Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 09 mar 2010, 20:28 
Offline
V-początkujacy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sty 2009, 17:53
Posty: 12
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Witam

Ostatnio zrodził się w mojej głowie pomysł kupienia sobie serwera na alledrogo, aby nabrać rzeczywistego doświadczenia z wirtualnymi maszynami. Ale niestety zauważyłem, że sprzęt np. HP w granicach 2500zł ma już sporo ramu oraz pojemne dyski, lecz niestety nie wspiera vSphere ani CITRIXa 5.5 :( Dlatego chciałbym się dowiedzieć, czy udało się komuś złożyć sprzęt samemu i odpalił bez problemu najnowszego VmWare lub XenServer? Bo niestety szukając na różnych forach, przeczytałem iż czasami są duże problemy ze stabilnością systemu na takich „składakach”. Proszę o jakieś wskazówki, które mogłyby uchronić mnie i pewnie innych amatorów VM przed wyrzuceniem kasy w błoto ;)

Z góry dzięki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 09 mar 2010, 23:23 
Offline
Moderator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 lis 2008, 02:01
Posty: 7406
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 15 raz
Pomógł: 138 raz
Jeśli chciałbyś mieć sprzęt certyfikowany dla Citrix XenServer czy VMware vSphere, to niestety odpadają składaki gdyż certyfikaty te jeśli chodzi o serwery wystawiane są na serwera nie na poszczególne komponenty.

Najtańszy nowy 'markowy' serwerek dla wirtualizacji to chyba HPML115 z AMD Opteron.

Może warto rozejrzeć sie za czymś używanym? Na alledrogo co pewien czas pojawiają sie HP DL580 G3 czy DELL PowerEdge 850. Powinny wystarczyć.

A co do składaków to w grę wchodzi wypasiony desktop (Xeon, min. 4 GB RAM, 2x Gbit sieciówka no i szybkie dyski SCSI).

Ogólnie jeśli chodzi o XenServer to nie jest jakiś wymagający. Zatem szukaj sprzętu dla vSphere a Xen na 99 procent będzie na nim hulał. Z VMware pojawiają sie problemy bo te hypervisory począwszy od pierwszych wersji ESX są bardzo kapryśne jeśli spojrzymy na współpracę ze sprzętem. Największą uwagę chyba należy zwrócić na karty sieciowe.

Przed wyborem obowiązkowe do sprawdzenia listy wspieranych serwerów i komponentów:

whitebox HCL

Ultimate ESX Whitebox

A tak by na serio pobawić sie wirtualizacja serwerów musiałbyś mieć min. 2 serwery i jakiegoś NAS'a ;-) Choć jak wiadomo nie od razu Rzym zbudowano :D

_________________
Washi
Jeśli mój post okazał się pomocny, zaloguj się i kliknij na kciuk po prawej stronie ----------->
Chmura obliczeniowa, wirtualizacja,... - https://www.virtual-it.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 10 mar 2010, 21:50 
Offline
Administrator
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lis 2008, 22:13
Posty: 2772
Podziękował: 4 raz
Pomógł: 3 raz
Do testow to chyba lepszy skladak ze sprawdzonymi (dzialajacymi pod vmware) podzespolami. Wiadom ze serwer markowy, to serwer markowy, ale kupujac uzywany na allegro to nigdy nie wiadomo jak dlugo bedzie jescze pracowal moze 5 lat, a moze 5 miesiecy :/

_________________
Ladnscape photography - moja druga pasja :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 mar 2010, 10:01 
Offline
V-początkujacy
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 sty 2009, 17:53
Posty: 12
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Dzięki za odpowiedź :!:

Ostatnio na forum wss, czytałem właśnie o serwerkach HP DL380 które mnie interesowały na allego, ze nawet po chwilowym ich wyłączeniu, już miały problemy ze wstaniem. Tak że bądź tu mądry przy wyborze sprzętu.
Znalazłem na pewnym blogu że komuś udało się odpalić vSphere na tej płycie głównej. Zastanawiam się nad złożeniem podobnego sprzętu. Najwyżej jakby się nie powiodło, to będę miał wypasiony PC na lata :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
PostZamieszczono: 11 mar 2010, 15:44 
Offline
V-początkujacy

Rejestracja: 07 cze 2009, 00:20
Posty: 9
Podziękował: 0 razy
Pomógł: 0 razy
Mam HP DL380, spisuje sie bardzo dobrze wykorzystuje go do labow pod Hyper-V, ale kupilem go (a w zasadzie kuzyn mi zalatwil) jako sprzet poleasingowy w Niemczech. Przed sfinalizowaniem transakcji mogl go dokladnie przetestowac.

A co do zakupow uzywanych serwerow z prawdziwego zdazenia zawsze istnieje ryzyko ze cos padnie, ze np. pamiatki beda sypaly bledami. A juz wymiana podzespolow jest problematyczna bo trzeba kupowac z reguly czesci dedykowane. I tak moze sie okazac ze nawet naped DVD musi byc 'specjalny' bo taki za 50 PLN nie ruszy, nie mowiac juz o kostkach pamieci np po 1000 PLN za sztuke ;)

A co do samych testow, to zawsze mozna zainwestowac w wypasionego notebooka i jakis zewnetrzny storage, ale cena za mobilnosc wowczas jest wysoka:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Przejdź do:  
Copyright © 2008-2023. All Rights Reserved Virtual-IT.pl