Dzięki uprzejmości firmy AVM w nasze ręce trafiło kolejne urządzenie marki FRITZ! Tym razem po raz pierwszy mieliśmy okazję przetestować produkt z ekosystemu FRITZ! Smart Home - bramkę FRITZ!Smart Gateway, wprowadzoną na rynek polski w marcu bieżącego roku. Urządzenie rozszerza ekosystem inteligentnego domu od AVM o obsługę bezprzewodowej technologii Zigbee oraz DECT ULE. W trakcie testów sprawdziliśmy, co oferuje bramka w zakresie sterowania oświetleniem, zasilaniem i automatyzacją urządzeń.
Bramkę FRITZ!Smart Gateway, podobnie jak inne testowane przez nas urządzenia od AVM, zapakowano fabrycznie do pudełka w barwach charakterystycznych dla producenta, z przeważającym kolorem niebieskim. Na opakowaniu znajduje się kilka zdjęć samego urządzenia, jak również w parze z routerem FRITZ!Box, logotypy marki i opis kluczowych cech. W opakowaniu, oprócz samego urządzenia, znajdują się skrócona instrukcja obsługi, informacje o warunkach gwarancyjnych oraz adapter schuko.
Urządzenie kształtem zbliżone do prostopadłościanu, z wybrzuszeniem na tylnej ściance w okolicach wtyczki prezentuje się estetycznie. Na przedniej ścianie umieszczono przycisk Connect do połączenia z routerem i parowania urządzeń Smart oraz cztery diody - sygnałowa (informuje o nawiązywaniu i jakości połączenia z routerem FRITZ!Box, aktualizacji, itp.), informująca o połączeniu WLAN/LAN oraz informujące o aktywności (lub braku połączenia) Zigbee i DECT. Na dolnej krawędzi umieszczono gigabitowy port LAN oraz port USB. Interesujący jest fakt, że AVM wyposażył bramkę w port gigabitowy, choć wystarczającą prędkość komunikacji zapewniłby port Fast Ethernet (100 Mb/s). Z jednej strony to dobrze świadczy o firmie AVM, że nie oszczędzała na komponentach, z drugiej zaś, być może ma ona jeszcze inne plany na wykorzystanie portów i kolejne aktualizacje oprogramowania przyniosą nowe funkcjonalności, które pozwolą w pełni je wykorzystać. W szczególności port USB, gdyż umożliwienie ładowania z ‘zawrotną’ prędkością dzięki 500 mA chyba nie było głównym celem AVM? Przejdźmy jednak dalej. Fragment bocznych krawędzi i znaczna część tylnej, ma formę kratki odpowiedzialnej za poprawę cyrkulacji powietrza, a w efekcie szybsze odprowadzanie ciepła. Należy tutaj podkreślić, że obudowa urządzenia podczas ciągłej pracy tylko delikatnie się nagrzewała. Na tylnej ściance, pod wtyczką producent umieścił naklejkę znamionową zawierającą m.in. z numer seryjny i hasło dostępu do bramki.
Podobnie jak w wypadku innych urządzeń od AVM, które mieliśmy okazję testować, FRITZ!Smart Gateway cechuje wysoka jakość wykonania. Bramka wykonana została z tworzywa dobrej jakości, a poszczególne elementy są dobrze spasowane. Urządzenie choć nie jest filigranowe, to po wpięciu w gniazdko elektrycznie nie zaburza estetyki mieszkania. Za niewielki mankament można uznać ulokowanie wtyczki, gdyż po wpięciu w klasyczne jednopuszkowe podwójne gniazdko elektryczne blokuje sąsiedni kontakt. Nad tym specjaliści z AVM mogliby popracować, gdyż jak się okazuję (więcej szczegółów już niebawem w kolejnym teście) firma ma w swojej ofercie urządzenia o podobnej konstrukcji, które nie blokują sąsiedniego kontaktu w podwójnym gnieździe. Oczywiście w wypadku coraz częściej stosowanych potrójnych lub poczwórnych zestawów gniazd montowanych w szeregowych ramkach ich rozstaw jest nieco szerszy i do blokowania sąsiednich gniazd nie dochodzi.
Specyfikacja techniczna FRITZ!Smart Gateway:
• Zgodność z Zigbee 3.0, szyfrowanie 128 bitów AES
• Obsługa DECT ULE/HAN FUN
• Umożliwia obsługę wszystkich żarówek LED Philips Hue (od generacji 3. do 6.), IKEA TRÅDFRI i innych urządzeń SMART Zigbee (lista kompatybilnych urządzeń na en.avm.de/gateway)
• Zwiększa liczbę dostępnych urządzeń DECT ULE w inteligentnym domu FRITZ!Box
• Połączenie z routerem FRITZ!Box przez Wi-Fi 2.4 GHz lub Gigabitowy LAN
• 1 port USB z funkcją ładowania urządzeń mobilnych (500 mA)
• Możliwość przeglądania i prostej obsługi wszystkich zarejestrowanych urządzeń w interfejsie użytkownika FRITZ!Box
• Sterowanie przez FRITZ!App Smart Home, FRITZ!Fon, FRITZ!DECT 440 lub przeglądarkę
• Obsługa standardu Smart Home Matter jako mostek Matter
• Asystent obsługuje integrację żarówek LED zarejestrowanych w innej stacji bazowej
• Nowe funkcje dzięki bezpłatnym aktualizacjom
• Wymiary ok. 75 x 154 x 27 mm (bez wtyczki)
• Masa: ok. 150 g
• Średni pobór mocy: 3 W
• Gwarancja producenta: 5 lat