Fortinet rozbudował swój ujednolicony system SASE o funkcje Sovereign SASE oraz mechanizmy generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI). Fortinet Unified SASE zapewnia pełną integrację rozwiązania Fortinet Secure SD-WAN oraz dostarczanych w chmurze usług ochrony infrastruktury brzegowej (Security Service Edge, SSE) w ramach jednej konsoli zarządzającej, dzięki czemu zapewniono płynne zarządzanie, pełny monitoring i bezpieczeństwo. Nowe komponenty są odzwierciedleniem wizji firmy Fortinet, polegającej na dostarczaniu klientom rozbudowanego oraz wysoce elastycznego we wdrażaniu i obsłudze ujednoliconego rozwiązania SASE.
Sieci hybrydowe wymagają prawdziwie ujednoliconego rozwiązania SASE
Większość dostępnych obecnie rozwiązań SASE składa się ze zlepionych ze sobą produktów, co oznacza, że wymagają one wielu konsol zarządzania i agentów, a jednocześnie zapewniają ograniczoną widoczność i możliwości egzekwowania zabezpieczeń. Duża złożoność jest kosztowna w utrzymaniu i przyczynia się do powstawania luk w zabezpieczeniach.
Natomiast rozwiązania Fortinet są wyjątkowe pod względem możliwości tworzenia zunifikowanego środowiska SASE z tylko jednym systemem operacyjnym, konsolą zarządzania, instalowanym na urządzeniach końcowych agentem oraz bazą incydentów. Jednocześnie zapewniają prawdziwą integrację infrastruktury SD-WAN i SSE.
Fortinet Unified SASE zapewnia wszystkie podstawowe funkcje SASE, najbardziej elastyczną łączność w branży (w tym pomiędzy punktami dostępowymi i przełącznikami), a także inteligentną integrację mechanizmów sztucznej inteligencji ze środowiskiem ujednoliconego zarządzania. Zagwarantowane jest także kompleksowe monitorowanie komfortu pracy użytkowników w cyfrowym środowisku oraz spójne egzekwowanie reguł bezpieczeństwa (w tym mechanizmów Zero Trust) - zarówno lokalnie, jak i w chmurze.
Elastyczność łączności dzięki Sovereign SASE
Analitycy firmy Gartner twierdzą, że „kupujący coraz częściej wymagają większej funkcjonalności w zakresie suwerenności danych i chmury, w tym możliwości podejmowania decyzji co do wyboru trasy cyfrowego ruchu, miejsca jego inspekcji oraz lokalizacji przechowywania informacji o zdarzeniach”. Ma to szczególne znaczenie w przypadku przetwarzających wrażliwe dane przedsiębiorstw działających w branżach podlegających ścisłym regulacjom, takich jak finanse, administracja rządowa i ochrona zdrowia.
Nowe rozwiązanie Fortinet Sovereign SASE zapewnia rozbudowaną funkcjonalność SASE, co umożliwia przedsiębiorstwom utrzymanie lokalnej kontroli nad mechanizmami inspekcji i logami. Zapewnia to dużym firmom i dostawcom usług trwałą prywatność danych i zgodność z przepisami, a jednocześnie zwiększa poziom bezpieczeństwa i elastyczność zarządzania środowiskiem.
Dzięki Fortinet Sovereign SASE klienci mogą określić dokąd przesyłane są ich danych oraz decydować, czy miejscem prowadzenia inspekcji bezpieczeństwa będzie centrum danych należące do Fortinet, partnera czy klienta. Jednocześnie zyskują gwarancję, że ich ruch jest chroniony przez pełen zestaw zabezpieczeń Fortinet.
