Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 08 wrz 2013, 19:14 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam.
Zastanawiam się nad kupnem jakiegoś taniego sprzętu serwerowego do nauki systemów. Obecnie jestem certyfikowanym RHCE, także dalej chciałbym rozwijać się w stronę Linux/Unix. Chciałbym zakupić 2 maszyny do ćwiczeń rożnych systemów konfiguracji.
I tu pojawia się moje pytanie czy lepiej zainwestować w 2 stare serwery za ok 300 zł za sztukę z allegro(większy pobór mocy, hałas, wiecej miejsca itp) czy zakupić 2 x Dell Optiplex 775 na core 2 duo w obudowie Ultra slim (mały pobór prądu kompaktowy itp) - Ovirt maszyny spięte w klaseter na nim wirtualki z roznymi OS. Czy może wybrać jakiegoś mocniejszego Optiplexa i kupić jedna maszynę a na niej postawić xen'a bądź esxi i robić wirtualki. Budżet do 800 zł. Optiplex wersja Usff wskazana z powodu idealnych wymiarów pasujących do studenckiego pokoju :)

Co polecacie wziąć coś typowo serwerowego czy np Dell'a http://allegro.pl/dell-755-c2d-e6550-4mb-ddr2-80gb-dvd-gratis-win-i3519366548.html

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 wrz 2013, 00:12 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
Chyba sobie częściowo sam odpowiedziałeś. Skoro nie chcesz pracować przy chodzącym odkurzaczu, albo co najmniej suszarce to... Idealnie było by mieć w Labiku - 2 fizyczne serwery, ale takie by każdy sam mógł pracować za podstawę do wirtualizacji i jeszcze jakiś switch zarządzany. No ale w tym wypadku zajmie to sporo miejsca. Serwery/komputery musisz przejrzeć pod kątem tego co chcesz poznać, mając na uwadze np. kompatybilność sprzętu. Zwróć uwagę na to, że ten Dell z Allegro ma tylko 2 GB RAM.

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 wrz 2013, 14:53 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 08 wrz 2013, 19:07
Posty: 8
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Przemyslalem sprawe moze lepszym rozwiazaniem bylby pojedynczy komputer z powiedzmy amd pheonem 4 rdzeniowym + 8 Gb ramu + jakies dyski. na nim wirtualizacja esxi naprzyklad. No i wiadomo juz norlanie wirtualki...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 wrz 2013, 20:24 
Offline
V-desktop
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 lis 2008, 00:46
Posty: 185
Podziękował: 3 raz
Pomógł: 6 raz
Cytuj:
Przemyslalem sprawe moze lepszym rozwiazaniem bylby pojedynczy komputer z powiedzmy amd pheonem 4 rdzeniowym + 8 Gb ramu

Myślę, że to dobry pomysł. Ale może zamiast Phenoma weź FX'a 6 rdzeniowego. Co do RAM'u - jeśli nie chcesz na początek zbyt dużo wydać to kup te 8 GB w jednej kości byś w przyszłości mógł sobie dołożyć minimum drugie 8 GB. W nowym kompie warto byś zamontował 2 karty sieciowe tak na początek.

_________________
Stań się lepszym człowiekiem. I zanim poznasz kogoś upewnij się, że znasz siebie i że nie będziesz chciał być taki jak on chce, ale będziesz sobą - Gabriel García Márquez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 wrz 2013, 00:24 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7400
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
@lukasbar

O markowych używkach już kilkakrotnie się tu/ i nie tylko wypowiadałem. Moim zdanym taka zabawa ma sens w labie firmowym (i nie zawsze), a nie jak piszesz w studenckim pokoju.

Laba na takich Dell'ach czy innych markowych kompach mógłbym złożyć jak bym w 100% był pewien ich źródła oraz tego, że ta gwarancja rozruchowa w istocie jest czymś więcej niż zdaniem w aukcjach. (Oczywiście nie piszę tego w odniesieniu do żadnej konkretnej aukcji).

Drążąc jeszcze sprzęt markowy należy bardzo uważać na okrojone podzespoły. Często sprzedawcy wykręcają 'oryginalne' dyski czy pamięci i wkładają jakiś szarot. Bywa i tak, że z serwerów wyjmowana jest część pamięci a w opisie pojawia się info, że pamięć można łatwo rozszerzyć. Tylko w opisie brak gwiazdki z wyjaśnieniem:
* - serwer działa z pamięcią XXXXXXXXX i tu lista kości. I problemem jest to, że w przeciwieństwie do płyt wykorzystywanych powszechnie w domowych komputerach, nie są to tylko pamięci przetestowane, dające gwarancję stabilnej pracy, a płyta i tak będzie działała z tysiącem innych - nic bardziej mylnego!!. W przypadku serwerów często bywa tak, że serwer/płyta nie rozpoznaje 'zwykłej' pamięci, a dedykowana jest kilka razy droższa...

Więc możliwość rozszerzenia takiego serwera należy dokładnie przeanalizować wczytując się w specyfikacje podawane w dokumentacji na stronach producentów.

