Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Smart urządzenia w tym zabawki na celowniku cyberprzestępców

IoT cyberatakSzacuje się, że na świecie działa 17 miliardów inteligentnych urządzeń Internet of Things. Polski rynek ma rosnąć w tempie nawet 20% rocznie, osiągając rekordowe wzrosty do 2028 r. Dla cyberprzestępców to ważny obszar zainteresowania. Niebezpieczne są zwłaszcza nieco starsze urządzenia, niewspierane przez aktualizacje producentów.

Inteligentne urządzenia - rynek stale rośnie
Za urządzenia Internet of Things uznajemy wszelkie takie, które są wyposażone w czujniki, oprogramowanie i inne technologie w celu łączenia się oraz wymiany danych z innymi urządzeniami i systemami za pośrednictwem internetu. Rynek IoT intensywnie się rozwija. Już teraz według danych CNBC na świecie działa 17 miliardów tego typu urządzeń, przez smart TV, drukarki, systemy otwierania drzwi czy bram aż po bardziej rozbudowane struktury.

W Polsce od 2020 roku obserwuje się wzrost rynku urządzeń IoT na poziomie 15-16% rok do roku (dane PMR), natomiast do 2028 roku wzrost może wynieść nawet do 21%. W sumie szacunki mówią o 587 mln sztuk urządzeń w kraju do wskazanej daty. W 2023 r. na jednego mieszkańca Polski przypadało około 7 urządzeń, a do 2028 r. liczba ta może wzrosnąć nawet do 16. Oznacza to, że w każdym polskim domu będzie kilkanaście takich urządzeń podłączonych do internetu. Najbardziej popularne są tzw. smart TV, których posiadanie wskazało w badaniu PMR 2/3 ankietowanych.

Nowe czy używane? Oto jest pytanie
Oczywiście nowsze urządzenia gwarantują szereg usprawnień, działają w sposób szybszy, posiadają więcej funkcji. Wśród użytkowników technologii, także z kategorii IoT, nie brakuje osób, które chętnie korzystają ze starszych urządzeń. Może to wynikać z kilku czynników. Po pierwsze, elektronika sukcesywnie drożeje, więc cykliczna wymiana sprzętów w domu lub biurze jest znacznym wydatkiem, zatem wymieniamy je dopiero, gdy przestaną działać.

Po drugie, dla wielu użytkowników ważny może być aspekt ekologiczny - kupowanie nowych sprzętów napędza ich produkcję, która między innymi przez wzmożone wydobycie surowców jest szkodliwa dla środowiska. Eksperci szacują, że czynniki te będą wzmagać wzrost trendu kupna sprzętu refurbished, czyli odnowionego, ale z jakością zbliżonego do nowego.

Po trzecie, starszym urządzeniom można nadać drugie życie, nawet w obrębie danego gospodarstwa domowego. Kilkuletni smartfon wciąż może być przydatny dla seniora, niekorzystającego z mediów społecznościowych, zaś tablet sprawdzi się jako multimedialna ramka czy nawigacja samochodowa. Niestety, nie zawsze pamiętamy o tym, by w tym konkretnym przypadku, nadając niewspieranemu aktualizacjami urządzeniu drugie życie, zadbać o odłączenie go od internetu - w przypadku stałego połączenia, mogą stać się one obiektami ataku cyberprzestępców.

Brak aktualizacji może oznaczać problem
Należy pamiętać, że każde z urządzeń IoT posiada oprogramowanie, które jest aktualizowane przez producenta i najczęściej stanowi ono jedną z barier ochronnych przed atakami cyberprzestępców. Niestety, firmy produkujące elektronikę sukcesywnie wypuszczają na rynek nowe modele, jednocześnie je promując i informując o zakończeniu wsparcia wobec poprzednich. Jak podkreślają eksperci od cyberbezpieczeństwa, może to stanowić spory problem dla użytkowników. Dlaczego?

"Urządzenia takie jak kamery, zaplecza telekonferencyjne, routery i inteligentne zamki posiadają wbudowane systemy operacyjne oraz oprogramowanie sprzętowe, tzw. firmware, które przy braku aktualizacji ze strony producentów może być otwartą furtką do nadużyć. Pozbawione aktualizacji urządzenia mogą stać się częścią tzw. botnetu, czyli sieci urządzeń wykonujących polecenia cyberprzestępców. Urządzenie takie mogą również zawierać gromadzone latami dane prywatne domowników bądź newralgiczne poufne dane firmowe" - opisuje Kamil Sadkowski, analityk laboratorium antywirusowego ESET.

Należy pamiętać, że nową, prężnie rozwijającą się kategorią urządzeń IoT są inteligentne zabawki. Przewidywania Smart Industry zakładają, że wielkość rynku inteligentnych zabawek może sięgnąć aż 37 mld dolarów w 2030 roku, co oznacza roczne wzrosty o ponad 15% w porównaniu do 2023 roku.

Mozi bezkarny przez kilka lat
Głośnym przykładem botnetu, który w ostatnich latach dotknął użytkowników IoT na całym świecie, był Mozi. Ten botnet, wykorzystując brak aktualizacji oprogramowania, każdego roku przejmował setki tysięcy urządzeń podłączonych do sieci, kradnąc dane lub dostarczając złośliwe oprogramowanie. Pierwsze przypadki wycieków danych z urządzeń IoT za pośrednictwem tego bota zanotowano we wrześniu 2019. W sierpniu 2023 roku Mozi został unieszkodliwiony, dzięki wytężonej pracy specjalistów ESET.
Kradzież danych to jedynie przykład szkód, jakie mogą wyrządzić cyberprzestępcy, zyskując dostęp do urządzeń kategorii IoT.

"Luki w zabezpieczeniach urządzenia wyposażonego w kamerę to wręcz wymarzona okazja dla cyberprzestępców, by przeobrazić je w narzędzie do podglądania i szpiegowania użytkowników. Ponadto nieaktualizowane urządzenia podłączone do sieci mogą zostać wykorzystane do przeprowadzania ataków typu DDoS (Distributed Denial of Service) i tym samym przeciążać usługi internetowe lub sieci firmowe, aby na przykład odwrócić uwagę od innego poważniejszego ataku" - dodaje Kamil Sadkowski.

Pozbywasz się urządzenia? Przemyśl w jaki sposób
Należy również pamiętać, że pozbycie się starego urządzenia poprzez jego wyrzucenie może generować kłopoty. Pomijając aspekt środowiskowy, jakim jest zaśmiecanie wysypisk toksycznymi materiałami, zwróćmy uwagę, że starsze urządzenia to skarbnice poufnych informacji. Przed oddaniem ich do utylizacji urządzenie powinno zostać sformatowane i przywrócone do ustawień fabrycznych tak, by mieć pewność, że nie zawiera żadnych danych użytkowników.

Źródło: ESET

Logowanie i rejestracja