Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać
12 najczęstszych błędów konfiguracji UTM-ów i jak ich unikać

Rozwiązania klasy UTM (Unified Threat Management) to zaawansowane narzędzia zabezpieczające brzeg sieci. Urządzenia o tyle ważne, że pozostają pierwszą i najważniejszą barierą ochronną przed zagrożeniami. Aby sprostać specyficznym potrzebom administracji publicznej (obejmującym ochronę danych wrażliwych, zapobieganie z...

Czytaj więcej...

FRITZ!Smart Gateway - Twoja brama do inteligentnego domu
FRITZ!Smart Gateway - Twoja brama do inteligentnego domu

Dzięki uprzejmości firmy AVM w nasze ręce trafiło kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować produkt z ekosystemu FRITZ! Smart Home - bramkę FRITZ!Smart Gateway, wprowadzoną na rynek polski w marcu bieżącego roku. Urządzenie rozszerza ekosystem inteligentnego domu od AVM o ob...

Czytaj więcej...

VMware Tanzu Platform 10
VMware Tanzu Platform 10

Podczas konferencji VMware Explore 2024, firma Broadcom ogłosiła wprowadzenie VMware Tanzu Platform 10, platformy aplikacyjnej zbudowanej w oparciu o technologie chmurowe, która przyspiesza dostarczanie oprogramowania, zapewniając zespołom inżynierów lepsze zarządzanie i efektywność operacyjną, a jednocze...

Czytaj więcej...

Dlaczego warto wybrać Endpoint Central do zarządzania przedsiębiorstwem?
Dlaczego warto wybrać Endpoint Central do zarządzania przedsiębiorstwem?

Stworzony w 2005 roku, Endpoint Central (wcześniej znany jako Desktop Central) miał na celu zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki firmy zarządzają swoim IT. Przez prawie dwie dekady rozwijał się wraz z dynamicznie zmieniającymi się potrzebami nowoczesnych przedsiębiorstw. Jest dowodem na siłę nieustannej innowacji, oferu...

Czytaj więcej...

Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej
Aż 95% firm obawia się o bezpieczeństwo w chmurze publicznej

Jak wynika z opublikowanego przez Fortinet dokumentu „2023 Cloud Security Report”, w chmurze publicznej znajduje się już ponad połowa danych prawie 40% ankietowanych przedsiębiorstw. W ciągu najbliższych 12-18 miesięcy odsetek tych firm zwiększy się do 58%, co spowoduje, że wyzwań związanych z zabezpieczani...

Czytaj więcej...

Ukryte oprogramowanie na nowym sprzęcie - jak się go pozbyć?
Ukryte oprogramowanie na nowym sprzęcie - jak się go pozbyć?

Użytkownikom laptopów czy smartfonów zdarza się zauważyć, że po uruchomieniu nowego sprzętu od innego producenta pojawiają się na nim aplikacje, których nie było na poprzednim. Dzieje się tak mimo tego, że urządzenia pracują na tym samym systemie operacyjnym. Większość producentów preinstalu...

Czytaj więcej...

Aktualności

66% firm w Europie obawia się cyberataków z wykorzystaniem AI

CyberatakKPMG wskazuje, że 83% firm doświadczyło w zeszłym roku incydentu cyberbezpieczeństwa, co przekłada się na wzrost aż o 16 punktów procentowych rok do roku (Barometr cyberbezpieczeństwa. Bezpieczeństwo AI - na progu rewolucji). Do arsenału cyberprzestępców dołączyła rozwijająca się coraz szybciej sztuczna inteligencja. Z badania Palo Alto Networks wynika, że 66% europejskich organizacji podziela te obawy, określając zagrożenia oparte na AI za największe ryzyko cybernetyczne w 2025 roku. Najbardziej zaniepokojone sytuacją są firmy z sektora finansowego.

 

 

Usługi finansowe, ubezpieczeniowe, a także sektor naukowo-technologiczny są najbardziej narażone na działalność cyberprzestępców. Firmy te dysponują wrażliwymi danymi klientów, jak również opracowują przełomowe technologie, których wykradanie może leżeć w interesie tzw. złych aktorów. Uszczelnianie systemów informatycznych jest dla tych organizacji priorytetem.

W odpowiedzi na zagrożenia związane ze sztuczną inteligencją europejskie organizacje coraz częściej włączają rozwiązania oparte na AI do swoich strategii bezpieczeństwa, a ponad 8 na 10 respondentów jest przekonanych, że w pełni wykorzystują potencjał tej technologii. Branża handlu hurtowego, detalicznego i napraw samochodowych uplasowała się jako najbardziej pewny siebie sektor (88%) w tej kategorii.

Pomimo świadomości rosnącego znaczenia zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją, nadal istnieje powszechne zaufanie do obecnych zabezpieczeń. 94% respondentów stwierdziło, że ufa bezpieczeństwu aplikacji AI wykorzystywanych w ich firmie. Wyróżniał się tu zwłaszcza sektor produkcyjny, ponieważ 98% respondentów zadeklarowało największe zaufanie do bezpieczeństwa aplikacji AI wykorzystywanych w ich firmach.

