Praca zdalna przyniosła wiele zmian technologicznych i trendów w środowisku pracy. Najbardziej zauważalną zmianą jest sposób oraz miejsce, w którym ludzie pracują. Zgodnie z wynikami badania Gallupa z września 2021 roku, 45% pracowników etatowych pracowało częściowo lub całkowicie zdalnie. Jednak nie tylko pracownicy stali się bardziej rozproszeni - to samo dotyczy aplikacji i danych.
Przedsiębiorstwa hostują swoje aplikacje nie tylko we własnych centrach danych, ale również korzystają z aplikacji SaaS hostowanych przez dostawców zewnętrznych. Architektury multi-cloud stały się normą, a badanie przeprowadzone wśród ponad 200 liderów IT w USA wykazało, że 95% firm uczyniło multi-cloud priorytetem strategicznym na rok 2022.
Ponadto użytkownicy uzyskują dostęp do danych i aplikacji przedsiębiorstw za pomocą coraz bardziej zróżnicowanych urządzeń, takich jak laptopy, komputery stacjonarne, tablety czy smartfony. Te zmiany przynoszą ogromne korzyści w zakresie elastyczności, zwinności biznesowej i efektywności. Jednocześnie stanowią wyzwanie dla zespołów operacyjnych, IT i bezpieczeństwa, które muszą na nowo przemyśleć sposób wspierania użytkowników oraz dostępu do infrastruktury i aplikacji.
Tradycyjne architektury mają swoje ograniczenia
Pomimo szybkich zmian w aplikacjach i modelach pracy, podstawowe wyzwania, takie jak bezpieczeństwo, pozostają aktualne. Z analizy przeprowadzonej przez VMware i Carbon Black wynika, że 91% specjalistów ds. bezpieczeństwa odnotowało wzrost liczby cyberataków związanych z inicjatywami pracy zdalnej. Nie jest to zaskakujące, ponieważ wraz z rozproszonymi użytkownikami i aplikacjami rośnie potencjalna powierzchnia ataku, a tradycyjne granice sieciowe zanikają.
Jasne jest, że starsze architektury WAN i VPN nie są wystarczające, aby sprostać tym zmieniającym się potrzebom biznesowym. Na szczęście rozwiązania VMware SD-WAN i VMware SASE mogą pomóc w zamknięciu tej luki. VMware SASE łączy sieci, bezpieczeństwo i usługi brzegowe, zapewniając wydajność i ochronę na nowym poziomie z chmury. Zamiast umieszczać te funkcje w centrum danych przedsiębiorstwa, SASE oferuje je jako usługę dostarczaną w chmurze. Przenosi funkcje tam, gdzie są najbardziej potrzebne - bliżej użytkowników i aplikacji, z których korzystają.
VMware SD-WAN, kluczowy element VMware SASE, oddziela usługi sieciowe od infrastruktury fizycznej, co pozwala na niezależne przesyłanie ruchu aplikacji. Dzięki SASE można korzystać z podejścia opartego na oprogramowaniu, które łatwo skalować w poziomie zamiast w górę. Zapewnia ono również bezpieczeństwo w modelu Zero Trust, wspierając szeroko rozproszonych użytkowników oraz różnorodne urządzenia BYOD i IoT.
VMware SASE oferuje unikalne korzyści dla rozproszonych przedsiębiorstw
VMware SASE, skalowalne rozwiązanie oparte na chmurze, które upraszcza operacje i umożliwia postęp w cyfrowej transformacji, zdobywa popularność w organizacjach na całym świecie, a jego adopcja nabiera tempa. Według badania ESG, 80% globalnych specjalistów IT i bezpieczeństwa spodziewa się wzrostu wydatków na SASE, a 55% z nich posiada dedykowany budżet na inicjatywy związane z SASE.
* Po niedawnym rebrandingu rozwiązanie VMware SASE dostępne jest jako VeloCloud SASE natomiast VMware SD-WAN jako VeloCloud SD-WAN
Więcej informacji na temat rozwiązań znajdziesz na stronach: SASE oraz SD-WAN.