Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Aktualności

Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure (2015)

GartnerFirma analityczna Gartner, światowy lider w zakresie badań i doradztwa w obszarze strategicznego wykorzystania technologii informatycznych, opublikowała najnowszą wersję raportu Magiczny Kwadrant dla wirtualizacji serwerów x86 (Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure), autorami którego są Thomas J. Bittman, Philip Dawson i Michael Warrilow.


Jak podają analitycy, około 75% obciążeń serwerów x86 zostało zwirtualizowanych. Technologia wirtualizacji staje się coraz lżejsza, oferując wsparcie dla większości obciążeń. Koszty i interoperacyjność chmurowa sprawiają, że przedsiębiorstwa wdrażają wiele rozwiązań chmurowych.

Rynek wirtualizacji serwerów x86 jest definiowany przez firmy, poszukujące rozwiązań do wirtualizacji aplikacji lub systemów operacyjnych działających pod kontrolą serwerów x86, ograniczając zbędne elementy sprzętu serwerowego i powiązane z tym koszty. Rynek wirtualizacji infrastruktury serwerowej x86 obejmuje takie obciążenia jak zwirtualizowane aplikacje, serwery webowe i serwery bazodanowe, elementy sieciowe, hostowane wirtualne desktopy, serwery plików, warstwę bezpieczeństwa, itp.

Raport Gartnera, Magiczny Kwadrant, umiejscawia dostawców technologii wirtualizacji serwerów w jednej z ćwiartek, wśród: liderów, pretendentów, wizjonerów i graczy niszowych - bazując na wizji przedsiębiorstw oraz zdolności do jej realizacji. Magiczny Kwadrant ocenia dostawców, uwzględniając takie aspekty jak: kompleksowość wizji i możliwości jej realizacji z uwzględnieniem potencjału firmy, jego rozwiązań oraz informacji zwrotnej od klientów.

magic quadrant virtualization 2015

Citrix
W ostatnich latach Citrix wprowadził szereg zasadniczych zmian wokół hypervisora XenServer, pozycjonując go jako bazową platformę dla infrastruktury chmurowej i wirtualizacji desktopów, mniejszą uwagę przywiązując do wirtualizacji tradycyjnych obciążeń. Wraz z wydaniem XenServer 6.5 w styczniu br., wróciło wiele funkcji usuniętych w wersji 6.2, a których przywrócenia domagali się klienci.

Pomimo wprowadzanych zmian w obrębie swojego hypervisora Citrix nie rywalizuje z firmami VMware i Microsoft w obszarze wirtualizacji serwerów, koncentrując się na tym by XenServer był atrakcyjny dla infrastruktury chmurowej (jak CloudPlatform) oraz wirtualizacji desktopów (XenDesktop) i wirtualizacji aplikacji (XenApp). Pomimo, iż firma mocno skoncentrowała się na usługach chmurowych, XenServer staje się coraz częściej atrakcyjną platformą wirtualizacji serwerów dla małych firm.

Analitycy kolejny raz podkreślają silne więzi partnerskie pomiędzy Citrix i Microsoft, zwracając uwagę na to, że firma jest gotowa poświęcić rywalizację z Hyper-V na rzecz współpracy w obszarze wirtualizacji desktopów. Sukces CloudPlatform, XenApp oraz XenDesktop jest mniej uzależniony od powodzenia XenServer'a jako rdzennej technologii wirtualizacji dla tych produktów, może jednak potencjalnie przyczynić się do szybszego odniesienia sukcesu w obu obszarach.

Specjaliści Gartnera zwracają uwagę na to, że XenServer jest dobrym produktem, dostępnym bezpłatnie (z wyjątkiem opcjonalnego, płatnego wsparcia). Citrix ma dużą szansę odegrać znaczącą rolę w obszarze dostawców usług chmurowych i telekomunikacyjnych, którzy dziś w dużym stopniu korzystają z hypervisora Xen. Dla Citrix nie bez znaczenia jest bardzo duży i lojalny kanał sprzedaży.  

Huawei
W raporcie Magic Quadrant for x86 Server Virtualization Infrastructure, Huawei została uwzględniona po raz pierwszy w ubiegłym roku. Firma rozpoczęła swoją działalność biznesową w sektorze korporacyjnym w 2011 roku, wychodząc poza rynek konsumencki. Największą rolę wirtualizacja Huawei zyskała skupiając się na wschodzących rynkach telekomunikacyjnych, zyskując ogromną bazą klientów w Brazylii, Rosji, Indiach i oczywiście w Chinach. Firma posiada również referencyjnych klientów w Europie Zachodniej i Singapurze.

FusionSphere, oprogramowanie do wirtualizacji bazujące na Xen'ie, jest jednym z elementów pakietu FusionCloud, w skład którego wchodzą również rozwiązania z obszaru sieci, magazynowania i infrastruktury chmury obliczeniowej. FusionSphere, FusionCube oraz FusionAccess, firma oferuje kombinacje sprzętu i oprogramowania pozwalającego na zbudowanie infrastruktury zakresu wirtualizacji i chmury prywatnej. Aktualnie deweloperzy Huawei pracują nad implementacją do swojej platformy hypervisora KVM.

