Podczas konferencji Google Cloud Next '25, Google Cloud zaprezentował postępy w zakresie wdrażania AI w firmach. W trakcie wydarzenia ogłoszono szereg nowych rozwiązań w pełni zintegrowanym ekosystemie technologii AI, a wśród nich sieć Google WAN, AI Hypercomputer i agentów wspomagających procesy ochrony przed cyberzagrożeniami.
"Potencjał sztucznej inteligencji jest bezprecedensowy - to coś, czego nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy. Ma moc realnie poprawiać jakość życia, zwiększać produktywność i całkowicie odmieniać sposób działania firm w skali, którą wcześniej trudno było sobie wyobrazić. Google od ponad 20 lat wykorzystuje uczenie maszynowe w swoich produktach, a nasze inwestycje w AI są mocno zakorzenione w naszej misji: porządkowania informacji z całego świata i uczynienia ich powszechnie dostępnymi i użytecznymi. W ramach Google Cloud rozszerzamy tę misję, traktując AI jako najpotężniejsze narzędzie, które może pomóc naszym klientom, deweloperom i partnerom w realizacji ich celów" - powiedział Thomas Kurian, CEO Google Cloud.
Google WAN: sieć nowej generacji oparta na sztucznej inteligencji, stworzona na erę Gemini
Sieć Google działa z „prędkością Google” - praktycznie bez opóźnień - obsługując kluczowe usługi, takie jak Gmail, Zdjęcia czy Wyszukiwarka, dla miliardów użytkowników na całym świecie. Obejmuje ponad 200 krajów i terytoriów, a jej podstawę stanowi ponad trzy miliony kilometrów światłowodów. To infrastruktura na skalę globalną, na której trenowany jest najpotężniejszy model Google - Gemini.
Podczas tegorocznej konferencji Google Cloud Next, Google ogłosił, że jego globalna, prywatna sieć jest teraz dostępna dla przedsiębiorstw na całym świecie. Cloud Wide Area Network - w skrócie WAN - została zoptymalizowana pod kątem wydajności aplikacji i zapewnia ponad 40% szybsze działanie, jednocześnie obniżając całkowity koszt posiadania nawet o 40%.
AI Hypercomputer: wysoka moc obliczeniowa
AI Hypercomputer od Google Cloud to przełomowy system superkomputerowy, który łączy w sobie zaawansowany sprzęt, oprogramowanie oraz elastyczne modele użytkowania. Został precyzyjnie zaprojektowany, by uprościć wdrażanie sztucznej inteligencji, radykalnie zwiększyć wydajność i zoptymalizować koszty.
Podczas konferencji Cloud Next ogłoszono kilka kluczowych nowości, w tym:
• Wprowadzenie TPU Ironwood: siódma generacja układów TPU od Google to najpotężniejsze i największe TPU, oferujące ponad dziesięciokrotny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią generacją wysokowydajnych układów. Każdy zestaw (pod) zawiera ponad 9000 chipów i zapewnia zawrotną moc obliczeniową na poziomie 42,5 eksaflopa. Ironwood został stworzony z myślą o obsłudze najbardziej zaawansowanych modeli generatywnej AI, takich jak Gemini 2.5, których potrzeby obliczeniowe rosną w błyskawicznym tempie.
• Szerokie Opcje GPU: Google Cloud oferuje klientom jeszcze większą elastyczność w doborze sprzętu do zastosowań AI, udostępniając maszyny wirtualne A4 i A4X oparte na procesorach graficznych NVIDIA B200 i GB200. Google będzie również pierwszym dostawcą chmurowym na świecie, który wprowadzi do oferty również najnowszą generację GPU od NVIDIA - układy Vera Rubin.
• Gemini na Google Distributed Cloud (GDC): GDC przenosi modele Google do środowisk lokalnych. Nawiązaliśmy współpracę z NVIDIA, aby udostępnić Gemini na systemach NVIDIA Blackwell, z firmą Dell jako kluczowym partnerem, dzięki czemu może być używany lokalnie w środowiskach odizolowanych i połączonych. Uzupełnia to nasz produkt GDC działający w środowisku odizolowanym (air-gapped), który jest teraz autoryzowany do tajnych i ściśle tajnych misji Rządu Stanów Zjednoczonych, w którym dostępny jest Gemini, zapewniając najwyższy poziom bezpieczeństwa i zgodności.
Google Security: cyberbezpieczeństwo wspierane przez AI
W obliczu dzisiejszych zagrożeń cybernetycznych organizacje szukają najskuteczniejszych, a zarazem najprostszych sposobów, by uczynić Google częścią swojego zespołu ds. bezpieczeństwa. Najnowsze rozwiązania Google mają pomóc firmom w znacznym wzmocnieniu kluczowych zdolności obrony przed cyberatakami:
• Google Unified Security (GUS): GUS, wspierany przez Gemini, usprawnia każdy etap pracy specjalisty ds. bezpieczeństwa. Tworzy jednolitą, skalowalną i łatwą w przeszukiwaniu warstwę danych zabezpieczających całą powierzchnię ataku. Zapewnia widoczność oraz możliwość wykrywania i reagowania - w sieciach, na urządzeniach końcowych, w chmurze i aplikacjach. Dane bezpieczeństwa są automatycznie wzbogacane o najnowsze informacje wywiadowcze o zagrożeniach od Google, co pozwala skuteczniej wykrywać zagrożenia i nadawać im priorytety.
• Agent do klasyfikacji alertów: przeprowadza dynamiczne analizy zgłoszeń w imieniu użytkownika. Bada kontekst każdego alertu, zbiera powiązane informacje i podejmuje decyzję wraz z pełną historią dowodów i uzasadnieniem werdyktu.
• Agent do analizy złośliwego oprogramowania: sprawdza, czy dany kod jest bezpieczny czy potencjalnie szkodliwy. Bazując na technologii Code Insight, potrafi analizować podejrzane fragmenty kodu, a także tworzyć i uruchamiać skrypty do ich odszyfrowania i interpretacji.
"To wyjątkowy moment, by pracować z tak przełomowymi technologiami. W Google jesteśmy głęboko zaangażowani we wspieranie klientów w procesie innowacji - dostarczając światowej klasy infrastrukturę, modele, platformy i agentów; oferując otwartą, wielochmurową platformę, która zapewnia elastyczność i swobodę wyboru oraz tworząc rozwiązania interoperacyjne, które przyspieszają zwrot z inwestycji w sztuczną inteligencję" - powiedział Thomas Kurian.
W kolejnych wpisach przedstawimy nowości Google Cloud z innych obszarów.
Źródło: Google Cloud