Data4, wiodący europejski operator i inwestor w sektorze centrów danych, oraz Fundacja Uniwersytetu Paris-Saclay ogłosiły uruchomienie przełomowego projektu pilotażowego mającego na celu przekształcenie ciepła z serwerów w biomasę. Ten ambitny projekt, wdrożony na terenie kampusu firmy w Marcoussis (Francja), toruje drogę dla nowej generacji biocyrkularnych centrów danych. Pionierska inicjatywa umożliwi wychwytywanie do 13 ton CO₂ rocznie na jedno centrum danych, co daje potencjał 3900 ton rocznie dla wszystkich centrów danych zlokalizowanych we Francji.
Zainstalowany na dachu francuskiego centrum danych firmy Data4 system odzyskiwania ciepła i produkcji biomasy zawiera moduł produkcji jednokomórkowych alg o zdolności absorpcji 20 razy większej niż drzewa zasadzone na analogicznej powierzchni. Algi są przeznaczone do ponownego wykorzystania w krótkich łańcuchach dostaw dla przemysłu spożywczego lub farmaceutycznego.
Stworzony przez multidyscyplinarny zespół ekspertów, w tym start-up Blue Planet Ecosystems oraz Conseil Départemental de l’Essonne, ten wielkoskalowy projekt jest wynikiem synergii między prywatnymi i publicznymi graczami, w tym Fundacją Uniwersytetu Paris-Saclay i Data4. Jest to część globalnego podejścia mającego na celu zaprojektowanie pierwszego na świecie biocyrkularnego centrum danych, technologicznego osiągnięcia służącego efektywnej transformacji w kierunku zrównoważonych rozwiązań w sektorze data center.
Drugi projekt mający na celu instalację modułów algowych na elewacjach centrów danych jest w trakcie opracowywania, z celem zwiększenia produkcji do 20 kg alg i wychwytywania 36 kg CO₂ dziennie.
"W naszych centrach danych we Francji dysponujemy prawie 18 terawatogodzinami energii, które obecnie nie są wykorzystywane. Dzięki temu projektowi chcemy przekształcić wytwarzane ciepło w energię. Moduł biocyrkularnego centrum danych umożliwi nam stworzenie nowego zasobu ekologicznego i ekonomicznego dla regionu, a tym samym miejsc pracy, które mogą rozwijać się wraz z centrami danych" - wyjaśnia Linda Lescuyer, dyrektor innowacji w grupie Data4.
Data4: silne zaangażowanie w zrównoważony rozwój
Data4 zobowiązuje się do projektowania, budowania i eksploatacji centrów danych, które minimalizują ich wpływ na środowisko, przyjmując ambitną politykę opartą na trzech filarach: maksymalnej efektywności energetycznej, masowej integracji odnawialnych źródeł energii oraz znacznym zmniejszeniu śladu węglowego. To zaangażowanie przekłada się na wdrażanie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań, takich jak dogłębna analiza cyklu życia centrów danych, rozwój pionierskich biocyrkularnych obiektów, zastosowanie betonu niskoemisyjnego w celu zmniejszenia wpływu budowy na otoczenie oraz inteligentna optymalizacja zużycia energii przez serwery poprzez wykorzystanie sztucznej inteligencji.
"Ciepło wytwarzane w centrach danych nie musi być marnowane - może stać się cennym źródłem energii dla innych sektorów, takich jak ciepłownictwo, rolnictwo czy przemysł. Takie projekty jak nasze pierwsze biocyrkularne centrum to realny krok w kierunku jeszcze bardziej zrównoważonej działalności sektora oraz rozwoju gospodarki cyrkularnej w obszarze technologii. Pokazuje to również, jak ważną funkcję pełnią centra danych w lokalnym środowisku gospodarczym. Potrzebujemy nowego spojrzenia na energię cieplną - to wartościowy zasób, którego efektywne odzyskiwanie może stanowić realne korzyści dla najbliższego otoczenia. Choć nasza inicjatywa jest rozwijana we Francji, już dziś badamy potencjał takich projektów w Polsce w ścisłej współpracy pomiędzy światem biznesu, operatorami energetycznymi oraz samorządami. W długofalowej perspektywie to będzie jeden z kluczowych obszarów dla sektora centrów danych, który pozwoli nam wywierać pozytywny wpływ w rozumieniu środowiskowym, a także gospodarczym" - podkreśla Adam Ponichtera, dyrektor polskiego oddziału Data4.
Pierwszy polski kampus centrów danych firmy powstaje w podwarszawskich Jawczycach - pierwszy obiekt został uruchomiony w 2023 roku, a w nadchodzących miesiącach zakończy się budowa drugiego centrum oraz rozpocznie się trzeci etap inwestycji.
Źródło: Data4