Pod koniec 2013 roku, Huawei została członkiem Fundacji OpenStack na poziomie Gold i mocno zaangażowała się w rozwój projektu zyskując miano czołowego współpracownika.

Z szerokim portfolio rozwiązań, Huawei ugruntowała swoją pozycję w obszarze firm telekomunikacyjnych i dostawców rozwiązań sieciowych. W ostatnich latach firma pokazała swoją ambicję i zamiar ekspansji wśród korporacji na rynkach dojrzałych. Huawei może mieć jednak problemy z wejściem na te rynki, w szczególności w USA, zewzględu na wrażliwe na kwestie polityczne. Analitycy upatrują jednak, że firma będzie zyskiwała na rynkach wschodzących w obszarze Azji i Pacyfiku oraz w Europie Zachodniej, gdzie FusionCloud i FusionSphere spotykają się z przychylnymi opiniami.

Microsoft
Microsoft jest obecny na rynku wirtualizacji od 7 lat, po tym jak wprowadził do oferty Hyper-V i System Center Virtual Machine Manager (VMM). Kolejne aktualizacje Hyper-V wprowadzały liczne zmiany i usprawnienia, a te najnowsze wprowadzone w październiku 2013 roku wraz z wydaniem Windows Server 2012 R2, wypełniły wiele luk w zakresie funkcjonalności i zbliżyły Microsoft do VMware w zakresie wirtualizacji serwerów infrastruktury x86. Na korzyść w zestawieniu ze swoim największym konkurentem, firmą VMware, Microsoft wygrywa ceną. Jednak klienci dostrzegają, że główny konkurent przewyższa firmę z Redmond prostotą zarządzania i szerszym wsparciem w zakresie systemów operacyjnych.

Microsoft przyciąga do siebie wielu klientów silnym powiązaniem swojego Hypervisora jak i całej infrastruktury z platformą chmurową Azure. Magnesem w tym obszarze jest wydany jesienią 2013 roku Windows Azure Pack, usprawniający tworzenie chmur hybrydowych. Również zespoły programistyczne co raz bardziej interesują się Hyper-V ze względu na jego powiązania z Azure.

Microsoft może zaspokoić potrzeby większości przedsiębiorstw w zakresie wirtualizacji serwerów. Firma wydaje się skupiać na pozyskaniu firm, których infrastruktura nie jest jeszcze mocno zwirtualizowana, zwłaszcza tych korzystających z systemów Windows. Microsoft sporo zyskuje dzięki środowisku administracyjnemu, znanemu administratorom Windows. Firmie ciężko jest konkurować z VMware w obszarze dużych przedsiębiorstw, jednak środowiska laboratoryjne, deweloperskie czy odziały dużych firm przyjmują Hyper-V z dużym zaufaniem. Hyper-V i System Center zyskują co raz większą interoperacyjność i integrację z Azure. Z drugiej strony Microsoft musi zmagać się z rosnącą konkurencją ze strony rozwiązań open source.

Odin
Odin, spółka powstała w marcu 2015 r. przez wydzielenie działu usług internetowych Parallels, mająca pod swoją pieczą Virtuozzo (dawniej Parallels Cloud Serve), rozwiązanie do wirtualizacji kontenerowej koncentruje się głównie na rynku usługodawców oczekujących wysokiej gęstości rozmieszczania aplikacji. Ponadto firma jest główna siłą napędową dla OpenVZ, stanowiącego podstawę dla Virtuozzo. Ponadto Odin ściśle współpracuje z Google i Docker Inc., nad standaryzacją rozwiązań kontenerowych.

Virtuozzo umożliwia uruchamianie aplikacji w lekkich, oddzielnych kontenerach, oferując wysoki stopień izolacji i ochrony pamięci, jak również wyższy poziom gęstości w porównaniu do rozwiązań opartych o hypervisor. Kontenery Virtuozzo oferują również dużą mobilność i elastyczność migracji obciążeń.

Odin skupia się na rynku dostawców usług, upatruje też szansę na odegranie jeszcze większej roli obszarze korporacji, ze względu na rosnącą popularność kontenerów. Z drugiej jednak strony wsparcie dla kontenerów przez innych producentów hypervisorów może dla Odin stanowić nie lada wyzwanie.

Oracle
Podczas gdy rynek wirtualizacji x86 znacząco rośnie, zainteresowanie platformą wirtualizacyjną Oracle VM Server for x86 (zbudowaną na bazie hypervisora Xen i rozwiązań przejętych wraz z nabyciem firm Sun Microsystems i Virtual Iron), nieco spadło. Firma Oracle mocno skoncentrowała się na wirtualizacji aplikacji, która wykracza poza jej hypervisor. Ofertę firmy uzupełnia Oracle Solaris Zones (dawniej Solaris Containers) i Oracle Linux Containers stanowiące lekką alternatywę dla hypervisora, a całość cementuje Enterprise Manager 12c, umożliwiający zarządzanie całą infrastrukturą Oracle, wraz z środowiskami chmurowymi.

