Wybrane artykuły są dostępne wyłącznie dla zarejstrowanych użytkowników!
Podstawowym zadaniem działów IT jest utrzymanie serwerów oraz systemów informatycznych w dobrej kondycji. Niestety, często nie jest to traktowane priorytetowo, a zespół jest często angażowany w inne projekty IT. Może to prowadzić do niedociągnięć. Dell Technologies wyjaśnia, dlaczego to ryzykowne podejście i podaje wskazówki, jak skuteczniej i efektywniej zarządzać systemami informatycznymi.
Praca hybrydowa wymaga zapewnienia bezpieczeństwa przetwarzanym cyfrowym zasobom organizacji. Wykonując obowiązki służbowe zdalnie - pracownicy często korzystają z własnych urządzeń, co znacznie zwiększa ryzyko nieuprawnionego dostępu do poufnych informacji. Warto zauważyć, że świadomość zagrożenia jest coraz większa w przypadku korzystania z laptopów, czy telefonów komórkowych - jednak decydenci IT w organizacjach często zapominają o bezpieczeństwie drukarek.
Za około połowę cyberataków ransomware w 2022 roku odpowiadały warianty narzędzia LockBit. Tak wynika z badań Fortinet oraz dokumentu opracowanego przez amerykańskie i międzynarodowe podmioty zajmujące się cyberbezpieczeństwem, m.in. FBI. Ransomware LockBit szyfruje i eksfiltruje pliki ofiar oraz żąda okupu za ich odszyfrowanie i dodatkowej opłaty za nieupublicznianie danych. Ataki z wykorzystaniem LockBit wymierzone były w użytkowników najpopularniejszych systemów operacyjnych: Microsoft Windows, Linux, ESXi, a od 2023 roku również w macOS.
Cryptojacking stał się istotną częścią działalności cyberprzestępców na świecie. To rodzaj ataku z użyciem złośliwego oprogramowania wykorzystywany w celu wydobycia kryptowaluty, bez wiedzy właściciela atakowanego urządzenia. Efektem cryptojacking’u są najczęściej wysokie rachunki za korzystanie z infrastruktury, co może wywołać problemy finansowe, a mniejsze firmy nawet doprowadzić do bankructwa. Eksperci wskazują, że to nowe, poważne zagrożenie w internecie, wciąż jest słabo rozpoznawalne.
Wykorzystanie obliczeń kwantowych to skok technologiczny, który mógłby przynieść komputery zdolne do działania bilion razy szybciej niż najszybsze dostępne obecnie tradycyjne procesory i rozwiązujące złożone kwestie, np. z obszaru kryptografii czy tworzące doskonalsze modele machine learning i deep learning. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie potencjał zjawisk z obszaru fizyki kwantowej w przetwarzaniu danych będzie następnym przełomem w IT.
Decyzje oparte na danych są podstawą każdego rozsądnego biznesu, jednak szum informacyjny stale się powiększa, ukrywając potrzebne informacje pod płaszczem niewłaściwe agregowanych danych. Od zawsze najlepsze decyzje biznesowe były podejmowane w oparciu o wartościowe dane. Im więcej informacji jest do dyspozycji, tym pełniejszy robi się obraz sytuacji, w której trzeba podjąć działanie. Niestety, dzisiaj problem staje się coraz większy szum informacyjny.