Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

Veeam Data Protection Report 2021
Veeam Data Protection Report 2021

Jak wynika z raportu firmy Veeam na temat ochrony danych w 2021 roku (Veeam Data Protection Report 2021), problemy z ochroną danych utrudniają transformację cyfrową przedsiębiorstwom na całym świecie. Tworzenie kopii zapasowych kończy się niepowodzeniem w 58% przypadków, co oznacza, że dane pozostają bez ochrony...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna
Jak kraje UE korzystają z chmury? - Polska nadal sceptyczna

Europejskie firmy chętnie wybierają rozwiązania chmurowe do swoich systemów IT. Przodują w tym Włosi i Brytyjczycy. Z drugiej strony polscy przedsiębiorcy nadal deklarują brak zaufania do tego typu rozwiązań, choć cloud computing może przynieść im znaczące korzyści zarówno w obszarze bezpieczeństwa, jak i...

Czytaj więcej...

400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej
400 miliardów dolarów przychodów z chmury publicznej

Analitycy IDC opublikowali raport o globalnym rynku usług chmurowych w modelach PaaS (platforma jako usługa) i IaaS (infrastruktura jako usługa). Rynek rozwiązań PaaS i IaaS w latach 2021-2025 ma rosnąć w tempie nawet 28,8% rok do roku, co przełoży się na znaczące przychody dla dostawców usług. Mają one wynieść ...

Czytaj więcej...

Aktualności

Proxmox Virtual Environment 7.1 wydany!

Proxmox VEProxmox Server Solutions GmbH, przed kilkoma dniami poinformował o aktualizacji otwartoźródłowej platformy do zarządzania wirtualizacją, Proxmox Virtual Environment (VE). Nowa wersja oznaczona numerem 7.1 oparta jest Debian Bullseye 11.1 i jądrze Linux 5.13. Proxmox VE 7.1 obejmuje również najnowsze wersje wiodących technologii open source dla środowisk wirtualnych, a wśród nich QEMU 6.1, LXC 4.0 i Ceph Pacific 16.2.6 oraz ZFS 2.1.

Proxmox VE jest specjalistyczną dystrybucją linuksa rozwijaną od 2007 roku na zasadach open source, usprawniająca zarządzanie serwerami VPS. System zbudowany w oparciu o Debian Linux, wykorzystuje najnowsze technologie wirtualizacji oraz konteneryzacji i jest wysoce skalowalnym rozwiązaniem, oferującym m.in. wsparcie dla HA (High Availability).

Proxmox Virtual Environment 7.1 zawiera kilka nowych funkcji: wsparcie dla Windows 11, w tym TPM, ulepszony kreator tworzenia dla maszyny wirtualnej/kontenera, możliwość ustawienia zasad przechowywania kopii zapasowych dla każdego zadania kopii zapasowej w GUI, nowy demon harmonogramu obsługujący bardziej elastyczne harmonogramy, wiele ulepszeń dla zadań zarządzania w obrębie webowego interfejsu i ważne poprawki błędów wykrytych od momentu poprzedniego wydania.

Najważniejsze cechy Proxmox Virtual Environment 7.1:
● Dodano możliwość zdefiniowania czas przechowywania kopii zapasowej dla każdego zadania kopii zapasowej z poziomu graficznego interfejsu użytkownika. Funkcja ta była dotychczas dostępna z poziomu CLI i poprzez API
● Zadania kopii zapasowej w Proxmox VE są teraz uruchamiane przez nowego demona harmonogramu, o nazwie pvescheduler, który obsługuje bardziej elastyczne opcje harmonogramu. Funkcjonalność ta jest już znana Proxmox Backup Server. Dodatkowo kopie zapasowe można oznaczyć jako chronione, co zapobiegnie ich przycinaniu lub ręcznemu usuwaniu bez uprzedniego usunięcia flagi ochrony.
● W przypadku maszyn wirtualnych dodano obsługę dodawania modułu Trusted Platform Module (TPM) 2.0 do dowolnej maszyny wirtualnej. Pozwala to między innymi na zainstalowanie i uruchomienie systemu Windows 11. Moduł TPM można łatwo dodać za pomocą pola wyboru w interfejsie webowym. Ponadto funkcja bezpiecznego rozruchu UEFI jest teraz wbudowana i włączona w podstawowym pakiecie QEMU; zaktualizowany kreator instalacji pozwala wybrać TPM v2.0 i UEFI. Nowo utworzone maszyny wirtualne obsługują weryfikację bezpiecznego rozruchu z opcją wcześniejszego zarejestrowania kluczy systemu Windows i dystrybucji Linux.
● Konteneryzacja w Proxmox VE 7.1 wspiera teraz Fedorę 35 i Ubuntu 21.10, a także dystrybucje AlmaLinux i Rocky Linux, wraz z szablonami. Szablony kontenerów można kompresować za pomocą otwartego, bezstratnego algorytmu kompresji Zstandard (Zstd). W przypadku nowych, nieuprzywilejowanych kontenerów utworzonych za pomocą interfejsu webowego funkcja zagnieżdżania jest domyślnie włączona. Zapewnia to lepszą interoperacyjność z nowoczesnymi wersjami systemd używanymi w nowszych szablonach.
● Ulepszono uwierzytelnianie dwuskładnikowe (TFA). Aby poprawić kontrolę dostępu, dla jednego konta można skonfigurować wiele par składników. Dodano WebAuthn (zastępując U2F) i jednorazowe klucze odzyskiwania. Wszystko to można skonfigurować z poziomu UI.

Otwartoźródłowy projekt Proxmox VE ma ogromną bazę użytkowników na całym świecie z ponad 500000 hostów. Platforma wirtualizacji została przetłumaczona na ponad 26 języków. Na forum wspracia współpracuje ze sobą ponad 65000 aktywnych członków społeczności. Wykorzystując Proxmox VE jako alternatywę dla własnościowych, komercyjnych rozwiązań do zarządzania wirtualizacją, przedsiębiorstwa są w stanie scentralizować i zmodernizować swoją infrastrukturę IT oraz przekształcić ją w opłacalne i elastyczne centrum danych definiowane programowo, oparte na najnowszych technologiach open source. Dziesiątki tysięcy klientów z firm niezależnie od sektora, wielkości czy branży korzysta z subskrypcji wsparcia Proxmox VE, usługi oferowanej przez Proxmox Server Solutions GmbH.

Proxmox VE dostępny jest na licencji GNU AGPL v3 z opcją płatnego wsparcia. Szczegółowe informacje na temat Proxmox VE 7.1 znajdziesz w tym wpisie.

Logowanie i rejestracja