Analitycy po raz kolejny zwracają uwagę na fakt, iż pomimo certyfikacji środowisk bazodanowych i otwarciu się na wsparcie Hyper-V, Oracle nadal utrzymuje preferencyjny model licencjonowania i wyceny dla wirtualizacji swoich rozwiązań na platformie Oracle VM. Jednak koncentracja na DBMS i mniejszy ekosystem partnerów w stosunku do konkurencji ogranicza szanse Oracle VM na to by platforma stała się uniwersalną, wybieraną na szeroką skalę platformą.

Red Hat
Red Hat po raz kolejny poczynił duże postępy ze względu na stosunkowo silny związek między KVM i OpenStack. Platforma Red Hat Enterprise Virtualization (RHEV) 3.5, udostępniona w lutym br., została zintegrowana z OpenStack Image Service (Glance) oraz OpenStack Networking (Neutron), w wersji poglądowej. Analitycy Gartnera zwracają jednak uwagę na fakt, iż głównym konkurentem RHEV nadal wydaje się być otwartoźródłowy KVM, a większość spośród zwirtualizowanych systemów RHEL działa na platformie VMware. Jednak przy stosunkowo niewielkim odsetku zwirtualizowanych serwerów Red Hat Enterprise Linux (RHEL) i wzrastającej aprobacie dla OpenStack, Red Hat ma duży potencjał.

Firma ma dużą liczbę lojalnych klientów wykorzystujących RHEL, w tym w postaci niezwirtualizowanej, których może zainteresować wirtualizacja z wykorzystaniem hyperwizora lub kontenerów, jednak zbyt małą uwagę przykłada do działań marketingowych. Red Hat może zyskać wielu klientów zainteresowanych OpenStack'iem jednak powinna bardziej agresywnie działać w obszarze RHEV.

VMware
VMware po raz kolejny utrzymuje wyraźną pozycję lidera w obszarze wirtualizacji serwerów. Wprowadzając vSphere 5.5 we wrześniu 2013 roku (wersja 6.0 została wprowadzona zbyt późno by objęła ją tegoroczna analiza), nadal może pochwalić się dominującym udziałem w rynku oraz dużym zadowoleniem klientów z możliwości produktów i wsparcia dostawców. Analitycy Gartnera po raz kolejny dostrzegają dużą liczbę zapytań o porównanie rozwiązań VMware z możliwościami oferowanymi przez Hyper-V. Jednak niewielu z pośród dużych klientów decyduje się na przejście w stronę rozwiązań konkurencji. Niektórzy spośród klientów VMware decydują się na alternatywne rozwiązania w oddziałach.

VMware wciąż może poszczycić się wzrostem udziału w rynku, jednak proces ten przebiega znacznie wolniej, a dzieje się tak ze względu na rosnące nasycenie rynku i presję cenową ze strony konkurencji.

Wyłaniającym się problemem jest gwałtowny wzrost dostawców usług chmurowych w modelu IaaS, z Amazon Web Services (opartych na Xen) w roli głównej, wykorzystywanych przede wszystkim na potrzeby nowych obciążeń. Podczas gdy VMware ma dominujący udział na istniejących obciążeniach przedsiębiorstw, jej udział w nowszych, obciążeniach chmurowych jest znacznie mniejszy, co stanowi inhibitor wzrostu.  

Podczas gdy ogólny poziom zainstalowanych maszyn wirtualnych zwiększył się trzykrotnie między 2011 a 2014 rokiem, procent maszyn wirtualnych w chmurach obliczeniowych usługodawców wzrósł z 3% do 20% w tym samym czasie. Firma VMware uruchomiła własną usługę chmurową w sierpniu 2013 roku (obecnie znaną jako vCloud Air), ale jej udział w rynku jest nadal niewielki w porównaniu z takimi dostawcami jak Amazon.

Badania Gartnera pokazują, że około połowa firm średniej wielkości (od 100 do 1000 pracowników) mają tendencję do korzystania z oprogramowania VMware. Jednak z silnym marketingiem Microsoft zyskuje na sile. Podczas gdy obciążenia systemem Windows stały się mocno zwirtualizowane, to w świecie linuksa istnieje jeszcze wiele do zrobienia. Jednak OpenStack, Red Hat i konteneryzacja rosną na sile napędzając wirtualizację linuksów.

Analitycy Gartnera nie popierają żadnego z producentów, produktu ani usługi prezentowanej w swoich raportach, ani nie zalecają użytkownikom wybierania wyłącznie najwyżej sklasyfikowanych producentów. Publikacje przedstawiają opinie organizacji badawczej Gartner i nie należy traktować ich jako stwierdzeń faktu. Gartner nie udziela żadnych gwarancji, jawnych ani domniemanych, odnośnie swoich badań, łącznie z gwarancjami przydatności handlowej albo użyteczności do określonego celu.

Źródło: Gartner

Logowanie i rejestracja