Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2022 roku

Osoby wchodzące w świat IT zadają sobie pytanie w jakim kierunku zrobić ten pierwszy krok, a specjaliści mocno zakorzenieni w branży często myślą na kolejnym krokiem, na drodze do wymarzonego stanowiska, ciekawszych projektów, a w końcu wyższej płacy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (ró...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej
6 elementów usprawniających działanie hybrydowej sieci wielochmurowej

Hybrydowe środowisko wielochmurowe jest jednym z kluczowych czynników napędzających transformację cyfrową. W nadchodzących latach rynek sieci multicloud wzrośnie nawet o 75%*. Wybór idealnego rozwiązania dla każdej aplikacji lub zadania może pomóc zmaksymalizować wydajność, elastyczność, bezpiecz...

Czytaj więcej...

Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil
Site Builder - strona internetowa dla Twojej firmy w kilka chwil

Stwierdzenie, które mówi, że "jeśli czegoś nie ma w Internecie, to znaczy, że nie istnieje," można również odnieść do działalności biznesowej, a mówiąc inaczej, jeśli firma nie posiada strony internetowej to wielu z potencjalnych klientów do niej nie dotrze. Niemniej jednak wiele firm...

Czytaj więcej...

Aktualności

33 urodziny e-maila: świętowanie w cieniu różnych odmian phishingu

ScamDokładnie 33 lata temu - 20 listopada 1990 roku - odebrano pierwszą w Polsce i w całej Europie Wschodniej wiadomość e-mail. Obecnie, według badań Earthweb, na świecie wysyłanych jest ok. 347,3 miliarda e-maili dziennie. Niestety, niesłabnąca popularność tej formy komunikacji nie umyka też uwadze cyberprzestępców. W ramach świętowania urodzin poczty elektronicznej w Polsce, eksperci Fortinet w przypominają o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa związanych z jej użytkowaniem.

Z technikami inżynierii społecznej, takimi jak phishing, spoofing czy zwykły spam, użytkownicy poczty elektronicznej muszą się dziś mierzyć częściej niż kiedykolwiek. Według raportu firmy AAG-IT, prawie 50 proc. e-maili wysłanych w 2022 roku należało do kategorii wiadomości śmieciowych. Wiele z nich może być potencjalnie niebezpiecznych dla użytkowników. Warto więc znać techniki przestępców, aby w porę rozpoznać atak i wiedzieć jak zareagować.

Phishing i jego pochodne
Eksperci Fortinet zalecają, aby do każdego podejrzanego maila podchodzić z ostrożnością, gdyż spam może zawierać złośliwą zawartość. Z niegroźnego, irytującego zjawiska może wtedy stać się narzędziem ataku phishingowego którego głównym celem. jest wprowadzenie ofiary w błąd, aby osiągnąć korzyści, np. finansowe. Przestępca podszywa się pod osobę, której odbiorca maila ufa - np. przedstawiciela instytucji publicznej, banku bądź firmy kurierskiej - kto jednocześnie mógłby mieć ważny powód, aby poprosić użytkownika o udostępnienie wrażliwych danych.

Przechwytywanie informacji następuje w różny sposób. Czasami zmanipulowana ofiara podaje je sama, logując się na fałszywej stronie internetowej oszustów, która do złudzenia przypomina legalną witrynę. Zdarza się również, że wiadomość od przestępcy zawiera złośliwą zawartość w postaci linka bądź załącznika. Po jego kliknięciu, nieświadoma ataku ofiara doprowadza do zainfekowania swojego urządzenia złośliwym oprogramowaniem, a przestępca może wejść w posiadanie interesujących go danych.

Prócz standardowej formy phishingu wyróżniamy również jego inne odmiany, takie jak spear phishing, whaling czy Business E-mail Compromise. Pierwszy z nich polega na starannym poznaniu cyfrowych zachowań i nawyków ofiary. Przestępcy dostosowują swoje wiadomości do informacji zdobytych na temat ofiary, takich jak imię, nazwisko, stanowisko, numer telefonu służbowego itd. Spear phishing ma na celu zmanipulowanie odbiorcy tak, aby uwierzył, że nadawca to ktoś znajomy. Celem whalingu są zazwyczaj dyrektorzy generalni i inni członkowie kadry kierowniczej w przedsiębiorstwach. Z kolei ataki typu Business E-mail Compromise (BEC) polegają na podszywaniu się przez cyberprzestępców pod kadrę kierowniczą wyższego szczebla i nakłanianie pracowników, klientów lub dostawców do przelewania płatności za towary lub usługi na fałszywe konta bankowe. Spoofing polega na sfałszowaniu adresu nadawcy maila.

Jak się chronić?
Eksperci Fortinet przygotowali kilka zasad, których stosowanie zwiększa poziom bezpieczeństwa poczty elektronicznej:
1. Zastosowanie filtru antyspamowego: jest on w stanie wykrywać spam i blokować jego przychodzenie na skrzynkę.
2. Szyfrowanie poczty e-mail: firmowa poczta może zostać ukryta przed osobami niepowołanymi. Chronione w ten sposób konwersacje zostają zmienione w układ liter, cyfr i symboli, które w przypadku ewentualnego przechwycenia przez przestępców, nie będą mogły zostać odczytane.
3. Ochrona antywirusowa: sprawdza wiadomości e-mail i załączniki pod kątem wirusów, ostrzegając użytkownika w przypadku wykrycia podejrzanej zawartości bądź aktywności.
4. Bezpieczna brama e-mail: filtruje potencjalnie niebezpieczne wiadomości zgodnie z ustawieniami administratora IT.
5. Uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA): stanowi kluczowy element ochrony przed utratą danych i włamaniami. Wymaga od użytkownika podania dodatkowego czynnika uwierzytelniającego, poza loginem i hasłem, w celu sprawdzenia czy powinien on uzyskać dostęp do systemu.
6. Edukacja pracowników: personel powinien zostać przeszkolony w zakresie rozpoznawania metod inżynierii społecznej, phishingu i innych rodzajów ataków, które są zwykle przeprowadzane za pośrednictwem wiadomości e-mail.

Choć poczta elektroniczna towarzyszy nam już od ponad 30 lat, trzeba pamiętać o istnieniu zagrożeń z nią związanych. Cyberprzestępcy wciąż aktualizują swoje taktyki działania, co zwiększa ich szanse na sukces. Użytkownicy poczty elektronicznej muszą być tego świadomi, aby móc obronić się przed potencjalnym atakiem.

Źródło: Fortinet