Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 19 cze 2015, 07:37 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 17 cze 2015, 22:10
Posty: 38
Podziękował: 9 raz
Pomógł: 0 razy
Witam!

Na komputerze jest zainstalowany MS Windows 7 Prof. OEM.
Mam kilka pytań dotyczących przeniesienia systemu na XenServer:
1. Czy jeśli przeniosę na tym samym komputerze fizyczną instancję systemu na wirtualną, pod kontrolą XenSerwer 6.x, to czy będę musiał aktywować ponownie Windows (ta tym samym komputerze będzie ten sam system, ale zwirtualizowany)?
2. Jeśli XenServer nie emuluje sprzętu to czy można w takim razie mówić o przeniesieniu?
3. Czy zapis w licencji OEM Microsoft "Niniejsza licencja zezwala Licencjobiorcy na instalację tylko jednej kopii oprogramowania na jednym komputerze, niezależnie od tego, czy jest to komputer fizyczny, czy wirtualny" pozwala na korzystanie z systemu zwirtualizowanego na tym samym komputerze?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 cze 2015, 10:37 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Witaj,

Postanowienia Licencyjne Dotyczące Oprogramowania Microsoft dotyczące Windows 7 Professional zawierają zapis:

"Korzystanie z technologii wirtualizacji. Zamiast korzystać z oprogramowania bezpośrednio na licencjonowanym komputerze Licencjobiorca może korzystać z oprogramowania zainstalowanego na licencjonowanym komputerze w ramach jednego wirtualnego (lub emulowanego w inny sposób) systemu sprzętowego. W środowisku zwirtualizowanym treść chroniona za pomocą technologii zarządzania prawami dostępu do treści cyfrowych, technologii BitLocker lub dowolnej technologii pełnego szyfrowania twardego dysku może nie być tak zabezpieczona, jak taka sama treść używana w środowisku innym niż zwirtualizowane. Należy przestrzegać wszystkich krajowych i międzynarodowych przepisów mających zastosowanie do treści chronionych."

Zatem opisany przez Ciebie scenariusz jest zgodny z licencją natomiast istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz musiał ponownie aktywować system.

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 cze 2015, 11:17 
Offline
V-aplikacja

Rejestracja: 17 cze 2015, 22:10
Posty: 38
Podziękował: 9 raz
Pomógł: 0 razy
Washi podeślij mi proszę link do tego zapisu.
Tutaj mam zapis dotyczący MS Windows 8:
"f. Korzystanie z oprogramowania w środowisku zwirtualizowanym. Jeśli Licencjobiorca korzysta z oprogramowania do wirtualizacji, w tym oprogramowania Client Hyper-V, w celu utworzenia co najmniej jednego komputera wirtualnego w ramach jednego systemu sprzętowego, w rozumieniu niniejszej umowy każdy komputer wirtualny i komputer fizyczny jest uznawany za oddzielny komputer. Niniejsza licencja zezwala Licencjobiorcy na instalację tylko jednej kopii oprogramowania na jednym komputerze, niezależnie od tego, czy jest to komputer fizyczny, czy wirtualny. Jeśli Licencjobiorca chce korzystać z oprogramowania na więcej niż jednym wirtualnym komputerze, musi uzyskać oddzielne kopie oprogramowania z oddzielnymi licencjami na każdą z tych kopii. Realizowana za pomocą technologii zarządzania prawami dostępu do treści cyfrowych lub innej technologii pełnego szyfrowania twardego dysku ochrona treści w środowisku zwirtualizowanym może być gorsza."

A tutaj mam jeszcze odpowiedź Microsoftu:
"Wersje OEM są przeznaczone do nowego sprzętu i są do niego przypisane, tak więc nie ma możliwości ich przenoszenia. Niezależnie od tego czy przeniesienie to będzie odbywało się z jednej maszyny fizycznej na drugą maszynę fizyczną, czy też z maszyny fizycznej na maszynę wirtualną."

Co o tym można myśleć?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 19 cze 2015, 11:45 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7371
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Zapis dot. Windows 8, który przytoczyłeś odnosi się do sytuacji, w której użytkownik ma Windows 8/8.1 Pro instaluje Hyper-V Client i pod nim chce zainstalować VM z systemem. Wówczas na VM nie można zainstalować systemu bazowego bo mielibyśmy do czynienia z dwoma wystąpieniami systemu z tą samą licencją.

Zapis podany przeze mnie mam w pliku na dysku:
Windows 7_Professional_Polish_246c035e-7316-4143-abad-c65b2cefc1f1.pdf
Jak go nie znajdziesz to mogę Ci wysłać e-mailem, prześlij maila na priva.

Co do drugiego przytoczonego przez Ciebie zapisu...

Kwestię tę przerabiałem w sytuacji Windows Server 2003, zerknij tutaj:
viewtopic.php?f=15&t=6587

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
cron
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl