Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen cz.1

 

Cykl artykułów "Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen" oparty został na pracy magisterskiej "Wdrożenie wirtualnego środowiska Xen do dydaktyki sieci lokalnych". Pierwsza część stanowi wprowadzenie w świat wirtualizacji open source z wykorzystaniem Xen. W kolejnych częściach omówione zostaną aspekty związane z instalacją hypervisora, instalacją maszyn wirtualnych Windows i Linux, migracją środowiska fizycznego, klonowaniem maszyn wirtualnych i zaawansowaną konfiguracją sieci.


W niniejszym cyklu artykułów będa pojawiały się następujące skróty terminów:
SO - system operacyjny,
VM - wirtualna maszyna, utworzony wirtualny komputer,
VMM (Virtual Machine Monitor), inaczej hypervisor - nadzorca wirtualnych maszyn,
HVM - wirtualizacja wspierana sprzętowo (wolniejsza niż parawirtualizacja),
PV - parawirtualizacja (lekka wirtualizacja).

Środowisko XEN

Xen jest warstwą oprogramowania pracującego bezpośrednio na fizycznym sprzęcie komputera, zastępując tym samym system operacyjny. Na warstwie tak stworzonego oprogramowania możemy uruchomić wiele systemów operacyjnych jednocześnie. Xen wspiera obecnie m.in. Linuksa, NetBSD, Solaris czy Windows, które mogą pracować na nim równolegle, jako systemy goście. Xen pozwala na uruchomienie tych systemów nie tylko w trybie pełnej wirtualizacji lecz co najważniejsze w trybie parawirtualizacji, która jest obecnie jedną z najwydajniejszych technik wirtualizacji. Ponadto hypervisor Xen jest rozwijany na licencji GNU GPL, co pozwala na korzystanie z niego za darmo, również w celach komercyjnych.

 

 

Architektura Xen

Rysunek 1. Uproszczona architektura systemu Xen

(kliknij w obrazek by powiększyć)

 Modele wirtualizacji oferowane przez Xena

Xen udostępnia dwa odmienne rodzaje wirtualizacji: pełną wirtualizację (wspieraną sprzętowo) oraz parawirtualizację, czyli tzw lekka wirtualizacja, która to jest flagową innowacją Xena.

 

Logowanie i rejestracja