Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Skorowidz

AMD–V

To technologia przeznaczona dla maszyn wirtualnych wykorzystująca rodzinę procesorów AMD64 produkowanych z gniazdem F i AM2 polegająca na wykorzystaniu wirtualizacji. Oprócz wsparcia ze strony chipsetu technologia ta potrzebuje do pracy pośredniczącego i kontrolującego oprogramowania Microsoft, VMware lub Xen. 

Cloud computing - chmura obliczeniowa

Cloud computing (chmura obliczeniowa) - model przetwarzania oparty o sieć serwerów ulokowanych w wielu lokalizacjach celem minimalizacji przestoju w dostępie do danych. Oferuje przestrzeń świadczącą usługi, pozwalając zminimalizować koszty związane z zakupem sprzętu i licencji na oprogramowanie. Użytkownik korzystając z chmury najczęściej wnosi opłaty za zużyte zasoby. Z pojęciem cloud computing, często w parze pojawia się termin wirtualizacja, gdyż technologia wirtualizacji serwerów stanowi fundament do budowy chmury obliczeniowej.

 

Hyper-V

Jest to platforma wirtualizacyjna firmy Microsoft o architekturze typu 1 (hypervisor).

Intel VT (Virtualization Technology)

Stosowana w procesorach Intel technika, dzięki której pojedynczy procesor może zachowywać się tak, jakby był kilkoma procesorami działającymi równolegle, pozwalając systemowi na pracę kilku procesów jednocześnie. Podobnie jak AMD-V pozwala wykorzystać moc procesora w rozwiazaniach do wirtualizacji firm Microsoft, Citrix, VMware. 

Kernel-based Virtual Machine

Maszyna Wirtualna bazująca na Jądrze, jest w pełni wirtualizowanym rozwiązaniem dla systemu Linux na sprzęcie x86. Zawiera moduł jądra (nazwany kvm.ko) i komponent przestrzeni użytkownika (zmodyfikowaną wersję Qemu), obydwa są wolnym oprogramowaniem. Komponent KVM pojawił się w jądrze Linuksa wraz z wersją 2.6.20. 

Paralles Desktop

Jest to pierwsze narzędzie umożliwiające użytkownikom Apple w tym samym czasie równocześnie pracować z kilkoma systemami operacyjnymi. Parallels Desktop może być uruchomiony na każdym komputerze opartym o architekturę Intel, iMac, Mac Mini, MacBook, MacBook Pro oraz Mac Pro Towers.
Dzięki Parallels Desktop możliwa jest wirtualizacji systemu Windows pod kontrolą Mac OS. 

Parawirtualizacja

Jest to technika wirtualizacji w której wirtualizowany system operacyjny (Gość, Partycja lub Domena) współpracuje ze środowiskiem operacyjnym komputera w zakresie obsługi tych elementów sprzętowych których obsługa kolidowałaby z działalnością innych środowisk wirtualizowanych. 

VHD

To format wirtualnych dysków twardych wykorzystywany w oprogramowaniu wirtualizacyjnym firmy Microsoft takim jak Virtual Server, Virtual PC, Hyper-V. 

Virtual PC

To bezpłatne oprogramowanie firmy Microsoft umożliwiające uruchomienie nawet kilku (ilość ograniczona jest jedynie przez rozmiar pamięci RAM, moc procesora i pojemność dysku) wirtualnych maszyn w ramach jednej stacji roboczej. 

VMM

Virtual Machine Manager - narzędzie służące prowadzenia procesu wirtualizacji. 

Logowanie i rejestracja