Firmy coraz śmielej inwestują w chmurę - aż 63% z nich robi to głównie z myślą o wykorzystaniem modeli sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence, AI). Jednak rosnąca popularność oznacza też większe ryzyko - aż 80% luk w zabezpieczeniach odkryto właśnie w środowiskach chmurowych, alarmują eksperci Unit 42. Odpowiedzią na rosnącą falę cyberataków jest nowa platforma od Palo Alto Networks.
Aby sprostać nowym zagrożeniom i zautomatyzować ochronę, Palo Alto Networks prezentuje Cortex Cloud - zaawansowaną platformę, która integruje zabezpieczenia chmurowe i operacje bezpieczeństwa w jednym ekosystemie.
Cyberprzestępcy są doskonale zorientowani w najskuteczniejszych sposobach atakowania firm, dlatego coraz częściej dopuszczają się ataków na chmurę. Wyspecjalizowanie w pewnych obszarach sprawia, że systematycznie skraca się czas potrzebny na przeprowadzenie udanego cyberataku i kradzież danych. Niestety skuteczna reakcja na alert bezpieczeństwa w chmurze wciąż wymaga dużo czasu i zajmuje obecnie aż 145 godzin. Specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa są świadomi, jak wrażliwe jest w tej chwili środowisko chmurowe, dlatego powstają rozwiązania mające na celu podniesienie poziomu zabezpieczeń.
„Ponieważ liczba zagrożeń wymierzonych w środowiska chmurowe wzrosła o 66%, dostrzegliśmy potrzebę stworzenia ujednoliconego rozwiązania, które automatyzuje przepływ informacji i stosuje analizy oparte na sztucznej inteligencji w celu zmniejszenia ryzyka, zapobiegania zagrożeniom i powstrzymywania ataków w czasie rzeczywistym. Tak powstał Cortex Cloud, który został zaprojektowany do pozyskiwania i analizowania danych z narzędzi innych firm, aby zapewnić scentralizowaną widoczność oraz kompleksowe środki zaradcze w całym ekosystemie bezpieczeństwa w chmurze. Uważamy, że współczesny biznes działający często głównie w przestrzeni cyfrowej potrzebuje rozwiązań, które umożliwiają szybkie zapobieganie, wykrywanie, badanie i reagowanie na ewoluujące zagrożenia w całym przedsiębiorstwie” - wyjaśnia Grzegorz Latosiński, dyrektor krajowy Palo Alto Networks w Polsce.
Cortex Cloud to nowa generacja end-to-end bezpieczeństwa chmury, która łączy ochronę czasu działania (Runtime Security) i CNAPP (Cloud Native Application Protection Platform) - kompleksowe zabezpieczenia aplikacji chmurowych od kodu po środowisko produkcyjne. Dzięki sztucznej inteligencji i automatyzacji platforma zapewnia pełną widoczność zagrożeń, ich szybkie wykrywanie oraz natychmiastowe reagowanie w całym ekosystemie firmy.
„Cortex Cloud to kluczowy element strategii platformizacji Palo Alto Networks. Dzięki nowemu podejściu upraszczamy zarządzanie cyberbezpieczeństwem, jednocześnie wprowadzając nowe funkcje zwiększające skuteczność ochrony. Cortex Cloud zapewnia spójne i intuicyjne środowisko użytkownika, dostosowane do różnych ról w organizacji, z przejrzystymi pulpitami nawigacyjnymi i zautomatyzowanymi procesami. Umożliwia firmom osiągnięcie najwyższego poziomu zabezpieczeń przy niższych kosztach użytkowania, a także oferuje dodatkową wartość oraz bardziej efektywne zarządzanie ryzykiem w chmurze” - dodaje Grzegorz Latosiński.
Zespoły ds. bezpieczeństwa muszą ograniczać ryzyko, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia incydentów cyberbezpieczeństwa. Jeśli już dojdzie do ataku, należy reagować tak szybko, jak to możliwe. Praktyka pokazuje, że specjaliści zmagają się na co dzień ze żmudnym i niewydajnym procesem przetwarzania alertów. Wynika to przede wszystkim z tego, że bezpieczeństwo aplikacji, ochrona chmury oraz narzędzia i procesy operacyjne związane z cyberbezpieczeństwem zwykle były od siebie odizolowane. Takie narzędzia jak Cortex Cloud umożliwiają zespołom ds. bezpieczeństwa ustalenie priorytetów i wdrażanie działań naprawczych o największym wpływie na zmniejszenie ryzyka, przy jednoczesnym przyspieszeniu wykrywania i reagowania na cyberzagrożenia.
Źródło: Palo Alto Networks