Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity
Najlepsze kursy internetowe w kategorii IT i oprogramowanie

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Test dwukieszeniowego NAS-a Thecus N2310

Thecus N2310 NASDo naszego redakcyjnego labu dotarł NAS Thecus N2310. To pierwsze urządzenie tajwańskiej firmy Thecus, dostawcy rozwiązań typu Network-Attached Storage (NAS), Direct-Attached Storage (DAS) oraz Network Video Recorders (NVRs), działającej na rynku od 2004 roku. Dwukieszeniowy serwer kierowany jest do użytkowników domowych i sektora SOHO. Urządzenie pracujące pod kontrolą bazującego na linuksie systemu Thecus OS, wyposażone jest w procesor SoC AMCC APM 86491 z częstotliwością taktowania 800 MHz oraz 512 MB pamięci RAM DDR3. Serwer oferuje wsparcie dla RAID 0, 1 oraz JBOD z możliwością wymiany dysków podczas pracy. Przyjrzeliśmy się szczegółowo temu jak NAS Thecus N2310 spisuje się w codziennej pracy, uwzględniając funkcje wykraczające poza scentralizowane magazynowanie danych.


Budowa i wyposażenie

Thecus N2310 dostarczany jest w niewielkim, estetycznym, błyszczącym kartonie koloru białego z plastikowym uchwytem, mającym formę niewielkiego kuferka. Na pudełku, poza zdjęciem, logotypem i specyfikacją serwera, znajdują się informacje na temat głównych funkcjonalności, dane producenta oraz wielokrotnie powtarzane, (nie sposób też nie zauważyć) intrygujące hasło Best-in-Class Value.

Thecus N2310 karton Box

Sam serwer, jak większość dwukieszeniowych NAS-ów, ma kształt zbliżony do prostopadłościanu z estetycznie zaokrąglonymi górnymi krawędziami. Obudowa  została wykonana w całości z tworzywa sztucznego, częściowo matowego a częściowo błyszczącego. Do jakości materiału czy samego designu nie można mieć zastrzeżeń, a brak elementów metalowych w obudowie urządzenia za niewielką cenę jest zrozumiały. Warto zwrócić, uwagę na to, iż z rozmiarem 135x97x207 mm i wagą 0.79 kg, urządzenie Thecusa jest jednym z najmniejszych i najlżejszych NAS-ów dwukieszeniowych na świecie.

Thecus NAS N2310 recenzja

Thecus N2310 przód obudowa

Przednią ściankę urządzenia wypełniają dwie kieszenie hotswap na dyski twarde [9]. Obok nich, z prawej strony, w pionie ulokowano 6 diod LED (Zasilanie [1], Status systemu [2], Dysk 1 [3], Dysk 2 [4], Sieć [5] oraz USB [6] która migocze w trakcie kopiowania danych). Pod diodami znajdują się dwa przyciski, kopiowania USB [7] oraz zasilania [8].

Thecus N2310 obudowa serwer NAS

Na tylnej ścianie znajduje się 60 mm wentylator [6] którego pracę słychać, aczkolwiek nie powinno to być uciążliwe oraz 2 porty USB (1x 3.0 [1] i 1x 2.0 [2]), port LAN [3], przycisk RESET [4], gniazdo zasilania [5] oraz Kensington Lock.

Thecus N2310 jest cichy podczas normalnej pracy, chociaż testowaliśmy już serwery, które oferowały wyższą kulturę pracy. Wentylator na maksymalnych obrotach pracuje tylko w czasie rozruchu.

NAS Thecus N2310 tył

Na spodniej części znajduje się naklejka z typem i numerem seryjnym urządzenia. Dzięki gumowym nóżkom urządzenie stoi stabilnie nawet na śliskiej powierzchni biurka. Ponadto minimalizują one przenoszenie ewentualnych drgań na podłoże.

Kieszenie na dyski twarde typu hot-swap wykonano z plastiku, z metalowymi dodatkami w postaci sprężynki i śrubek. W ramkach kieszeni znajdują się otwory pozwalające na montaż zarówno 3,5" jak i 2,5" napędów. Producent nie wyposażył kieszeni w antywibracyjne elementy gumowe, jak również nie przewidział możliwości zabezpieczenia dysków w postaci zamka i kluczyka.

Jak  większość producentów serwerów NAS, Thecus sprzedaje swoje urządzenia bez dysków twardych. Nabywca urządzenia może, w zależności od potrzeb, wybrać odpowiednie napędy z dużej listy kompatybilnych modeli.

W kartonie poza solidnie zapakowanym NAS'em, znajdowało się pudełko z akcesoriami, a w nim zewnętrzny zasilacz wraz z kablem zasilającym, kabel sieciowy, płyta z przewodnikiem, instrukcją instalacji i oprogramowaniem, zestaw śrubek do montażu dysków, karta gwarancyjna i broszura informacyjna.

Thecus N2310

Rodzaj wybranego materiału determinuje cena urządzenia. Jednak z całą odpowiedzialnością należy stwierdzić, że jakością materiałów i wykonaniem, Thecus N2310 nie ustępuje o wiele droższym modelom od konkurencji.

 

Logowanie i rejestracja