Co do zakupu zwykłego komputera to IMHO dobry pomysł. Ale jeśli chcesz instalować ESXi to sprawdź listy kompatybilności i dobierz sprawdzone płyty, zwracając szczególną uwagę na karty sieciowe. Ew. będziesz musiał dokupić kartę/karty z którymi hypervisor 'umie się dogadać'.

No chyba, że będziesz instalował Windows a na nim Windows Workstation, to wówczas nie musisz martwić się zbytnio sprzętem.

Podpisuje się również pod sugestią, cougar'a by kupić kość 8 GB, Za chwile potrzebował będziesz więcej i więcej w końcu zapakujesz 4x8 GB ;)

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 20 paź 2013, 22:45 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
suszarka nie ma sensu, chyba ze mieszkasz w domu i w piwnicy masz zamykne pomieszczenie :P

A takto tower + podzespoly serwerowy lub PC. Wszystko zalezy od budzetu :)
Znajac systendow oni kasy nie maja, takze idz w pc :P

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 26 sty 2014, 13:03 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 26 sty 2014, 13:00
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Podepne sie pod temat.
Mam postawionego esxa na zwyklym pc (wersja 5). Stawiam kontroler domeny i jego backup (prawidlowo to chyba tak powinno wygladac, jeden podstawowy a drugi jako backup?). I mam pytanie. Poniewaz to wszystko dzieje sie w sieci domowej (adresacja serwerów jak na razie jest po DHCP z routerka) - jak to odizolowac i czy w ogole jest sens. Chodzi mi o postawienie DHCP obok DNS w samej domenie ktora tworze, ale czy nie bede potrzebowal dostepu do internetu do skonfigurowania pewnych uslug?
Tak czy siak jak zmienic adresacje sieci zeby byla niezalezna od routera ale zeby maszyny sie widzialy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 28 sty 2014, 01:12 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 03 kwie 2009, 14:50
Posty: 74
Podziękował: 2 raz
Pomógł: 1 razy
Cytuj:
Mam postawionego esxa na zwyklym pc (wersja 5).

Wszystko zależy od tego co masz zamiar osiągnąć. Jakie scenariusze chcesz przetestować, ile masz kart sieciowych, jaki masz router, czy masz dostęp do switcha zarządzalnego, itd. Jeśli dopiero zaczynasz to moim zdaniem izolacja nie ma sensu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 28 sty 2014, 21:32 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 26 sty 2014, 13:00
Posty: 2
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Tak, dopiero zaczynam:) Czego chce sie "nauczyc" - zupelnych podstaw wmware (obsluga vsphere i vcenter) a reszta to sama zabawa z domenami i windows server.
Z tym odizolowaniem chodzilo mi o to, zeby srodowisko wirtualne Microsoft dzialalo sobie widzac sie nawzajem (5-6 kompow wlacznie z serwerami wiecej nie potrzebuje) ale nie widzialo mojej sieci ani internetu z fizycznego routera ovislink 1600gl na tomato.

Chyba to dziala juz jak powinno z jednym ale...
Mam 4 kompy w domenie, gdzie skonfigurowalem DNS DHCP i AD. Jak te kompy powinny byc adresowane zeby serwer DHCP nie gryzl sie z moim fizycznym DHCP (domena adresacja 10.0.0.1/24 a siec w domu 192.168.1.1/24). ?

Co gdybym chcial jedna z tych maszyn wirtualnych poprzez 2 karte sieciowa "dopuscic" do interntu z fizycznego routera? (ta z serwerem DHCP) jak to zrobic?

i wreszcie chcialem moc korzystac z templateów, gdzies tam sie doczytalem ze do tego potrzebuje vcenter, zainstalowalem to na jednym z kompow w domenie testowej ale, jak skonfigurowac interfejs sieciowy zebym sie ze swojego pc podlaczyl z vsphere? Da sie w ogole to zrobic? :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 29 sty 2014, 21:17 
Offline
V-desktop

Rejestracja: 02 mar 2013, 07:49
Posty: 219
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 1 razy
Ja mam za soba zbudowanie potężnego laba.

Pamietam ze nazwet czesc sieciowa mozesz w pelni zwirtualizowac.

Np moj router obsluguje lacze od dostawcy internetu, terminuje polaczenia vpn, terminuje wystawione uslugi na brzegu sieci (zewn ip) oraz siec lokalna :)
Noi na koncu Firewalling :)

To wszystko na VM :)

http://www.youtube.com/VirtualOlivia
http://www.facebook.com/VirtualOlivia


Jak masz konkretne pytania, pisz.
Pomagam tez w kompleksowym budowaniu takich rozwiązań.

_________________
Pierwszy w Polsce projekt o domowym labie :)

http://www.VirtualOlivia.com | fb.com/VirtualOlivia | youtube.com/VirtualOlivia

Problemy z sieciami ? serwrami ? VMware ? Potrzebuje korepetycji z zakresu IT ?
kontakt [at] ines.com.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl