Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji
FRITZ!Box 6850 5G - router gotowy na sieć piątej generacji

Przed kilkoma tygodniami w skromnych progach naszej Virtual-nej redakcji pojawiła się przesyłka zawierająca router FRITZ!Box 6850 5G od firmy AVM. Router wprowadzony na rynek latem ubiegłego roku, za pomocą wbudowanego modemu obsługuje zakresy 5G w paśmie poniżej 6 GHz, a także LTE Advanced Pro we wszystkich obecnie wy...

Czytaj więcej...

Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji
Brak wykwalifikowanej kadry i starzejące się systemy główną barierą cyfryzacji

Według opublikowanego przez Veeam raportu Data Protection Trends Report 2022, największym wyzwaniem dla firm związanym z cyfryzacją są braki wykwalifikowanej kadry IT i starzejące się systemy. Aż 1/3 przedsiębiorstw w razie awarii i braku dostępu do zasobów planuje przywracać działanie serwerów w trybie r...

Czytaj więcej...

Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware
Broadcom upraszcza ofertę i model licencjonowania VMware

W ciągu ostatnich dwóch lat firma VMware podejmowała wysiłki mające na celu uproszczenie swojego portfolio rozwiązań i przejście z modelu licencji wieczystych na model subskrypcji, który branża przyjęła już jako standard korzystania z chmury. Firma zaznaczyła, że takie zmiany przyniosą klientom większe ko...

Czytaj więcej...

Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7
Integracja AIOps w kompleksowym monitorowaniu IT: Site24x7

Środowiska IT stają się coraz bardziej rozbudowane. Firmy korzystają z infrastruktury on-premise jak również z rozwiązań chmurowych, często z wielu chmur (multicloud). W takiej sytuacji kluczem dla zapewnienia niezawodnego działania systemów IT jest monitoring infrastruktury. Właściwe rozwiązanie do monit...

Czytaj więcej...

Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję
Historia oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii rozwijają się również złośliwe schematy. Od niedawna do długiej listy oszustw dołączyła sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI). Wykorzystanie technologii sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego (Machine Learning, ML) przenosi phishing i inne oszustwa cyb...

Czytaj więcej...

Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy
Chcielibyśmy, żeby chmura…, czyli oczekiwania wobec dostawcy

Wyniki badania PMR dla Polskiej Chmury wskazują, że ponad 2/3 firm korzysta z rozwiązań chmurowych, a około 1/3 jest w trakcie ich wdrażania. Tym samym chmura to już stały element ekosystemu i działalności przedsiębiorstw w Polsce. Rynek ten dojrzał i firmy szukają w chmurze korzyści oraz rozwiązań dopasowanych wprost ...

Czytaj więcej...

Osobista chmura z Orbweb.me

Personal Cloud Orbweb.meBox, Dropbox, iCloud, OneDrive czy GoogleDrive - to tylko kilka z pośród wielu usług chmurowych oferujących między innymi możliwość przechowywania danych w chmurze obliczeniowej. Z dysków chmurowych (Cloud Storage) korzysta coraz więcej osób. Dzięki tego typu usługom można uchronić utrwalone na zdjęciach wspomnienia z wakacyjnych podróży po utracie smartfona, czy też będąc na spotkaniu biznesowym, posiłkując się tabletem zaprezentować ważne raporty zapisane wcześniej na komputerze w biurze. Nie wszystko jednak złoto co się świeci.


Dla wielu osób niewątpliwe zalety magazynów chmurowych okryte są cieniem obaw związanych z prywatnością, bezpieczeństwem czy brakiem kontroli nad danymi przechowywanymi na serwerach w chmurze. Z kolei osoby, dla których poziom bezpieczeństwa deklarowany przed usługodawców, nie budzi większych zastrzeżeń borykają się z szybkim przyrostem prywatnych danych. Korzystając z komputerów z terabajtowymi dyskami, darmową przestrzeń na dyskach chmurowych łatwo zapchać, nawet wówczas gdy dokonujemy starannej selekcji danych wysyłanych do chmury. Oczywiście każdy z dostawców oferuje możliwość płatnego rozszerzenia przestrzeni magazynowej. Jednak często po wniesieniu opłaty, poza zwiększeniem przestrzeni magazynowej nie uzyskujemy innych korzyści, a synchronizacja zwiększających się porcji danych stanowi nie lada wyzwanie dla łączy internetowych.

