Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

NFT mają za sobą najgorszy miesiąc w historii

NFTW tym momencie wszyscy żyją spektakularnymi wzrostami bitcoina (BTC). Jego cena skoczyła w przeciągu ostatniego miesiąca o 38% ustanawiając nowe tegoroczne maksima nad poziomem 37 tysięcy dolarów. W tle zauważalny jest jednak drastyczny spadek popularności jednego z rynków kryptowalutowych, który niegdyś był jego najjaśniejszą gwiazdą. Mowa tutaj o niewymiennych tokenach, czyli NFT, które zgodnie z raportem Binance Research mają za sobą najgorszy miesiąc w historii. Czy NFT mogą liczyć na odbicie? Jeżeli tak, to kiedy?

NFT to skrót od Non-Fungible Token, cyfrowego aktywa, które reprezentuje własność lub dowód autentyczności unikatowego przedmiotu lub jego fragmentu. Może to być dzieło sztuki, przedmiot kolekcjonerski, a nawet tweety, zapisane w łańcuchu bloków. W przeciwieństwie do kryptowalut, które mogą być wymieniane na zasadzie "jeden do jednego", każdy NFT jest unikatowy i inny.

NFT zamknęły bardzo słaby kwartał
NFT zyskały w krótkim czasie ogromną popularność. Jeszcze w lutym tego roku miesięczna wartość transakcji z użyciem NFT wynosiła ponad 1,2 miliarda dolarów. We wrześniu natomiast wskaźnik sprzedaży NFT spadł do rekordowego dołka (od stycznia 2021 roku), który wyniósł zaledwie 300 milionów dolarów.

"Spadek aktywności na rynku NFT możemy przypisać spadającym średnim cenom sprzedaży najpopularniejszych kolekcji takich tokenów, jak Azuki, BAYC lub MAYC. Wszystkie spadły o ponad 25% w ujęciu kwartalnym. Średnia cena sprzedaży we wrześniu wyniosła 38,17 dolarów, drastycznie osuwając się z najwyższego poziomu 791,84 dolarów raportowanego w sierpniu 2021" - mówi Katarzyna Wabik, Country Manager Binance Poland.

NFT Sprzedaż

Sprzedaż NFT w ujęciu miesięcznym notuje bardzo duży spadek od szczytu z lutego 2023 roku
Źródło: Binance Research

We wrześniu 2023 roku spadała również łączna liczba transakcji przeprowadzonych na rynku NFT, wynosząc 7,8 miliona, w porównaniu do 11,6 milionów przeprowadzonych miesiąc wcześniej. Historycznie była to najniższa ilość transakcji zarejestrowanych w tym roku. Liczba unikatowych nabywców jest kolejnym wskaźnikiem notującym spadki. Jak podaje Binance Research, w III kw. br. wartość ta skurczyła się o 14,1% do 53 tysięcy, również testując tegoroczne minima.

Najgorzej w tym zestawieniu radzi sobie cyfrowa sztuka w formie NFT. Według osobnego raportu AltIndex, wartość jej sprzedaży we wrześniu wyniosła zaledwie 11 milionów dolarów. Dla oddania perspektywy, w rekordowym wrześniu 2021 roku wynosiła niemal 900 milionów dolarów.

"Branża NFT przechodzi teraz trudny czas, ale to nie oznacza, że powinna zostać przekreślona. Niewymienne tokeny to szereg interesujących rozwiązań. Odbicie na rynku NFT to nieodległa przyszłość" - dodaje Katarzyna Wabik.

Czy branżą NFT naprawdę ma szansę na odbicie?
Chociaż wrzesień pozostawił na branży NFT negatywny obraz, to III kwartał jako całość oraz październik daje inwestorom także trochę nadziei. W III kwartale łączna liczba przeprowadzonych transakcji z wykorzystaniem NFT w okresie od lipca do końca września wzrosła średnio o 4,6% w porównaniu do wcześniejszego kwartału. Jak twierdzą eksperci Binance Research, było to spowodowane niższymi prowizjami w sieci ETH. Z kolei w październiku nastąpił już niewielki, bo sięgający 6,9%, wzrost wartości rynku NFT - według najnowszego raportu “Monthly Market Insights - November 2023” od Binance Research.

Należy jednocześnie pamiętać, że rynek NFT rozkwitał w czasach, gdy na bazowym rynku kryptowalut dominowały zyski, a inwestorzy szukali dywersyfikacji swojego portfela. Natomiast od końca 2021 roku branża cyfrowych aktywów tak naprawdę się kurczyła, co nie pomagało niewymiennym tokenom.

Gdy na kryptowaluty ponownie powrócą byki, czyli kupujący, NFT również powinny odzyskać dawny wigor. Pozytywne zmiany zaczniemy obserwować już z pewnością wkrótce, w związku ze wspomnianym na początku artykułu skokiem ceny bitcoina do najwyższych poziomów od maja 2022 roku.

Warto przy tym uzmysłowić sobie, że rynek NFT cały czas raczkuje, a zdaniem wielu analityków rozkwit tego rynku dopiero przed nami. Na przykład według Grand View Research, w 2030 roku wartość branży NFT ma przekroczyć barierę 200 miliardów dolarów, rosnąc dziesięciokrotnie z poziomu 20 miliardów dolarów raportowanego rok temu.


NFT Prognozy
Jak zmienić w czasie może się wartość rynku NFT
Źródło: Grand View Research

"NFT wywarły głęboki wpływ na dotychczasowy rynek przedmiotów kolekcjonerskich. Z udziałem wynoszącym ponad 53% globalnej sprzedaży NFT, tokeny kolekcjonerskie wybijane na rynkach NFT stały się popularnym zjawiskiem dla ogromnej grupy inwestorów. To właśnie one, razem z cyfrowymi dziełami sztuki, mogą być motorem napędowym odbicia popularności rynku NFT w przyszłym roku" - twierdzi Katarzyna Wabik.

2024 to także rok halvingu na rynku bitcoina, czyli zmniejszenia o połowę nagrody za wydobycie kolejnych bloków w sieci BTC. Historycznie wydarzenie to bardzo zwiększało aktywność inwestorów, co z pewnością przełoży się także na popularność branży NFT. Jeżeli NFT ma więc odbić, to przyszły rok będzie do tego idealny.

Źródło: Binance

Logowanie i rejestracja