Jednak sztuczna inteligencja to nie jedyne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa firm. Niestety ponad połowa wszystkich respondentów (58%) wskazała złożoność technologiczną i słabą kompatybilność z innym oprogramowaniem jako największe wyzwania. Europejscy decydenci są zgodni, że fragmentacja technologii nadal stanowi przeszkodę dla poprawy cyberbezpieczeństwa. 50% wszystkich respondentów zgadza się, że rozdrobnione rozwiązania ograniczają ich zdolność do radzenia sobie z zagrożeniami. Najbardziej dotkniętą branżą są usługi profesjonalne (61%). Wyniki te wskazują na pilną potrzebę usprawnienia systemów bezpieczeństwa, aby można było stawić czoła ewoluującym atakom.

"Krajobraz cyberzagrożeń nieustannie się zmienia, ale od pewnego czasu obserwujemy pewien trend, jeśli chodzi o wzrost liczby incydentów z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Niestety wciąż większość podmiotów nie jest w stanie skutecznie bronić się przed tymi atakami. Wyniki naszego badania wskazują na pilną potrzebę usprawniania systemów bezpieczeństwa, ponieważ w dobie tak dynamicznego rozwoju technologicznego już niedługo do zagrożeń ze strony AI mogą dołączyć także komputery kwantowe. Na szczęście branża cyberbezpieczeństwa bardzo szybko odpowiada na pojawiające się zagrożenia i adaptuje osiągnięcia technologiczne do ochrony infrastruktury IT. Tak się stało ze sztuczną inteligencją, która owszem może stanowić poważne zagrożenie w rękach cyberprzestępców, ale może również ochronić firmę przed zmasowanymi cyberatakami. Jesteśmy świadkami silnego zwrotu w kierunku platformizacji, która umożliwia firmom nie tylko ograniczenie złożoności systemów, ale także obronę przed szybko ewoluującymi zagrożeniami" - powiedział Wojciech Gołębiowski, wiceprezes i dyrektor zarządzający w Palo Alto Networks w Europie Środkowo-Wschodniej.

Kierunek ku platformizacji jest kluczowy również ze względu na dobrostan pracowników. Okazuje się, że rozproszenie systemów cyberbezpieczeństwa wpływa także na komfort pracy zespołów. 47% specjalistów ds. bezpieczeństwa doświadczyło większego obciążenia obowiązkami, co przekładało się na rosnący odsetek odejść (39%). Usługi finansowe to branża, która w największym stopniu jest dotknięta zjawiskiem przeciążenia pracowników (57%). Z kolei najwyższy odsetek odejść dotyczy sektora usług profesjonalnych (45%).

Badanie Palo Alto Networks ujawnia, że aż 90% europejskich organizacji jest otwartych na platformowe podejście do bezpieczeństwa, ale tylko 40% w pełni skonsolidowało lub w większości skonsolidowało stosowane systemy zabezpieczeń. Jeszcze ciekawszy był przypadek respondentów z sektora handlu hurtowego, detalicznego i motoryzacyjnego, którzy jednogłośnie zadeklarowali otwartość na platformizację, ale zaledwie 42% w pełni lub w większości skonsolidowało swoje rozwiązania. Ujawnia to poważny rozdźwięk między intencjami a działaniami w zakresie ochrony cybernetycznej.

Konsekwencje fragmentacji technologii stały się jednak jeszcze bardziej dalekosiężne z operacyjnego punktu widzenia, skutkując zwiększoną nieefektywnością kosztową dla europejskich organizacji, w tym rosnącymi kosztami szkoleń (45%) i wydatkami na zamówienia (44%).

Eksperci z Palo Alto Networks są zgodni, że firmy muszą ujednolicić systemy ochrony i wykorzystać sztuczną inteligencję w swoich zabezpieczeniach, aby skutecznie odpowiadać na zagrożenia, które wykorzystują tę samą technologię.

Dzięki Precision AI, Palo Alto Networks wykorzystuje generatywną sztuczną inteligencję do rozwiązywania tych problemów, przewidując ewoluujące zagrożenia przy użyciu zaawansowanego uczenia maszynowego i głębokiego uczenia. W połączeniu ze strategią platformizacji, która integruje rozwiązania bezpieczeństwa w jednym systemie, system umożliwia wykrywanie incydentów zaledwie w ciągu 10 sekund i rozwiązywanie ich w ciągu 1 minuty.

O badaniu
Badanie Palo Alto Networks zostało przeprowadzone przez Vitreous World w okresie od 17 grudnia 2024 r. do 3 stycznia 2025 r. i obejmowało odpowiedzi od ponad 450 dyrektorów wyższego szczebla i specjalistów ds. bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech i Hiszpanii. Zawiera odpowiedzi od kadry kierowniczej wyższego szczebla i specjalistów ds. bezpieczeństwa w całej Europie. Analizuje ono ich podejście do wpływu fragmentacji technologii w obszarach takich jak interoperacyjność i konsolidacja narzędzi, a także sztuczna inteligencja i wyzwania związane z wdrażaniem zaawansowanych zabezpieczeń.

Źródło: Palo Alto Networks

Logowanie i rejestracja