Dysk w chmurze ma jeszcze jedno istotne ograniczenie - oferując dostęp do danych - nie zapewnia dostępu do oprogramowania zainstalowanego lokalnie na komputerze.

Okazuje się, że dla wielu osób najkorzystniejszym rozwiązaniem byłaby możliwość zamiany prywatnego komputera w centralny magazyn chmury, do którego można by się połączyć z dowolnego miejsca, za pomocą dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu, które pozwoli nie tylko na odczytanie dokumentu czy przejrzenia zdjęć, lecz również pozwoli na uruchomienie programu i wygenerowanie raportu czy wystawienie faktury.

Czy w takim razie można zamienić domowy komputer z systemem Windows w centrum osobistej chmury? Tak! Czy można stworzyć takie środowisko w krótkim czasie wykorzystując do tego celu nieskomplikowane oprogramowanie? Można zbudować własną chmurę w trzy minuty, bez konieczności konfiguracji (no prawie) żadnego programu.

Jak zatem zamienić swój komputer domowy czy też firmowy w centrum chmury? Z pomocą przychodzi Orbweb.me, usługa chmurowa tworząca swego rodzaju most pomiędzy twoim  komputerem z systemem Windows, a innymi komputerami, jak i urządzeniami mobilnymi pracującymi pod kontrolą systemów Android i iOS. Dzięki Orbweb.Me możesz uzyskać dostęp nie tylko do swoich dokumentów czy zdjęć, lecz również na smartfonie lub tablecie słuchać muzykę, oglądać filmy znajdujące się na dysku komputera, jak również monitorować dom lub biuro poprzez kamerę webową.

Rejestracja w portalu
By rozpocząć przygodę z Orbweb.me, w pierwszej kolejności, z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, musimy założyć konto w serwisie (https://orbweb.me/signup). W tym celu należy podać dane personalne (imię i nazwisko), adres e-mail i zdefiniować hasło. Po czym na podany podczas rejestracji adres e-mail otrzymamy wiadomość z prośbą o kliknięcie w link celem weryfikacji.

Założenie konta zajmuje tylko kilka chwil i nie przysparza żadnych problemów. Po aktywacji konta możemy przystąpić do właściwego procesu tworzenia osobistej chmury.

Dodajemy komputer do konta w Orbweb.me
By nasz komputer mógł stać się centrum naszej osobistej chmury musimy pobrać i zainstalować agenta ze strony https://orbweb.me/download. Agent wspiera systemy Windows 7, 8.1 i 10 w wersjach 32- i 64-bit.

W jakim celu instalujemy agenta? Agent odpowiedzialny jest za stworzenie mostu pomiędzy naszymi urządzeniami. Dzięki niemu nie musimy nigdzie podawać adresów IP czy zmieniać konfiguracji routera. Co ważne, zestawiony kanał transmisji, to bezpieczne, szyfrowane połączenie SSL.  

Instalacja oprogramowania jest prosta i sprowadza się do uruchomienia instalatora, zaakceptowania postanowień licencyjnych i klikania dalej. Cały proces trwa kilkadziesiąt sekund.

Orbweb.me instalacja

Po zakończeniu instalacji zostajemy przeniesieni do przeglądarki internetowej, celem przyłączenia komputera do naszego konta Orbweb.Me. Podajemy dane dostępowe i ustalamy nazwę na podstawie której w łatwy sposób zidentyfikujemy komputer. Jest to istotny element, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie by w ramach portalu Orbweb.Me łączyć się ze stacjonarnym komputerem domowym, prywatnym laptopem czy komputerem firmowym.

Orbweb.me personal cloud

Agent jest bardzo lekki. Podczas streamingu wideo zajmował ok. 50-70 MB RAM, a obciążenie procesora wąchało się od 0 do 2,5%.

Logowanie i rejestracja