FortiAI dla SD-WAN wprowadza moc GenAI do Unified SASE
Generatywna sztuczna inteligencja stała się kluczowym narzędziem wspierającym pracowników działów IT i cyberbezpieczeństwa oraz umożliwiającym im szybsze podejmowanie lepszych decyzji. FortiAI, asystent GenAI firmy Fortinet, jest teraz dostępny w środowisku Fortinet Secure SD-WAN do zarządzania całą infrastrukturą SD-WAN i jej orkiestracji. Integracja ta przyspiesza i usprawnia wszystkie rodzaje operacji (od planowania wdrożenia i jego realizacji, po bieżącą obsługę), w tym pomoc wizualną i konfiguracyjną, konsultacje i rozwiązywanie problemów. Klienci mogą teraz wdrażać swoje rozwiązania SD-WAN oraz zarządzać nimi szybciej i wydajniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Nieustannie wprowadzane innowacje zapewniają zaawansowane funkcje rozwiązaniu Fortinet Unified SASE
Fortinet angażuje się w nieustanne rozwijanie swoich rozwiązań SASE i co miesiąc wydaje aktualizacje, aby przedsiębiorstwa mogły sprostać zmieniającym się potrzebom oraz pozostawać o krok przed atakującymi.
Wśród rozbudowanych ostatnio funkcji Fortinet Unified SASE znalazły się:
• Funkcja zdalnej izolacji przeglądarki (Remote Browser Isolation, RBI) może być obecnie konfigurowana natywnie w chmurowej konsoli zarządzającej FortiSASE, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą izolować ruch związany z przeglądaniem stron internetowych przez użytkowników, aby chronić swoje wrażliwe dane przed atakami internetowymi.
• Fortinet Secure SD-WAN obecnie zapewnia lepszą wydajność sieci typu full mesh oraz dostępne na żądanie funkcje samonaprawcze, które w czasie rzeczywistym korygują problemy podczas budowania autonomicznych sieci SD-WAN.
• Wbudowane wsparcie dla wielodomenowych systemów zarządzania tożsamością (System for Cross-domain Identity Management, SCIM) w ramach Fortinet Unified SASE usprawnia zarządzanie i działalność operacyjną poprzez udostępnienie bezpośrednio w portalu SASE informacji o użytkownikach i grupach utworzonych przez dostawcę tożsamości. Zmniejsza to potrzebę koordynowania zadań pomiędzy oddzielnymi zespołami IT, upraszcza realizowanie zadań administracyjnych i zwiększa ich wydajność.
• Aktualizacje środowiska uniwersalnego ZTNA (Zero Trust Network Access) wprowadzają obsługę dostępu do dowolnego oprogramowania z dowolnej lokalizacji, a także pozwalają na stworzenie katalogu aplikacji, który automatyzuje mechanizmy konfiguracji dla wszystkich zintegrowanych w ZTNA aplikacji, co eliminuje potrzebę indywidualnego konfigurowania miejsc docelowych.
"Wielu dostawców łączy obecnie w jednym produkcie pofragmentowane funkcje SASE i nazywa go „zunifikowanym SASE”. Fortinet jest jedynym dostawcą oferującym klientom niezwykle elastyczne i naprawdę zunifikowane rozwiązanie SASE, w którym poszczególne komponenty wykorzystują jedno jezioro danych, pracują pod kontrolą jednego wspólnego sytemu operacyjnego i korzystają z bazujących na AI usługach bezpieczeństwa. W ten sposób zapewniono nie tylko jego pełną integrację, ale także zwiększono elastyczność i prostotę obsługi dzięki wprowadzeniu modelu Sovereign SASE oraz nowych funkcji generatywnej sztucznej inteligencji" - powiedział John Maddison, Chief Marketing Officer, Fortinet.
Zaangażowanie w innowacyjność jest powodem umieszczenia firmy Fortinet drugi rok z rzędu w kwadrancie Challengerów w opublikowanym niedawno raporcie 2024 Gartner Magic Quadrant for Single-Vendor SASE, w kwadrancie Liderów w raporcie 2023 Gartner Magic Quadrant for SD-WAN (czwarty rok z rzędu) oraz w kwadrancie Challengerów w raporcie 2024 Gartner Magic Quadrant for Security Service Edge.
Źródło: Fortinet