Wraz z bramką FRITZ!Smart Gateway, której recenzję opublikowaliśmy przed dwoma tygodniami, firma AVM dostarczyła do naszego redakcyjnego HomeLabu zestaw adapterów FRITZ!Powerline 1240 AX WLAN Set, łączących technologię Powerline z Wi-Fi 6, umożliwiających rozszerzenie zasięgu sieci domowej poprzez wykorzystanie instalacji elektrycznej. Urządzenia Powerline, często określane mianem adapterów PLC, w uproszczeniu pozwalają na dostęp do Internetu za pośrednictwem gniazdka elektrycznego. Warto jednak podkreślić, że to jedynie skrót myślowy - zestaw należy najpierw podłączyć do routera, który dostarcza połączenie internetowe. Rolą adapterów jest poszerzenie zasięgu sieci, szczególnie w sytuacjach, gdy grube ściany lub duże odległości utrudniają stabilne połączenie Wi-Fi. Czy taki zestaw zda egzamin w codziennym użytkowaniu? Sprawdziliśmy to.
Dzięki uprzejmości firmy AVM w nasze ręce trafiło kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować produkt z ekosystemu FRITZ! Smart Home - bramkę FRITZ!Smart Gateway, wprowadzoną na rynek polski w marcu bieżącego roku. Urządzenie rozszerza ekosystem inteligentnego domu od AVM o obsługę bezprzewodowej technologii Zigbee oraz DECT ULE. W trakcie testów sprawdziliśmy, co oferuje bramka w zakresie sterowania oświetleniem, zasilaniem i automatyzacją urządzeń.
Dzięki uprzejmości firmy AVM mieliśmy okazję przetestować kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem do naszych rąk trafił jeden z najnowszych wzmacniaczy Wi-Fi od AVM, wspierający technologię Mesh - FRITZ!Repeater 3000 AX. Urządzenie to zagościło u nas na dłużej, ponieważ po kilku latach postanowiliśmy zmodyfikować środowisko testowe, aby móc jak najobiektywniej ocenić najnowsze urządzenia, które będą testowane w naszym redakcyjnym HomeTestLabie. Sprawdziliśmy, jak Repeater sprawuje się w środowisku, które wymaga szybkiego i stabilnego połączenia zarówno lokalnie, jak i z globalną pajęczyną.
Jakiś czas temu, zupełnie przypadkowo, weszliśmy w posiadanie taniego wzmacniacza sygnału sieci bezprzewodowej od Xiaomi - Mi Wi-Fi Range Extender AC1200. Urządzenie, jak zapewnia producent na swojej stronie internetowej, pozwala zwiększyć i poprawić istniejący sygnał WiFi, a podwójne pasma 2.4 GHz i 5 GHz umożliwiają osiągnięcie łącznej prędkości do 1200 Mbps, skutecznie eliminując martwe strefy WiFi. Postanowiliśmy sprawdzić te deklaracje w rzeczywistym środowisku.
Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wykorzystywanych częstotliwościach LTE, zapewniając europejskim użytkownikom możliwość korzystania z ultraszybkich prędkości transmisji i stabilnych połączeń internetowych w sieciach komórkowych.
Praca zdalna, strumieniowanie filmów i muzyki, gry online, a także systemy alarmowe i sterujące - to tylko kilka z wielu obszarów wymagających mocnego i stabilnego sygnału sieci bezprzewodowej. Niestety, nawet w nieco większych mieszkaniach i biurach, a zwłaszcza w domach, sprzęt dostarczony przez dostawcę Internetu lub router zakupiony we własnym zakresie, może nie spełnić oczekiwań użytkowników. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zakup wzmacniacza WiFi, który zwiększy zasięg sygnału oraz poprawi jego jakość. Do naszej redakcji trafił FRITZ!Repeater 1200 AX. Przez kilka tygodni mieliśmy okazję przetestować go dokładnie i sprawdzić, na co go stać.
Na początku czerwca otrzymaliśmy od firmy Zyxel Networks do testów urządzenie NWA50AX, punkt dostępowy PoE 802.11ax (Wi-Fi 6). Choć z urządzeniami obsługującymi najnowszy standard bezprzewodowej transmisji danych mieliśmy już do czynienia to urządzenie od Zyxel-a jest pierwszym oferującym wsparcie dla standardu 802.11ax, które mieliśmy okazję testować oficjalnie. Jak zapewnia producent, dzięki możliwości zarządzania za pośrednictwem lokalnego interfejsu oraz chmury Nebula, urządzenie pozwala na szybką konfigurację punktu dostępowego za pomocą kilku kliknięć. Jak to wygląda w praktyce?