Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku

Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie w jakim kierunku zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska, ciekawszych projektów, a w końcu wyższej płacy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (ró...

Czytaj więcej...

6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej
6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej

Hybrydowe środowisko wielochmurowe jest jednym z kluczowych czynników napędzających transformację cyfrową. W nadchodzących latach rynek sieci multicloud wzrośnie nawet o 75%*. Wybór idealnego rozwiązania dla każdej aplikacji lub zadania może pomóc zmaksymalizować wydajność, elastyczność, bezpiecz...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil
Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil

Stwierdzenie, które mówi, że "jeśli czegoś nie ma w Internecie, to znaczy, że nie istnieje," można również odnieść do działalności biznesowej, a mówiąc inaczej, jeśli firma nie posiada strony internetowej to wielu z potencjalnych klientów do niej nie dotrze. Niemniej jednak wiele firm...

Czytaj więcej...

Aktualności

47% wszystkich cyberataków jest wymierzonych w firmy średniej wielkości

CyberatakNiezależnie od tego, czy chodzi o tworzenie nowych miejsc pracy, napędzanie innowacji czy zachowanie odpowiedniej konkurencyjności na rynku, średnie przedsiębiorstwa odgrywają kluczową rolę w dobrze prosperującej gospodarce. Z raportu Światowego Forum Ekonomicznego wynika, że to właśnie małe i średnie przedsiębiorstwa są podstawą ekonomii UE. Podmioty te stanowią aż 99% wszystkich firm w Unii Europejskiej, zatrudniając około 100 mln osób. Co więcej, odpowiadają one również za ponad połowę europejskiego PKB i odgrywają kluczową rolę w tworzeniu wartości dodanej we wszystkich sektorach gospodarki.

Pomimo ogromnego wkładu, jaki wnoszą we wzrost gospodarczy i postęp w regionie EMEA, to właśnie średniej wielkości przedsiębiorstwa są często najbardziej podatne na zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem i ochroną danych. Mimo że ochrona danych nieustannie staje się priorytetem dla organizacji każdej wielkości, jej realizacja staje się coraz bardziej złożona, kosztowna i czasochłonna.

Szacuje się, że 47% wszystkich cyberataków jest wymierzonych w średniej wielkości firmy, co niesie ze sobą niezwykle kosztowne konsekwencje - od utraty produktywności, po całkowite zamknięcie przedsiębiorstwa. Jak wskazuje raport Internet Complaint Center w FBI, w 2022 r. straty w tym sektorze wzrosły o 49% r/r i wyniosły 10,3 mld USD.

Firmy średniej wielkości są szczególnie narażone na ataki, ponieważ nie dysponują takimi zasobami jak korporacje. Rosnące wyzwania związane z ochroną danych wywierają coraz większą presję na często ograniczony personel IT. Mimo że idealny sposób na zapewnienie cyberbezpieczeństwa nie istnieje, każde przedsiębiorstwo może podjąć konkretne kroki, które zwiększą odporność firmy, zmniejszając jednocześnie ryzyko ataku.

Według badania przeprowadzonego przez firmę Gartner, do 2025 r. ludzkie błędy staną się powodem ponad połowy znaczących incydentów cybernetycznych. Konsekwentne edukowanie pracowników w kwestiach cyberbezpieczeństwa i promowanie najlepszych praktyk jest więc krokiem, którego w dzisiejszych czasach nie można pomijać. Dodatkowo, choć często skupiamy się na ochronie urządzeń, potencjonalnych cyberprzestępców często interesuje nie samo IT, a dane znajdujące się w infrastrukturze firmy. To właśnie dlatego niezwykle ważna jest również edukacja pracowników o ochronie nie tylko urządzeń, lecz znajdujących się na nich informacji. Kluczowe znaczenie będzie miało także regularne tworzenie kopii zapasowych i korzystanie z szyfrowania skoncentrowanego na danych podczas ich przekazywania między urządzeniami i siecią.

Na szczęście świadomość użytkowników nieustannie rośnie. Według badania Dell Global Data Protection Index GDPI z 2022 r., 91% organizacji jest świadomych lub planuje wdrożenie architektury Zero Trust. Jest to model cyberbezpieczeństwa, który zakłada odejście od stosowania wyłącznie zabezpieczeń perymetrycznych na rzecz strategii proaktywnej, która pozwala jedynie na autoryzowane działania w ekosystemie. Dzięki czemu organizacje mogą wzmocnić swoją strategię cyberbezpieczeństwa i zapewnić większą ochronę danych i aplikacji zarówno w centrum danych, chmurze, jak i na brzegu infrastruktury.

Rośnie także dostępność rozwiązań zwiększających cyberbezpieczeństwo. Średniej wielkości przedsiębiorstwa mogą liczyć na doświadczonych dostawców w kwestii tradycyjnych wyzwań związanych z ochroną danych, takich jak budowa i zarządzanie infrastrukturą fizyczną. Zarówno dzięki elastycznym cennikom, jak i dostarczaniu rozwiązań jako usługi, organizacje mogą wybierać, w jaki sposób korzystają z IT oraz jak chcą za nie płacić. Mogą też także skalować je w zależności od potrzeb, aby sprostać zmieniającym się potrzebom biznesowym.

"Firmy średniej wielkości często mają trudności z dotrzymaniem kroku rosnącej liczbie stale ewoluujących zagrożeń. A wyzwania są liczne, począwszy od znalezienia i utrzymania wykwalifikowanych specjalistów ds. bezpieczeństwa, aż po interpretację fragmentarycznych danych z różnych produktów zabezpieczających" - mówi Iryna Szwabowska, Senior Sales Manager, Dell Technologies. "Detection and Response to kompleksowe rozwiązanie działające 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, które monitoruje, wykrywa, bada i reaguje na zagrożenia w całym środowisku IT organizacji. Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, narzędzie szybko i znacząco poprawia stan bezpieczeństwa firmy, jednocześnie zmniejszając obciążenie personelu IT".

Warto również zaznaczyć, że jeśli dane narzędzie jest skuteczne, nie ma znaczenia, czy firma będzie korzystać z rozwiązania przeznaczonego dla średniej czy dużej organizacji. Biorąc pod uwagę wyzwania, przed jakimi stoją średnie przedsiębiorstwa - od finansowania i zarządzania zamówieniami, przez zarządzanie personelem i przestrzeganie przepisów, aż po zwykłe utrzymanie działalności - kluczowe znaczenie ma jedynie elastyczność rozwiązań technologicznych i skuteczna strategia odzyskiwania danych w cyberprzestrzeni.

Źródło: Dell Technologies