Virtual-IT.pl - data center cloud computing SDx AI storage network cybersecurity

Artykuły

Zarządzanie środowiskiem VMware za pomocą PowerShell, czyli nie taki PowerCLI straszny

 

PowerCLI PowerShellAdministracja środowiskiem informatycznym wiąże się z nieustannym powtarzaniem, często złożonych czynności administracyjnych. Zadania te są bardzo czasochłonne, a ze względu na swoją złożoność, podatne na błędy. Ponadto w trakcie wpisywania, nierzadko setek razy w ciągu miesiąca, tych samych instrukcji lub przeklikiwania tych samych kreatorów, tracimy mnóstwo czasu. Co więcej, taka praca staje się nudna i często irytująca.

 


Wyobraźmy sobie taką sytuacje, gdy musimy stworzyć na potrzeby zespołu testowego sto maszyn wirtualnych, w niewielkim stopniu różniących się od siebie. Kończymy czasochłonne zadanie a tu okazuje się, że nasza praca poszła na marne, gdyż otrzymujemy informację od szefa projektu, że jeden z parametrów został błędnie zdefiniowany....

Zaczynamy więc od początku... NIE! Zaprzęgamy do pracy Windows PowerShell z rozszerzeniem VMware vSphere PowerCLI i automatyzujemy zadanie.

vSphere PowerCLI w połączniu z PowerShell to zestaw narzędzi o potężnych możliwościach, które chociaż w podstawowym zakresie każdy administrator zmagający się na co dzień z hostami ESX/ESXi powinien poznać.

Dlaczego?
• By usprawnić codzienne zadania administracyjne
• By zaoszczędzić czas potrzebny na wykonywanie codziennych, rutynowych, powtarzalnych zadań
• By zautomatyzować chmurowe centra obliczeniowe


Czym zatem jest PowerShell?

Windows PowerShell (rozwijany przez Microsoft pod nazwą kodową Monad), oficjalne dostępny od 2006 roku, jest powłoką wiersza poleceń i językiem skryptowym pozwalającym na zarządzanie wszystkimi elementami systemu Windows, ale i nie tylko. Rozwiązanie ma zastąpić już dość archaiczny interpreter poleceń CMD.exe i dość zawiły język skryptowy VBScript.

PowerShell przybliża model administracji środowiskiem Windows do świata uniksowego i doskonale znanej, wszystkim miłośnikom systemów Linux, powłoki bash.

Dzięki uwzględnieniu PowerShell'a przez tzw. Common Criteria, wszystkie nowe aplikacje serwerowe firmy Microsoft wydane od 2008 r. są zarządzane również z poziomu Windows PowerShell. Oznacza to, że przy pomocy interpretera poleceń wykonać można każde zadanie administracyjne na każdym współczesnym produkcie firmy. Dzięki temu znacząco zostało uproszczone i ujednolicone skryptowe zarządzanie środowiskiem IT.

Warto we wstępie wspomnieć również o charakterze obiektowym języka PowerShell, dzięki czemu wynikiem każdego polecenia jest obiekt określonego typu a nie ciąg znaków na ekranie.

Zaletą powłoki PowerShell jest to, że zawiera dużo wbudowanych poleceń (Cmdlets, commandlet czyt. komandlet) i często wywołanie pojedynczej komendy z odpowiednim parametrem wystarczy, by wykonać zadanie administracyjne.


Czym jest VMware vSphere PowerCLI?

VMware vspherePowerCLIPowerCLI jest darmowym rozszerzeniem, tzw. Snap-In dla Windows PowerShell, rozwijanym od września 2008 roku pierwotnie pod nazwą VMware VI Toolkit for Windows. Dzięki VMware vSphere PowerCLI można zarządzać, monitorować, automatyzować i obsługiwać wszystkie elementy VMware vSphere: od hypervisora, przez maszyny wirtualne, po pamięć, sieci itd....

Już podstawowa znajomość PowerCLI pozwala administratorom zarządzać infrastrukturą wirtualną z poziomu wiersza poleceń. Natomiast administratorzy, którzy zgłębią tajniki PowerCLI w stopniu zaawansowanym mogą tworzyć skrypty ułatwiające wykonywanie powtarzających się i złożonych czynności oraz integrować różne elementy środowiska.

PowerCLI zapewnia interfejs dla VMware vSphere API, dostarczając ponad 200 cmdlet'ów, które można użyć w celu zarządzania poszczególnymi składnikami vSphere.

Z VMware vSphere PowerCLI można korzystać na 32- i 64-bitowych wersjach systemu Windows, począwszy od klienckiej wersji Windows XP Service Pack 2 po serwerowy Windows Server 2008. Dzięki wykorzystaniu środowiska możemy zarządzać infrastrukturą VMware zaczynając od VMware ESX 3.0.3 Update 1 i VMware VirtualCenter 2.5 Update 6 po VMware vSphere 5.

Aby skorzystać z vSphere PowerCLI, musimy mieć zainstalowane środowisko uruchomieniowe Microsoft .NET Framework 2.0 SP1 i Windows PowerShell 1.0/2.0.
Uwaga! Aktualna wersja PowerCLI (VMware vSphere PowerCLI 5.0 Build 435426), jest ostatnią wspierającą PowerShell 1.0.


Hypervisor ESXi darmowy a licencjonowany

Należy wspomnieć o jeszcze jednej, istotnej kwestii. W środowiskach zwirtualizowanych za pomocą darmowej wersji VMware ESXi, PowerCLI działa w ograniczonym trybie - read-only. Natomiast w sytuacji gdy wirtualizacja w naszym centrum danych oparta jest na jednej z licencjonowanych edycji (vSphere Essentials, vSphere Essential Plus, vSphere Standard, vSphere Advanced, vSphere Enterprise lub vSphere Enterprise Plus) uaktywnia się tryb write-access dający możliwość zaawansowanego zarządzania środowiskiem wraz z obsługą skryptów.

Tym samym w środowisku z ESXi/VMware Hypervisor Free najogólniej rzecz biorąc działają jedynie polecenia typu Get-.

 

Logowanie i rejestracja