwutlenku węgla, włączając także pracę sprzętu chłodzącego i sieciowego, a także transport, produkcję, etap związany z zakończeniem życia produktów i gospodarkę odpadami, zapewniając w ten sposób pełny obraz rzeczywistego śladu węglowego.

Kalkulator uwzględnia przede wszystkim lokalizację klienta i zasobów, z których korzysta. Miesięczna emisja zależy od lokalnego miksu energetycznego, co oznacza, że serwer znajdujący się w kraju o niskim poziomie emisji dwutlenku węgla wykaże inny wynik niż w przypadku tego samego serwera znajdującego się w kraju o mniej korzystnym miksie. Do końca roku informacje rynkowe uzupełnią raporty kalkulatora emisji dwutlenku węgla, podkreślając zaangażowanie Grupy w dekarbonizację miksu energetycznego.

Oprogramowanie kalkulatora emisji dwutlenku węgla OVHcloud zostało opracowane we współpracy z Sopra Steria, a metodologia została poddana audytowi przez IJO, niezależną firmę konsultingową specjalizującą się w branży Green IT.

"Jako główny gracz technologiczny w Europie, mamy do odegrania kluczową rolę we wspieraniu bardziej zrównoważonego krajobrazu cyfrowego w całym łańcuchu wartości, w tym wśród pracowników, klientów, dostawców i partnerów. Dlatego cieszymy się, że mogliśmy przyczynić się do stworzenia kalkulatora emisji dwutlenku węgla OVHcloud, który umożliwia firmom ocenę wpływu ich działalności w chmurze na środowisko. Jesteśmy dumni z zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni, odgrywając aktywną rolę w tej inicjatywie dekarbonizacji" - powiedziała Fabienne Mathey-Girbig, Executive Director Corporate Responsibility & Sustainable Development w Sopra Steria.

Silne zaangażowanie w zrównoważony rozwój
OVHcloud od dawna rozwija pionowo zintegrowany model przemysłowy, w którym Grupa buduje własne centra danych z uwzględnieniem autorskich, zastrzeżonych prawnie innowacji, wykorzystując przy tym dwie fabryki zlokalizowane w Croix we Francji i Beauharnois w Kanadzie, w których konstruuje zaprojektowane przez siebie serwery. Dzięki temu OVHcloud sprawuje faktyczną i całkowitą kontrolę nad łańcuchem wartości. To unikatowe podejście przekłada się na wymierne korzyści, w ciągu dziesięciu godzin pracy pod pełnym obciążeniem serwer OVHcloud wymaga tylko jednej szklanki wody do chłodzenia. Wiele stosowanych na rynku serwerów potrzebuje aż siedem razy więcej. Innowacyjność OVHcloud pozwala osiągnąć średni globalny współczynnik PUE na poziomie 1,28, niższy niż średnia dla branży (według szacunków z 2022 roku), sięgająca aż 1,55 .

Te wyniki efektywności zużycia wody i energii są jednymi z najlepszych w branży. Torują firmie drogę do przyszłych certyfikacji, zaś udostępniony kalkulator emisji dwutlenku węgla dowodzi zaangażowania OVHcloud w zrównoważoną chmurę.

"Ponieważ zrównoważony rozwój jest zakorzeniony w naszym DNA, nieustannie stawiamy sobie wyzwanie konsekwentnej redukcji śladu węglowego związanego z naszą działalnością. Jesteśmy bardziej niż kiedykolwiek świadomi znaczenia, jakie dla naszych klientów ma jak najdokładniejsze wyliczenie ich śladu węglowego. Dlatego też jesteśmy szczęśliwi, że możemy zaoferować precyzyjny i zrozumiały odczyt, a wszystko to za pomocą jednego kliknięcia myszką" - powiedział Michel Paulin, CEO OVHcloud.

W efekcie, OVHcloud Carbon Calculator zapewnia klientom przejrzyste i wyczerpujące (zakres 1, 2, 3) informacje o śladzie węglowym, od produkcji aż po uruchomienie infrastruktury. Grupa OVHcloud jest jedynym dostawcą usług w chmurze, który oferuje wyliczenie śladu węglowego korzystania z usług w chmurze z uwzględnieniem analizy cyklu życia sprzętu, sięgającym aż poziomu komponentów.

OVHcloud Carbon Calculator jest już dostępny bezpłatnie na całym świecie  dla wszystkich użytkowników linii produktów BareMetal, bezpośrednio z panelu sterowania OVHcloud. Jest on również dostępny za pośrednictwem interfejsu API. Już w ciągu najbliższych tygodni możliwość skorzystania z kalkulatora emisji dwutlenku węgla otrzymają także klienci Hosted Private Cloud.

Źródło: OVHcloud