Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
ebook Altaro - The Backup Bible Complete Edition

Hornetsecurity przedstawia raport o cyberzagrożeniach
Hornetsecurity przedstawia raport o cyberzagrożeniach

Hornetsecurity, dostawca rozwiązań z zakresu bezpieczeństwa poczty e-mail i tworzeni kopii zapasowych platformy Microsoft 365, opublikował raport Cyber Threat Report 2021/2022, w którym zawarto szczegółowe informacje na temat aktualnej sytuacji cyberzagrożeń ze szczególnym naciskiem na komunikację ...

Czytaj więcej...

Raport VMware: Polacy chcą więcej cyfrowej swobody w miejscu pracy
Raport VMware: Polacy chcą więcej cyfrowej swobody w miejscu pracy

Jak tworzyć silną markę pracodawcy, przyciągać do firmy najlepsze talenty i osiągać biznesowe wzrosty? To wyzwanie spędza sen z powiek menedżerom. Odpowiedź przynosi najnowszy raport firmy VMware. Wynika z niego, że firmy, które chętnie inwestują w rozwój cyfrowych doświadczeń pracowników znacznie ...

Czytaj więcej...

Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS
Coraz więcej zabezpieczeń w modelu SaaS

Pandemia COVID-19 wywarła presję na zespołach zajmujących się bezpieczeństwem IT, aby migrować do rozwiązań zarządzanych w chmurze. Agencja badawcza Forrester zwraca uwagę na znaczny wzrost zainteresowanie zabezpieczeniami punktów końcowych oferowanych w modelu SaaS.

Czytaj więcej...

Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury
Sektor bankowy z nadzieją patrzy w chmury

Jak szacuje IDC, w 2019 roku banki na całym świecie zainwestują ponad 20 mld dolarów w chmurę. Wdrożenie chmurowych systemów IT pozwala sektorowi finansowemu znaleźć odpowiedź na wiele problemów, takich jak rosnące koszty obsługi IT, presja konkurencyjna ze strony fintechów czy zagrożenia w ...

Czytaj więcej...

Hakerzy polują na konta w chmurze
Hakerzy polują na konta w chmurze

Według Ponemon Institute zhakowane konta w chmurze kosztują firmy średnio 6,2 milionów rocznie. Dwie trzecie specjalistów od bezpieczeństwa uważa, że jest to bardzo poważne zagrożenie dla ich organizacji.

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

Aktualności

Fala cyberataków uderza w europejski sektor energetyki wiatrowej

CyberatakNiemieckie przedsiębiorstwa powiązane z energią wiatrową stały się celem cyberataków. Wszystkie odnotowane incydenty miały miejsce w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Cyberataki były wymierzone w trzy niemieckie firmy i wiele wskazuje na to, iż stoją za nimi cyberprzestępcy powiązani z Rosją.

Zaatakowane przedsiębiorstwa nie przypisały incydentów do konkretnej grupy cyberprzestępczej, zaś Rosja konsekwentnie zaprzecza jakoby miała cokolwiek wspólnego z tymi zdarzeniami. Zdaniem ekspertów od cyberbezpieczeństwa przygotowanie, a następnie przeprowadzenie tego typu akcji jest trudne i wymaga specjalistycznej wiedzy.

Firmy będące celem ataków mają swoje siedziby w Niemczech.  Deutsche Windtechnik specjalizuje się w konserwacji turbin wiatrowych. Napastnicy zhakowali systemy zdalnego sterowania obsługujące około 2 tysięcy turbin. Nie działały one przez dzień po ataku. Z kolei Nordex SE, firma zajmująca się projektowaniem, sprzedażą i produkcją turbin wiatrowych poinformowała, iż 31 marca wykryła cyberatak, który zmusił ich do zamknięcia systemów informatycznych. Do tego ataku przyznał się Conti - gang ransomware deklarujący wsparcie dla rosyjskiego rządu. Z kolei Enercon, również producent turbin wiatrowych, padł ofiarą cyberprzestępców niemal dokładnie w tym samym czasie, w którym wojska rosyjskie napadły na Ukrainę. Cyberatak uniemożliwił zdalne sterowanie 5800 turbinami wiatrowymi, choć działały one w trybie automatycznym.

Haker, któremu uda się zainfekować sprzęt przemysłowy kontrolujący turbiny wiatrowe, może manipulować maszynami i zatrzymać produkcję energii. Tego typu działania mogą zakłócić dostępność usług dla klientów i drastycznie obniżyć przychody wytwórców energii wiatrowej.

Według firmy Accenture hakerzy wykazują w ostatnim czasie ponadprzeciętne zainteresowanie amerykańskimi przedsiębiorstwami użyteczności publicznej, które dostarczają energię do Europy. W jednym z przedsiębiorstw zajmującym się przesyłaniem gazu skroplonego na Stary Kontynent odnotowano trzykrotny wzrosty skanowania sieci przez grupy zewnętrzne pod kątem występowania luk w systemach bezpieczeństwa.

"Napięcia polityczne wywierają wpływ na świat cybernetyczny, bowiem państwa rywalizują o dominację w sferze cyfrowej. Niewykluczone, że jedną z najczęściej używanych broni będzie „killware”, ponieważ może być stosowany przy użyciu podobnej taktyki, jak klasyczne APT. Poza tym jest skuteczny w przypadku ataków ukierunkowanych przeciwko sieciom energetycznym, wodociągom i ściekom oraz transportowi publicznemu, wywierając natychmiastowy wpływ na społeczności" - ostrzega Mariusz Politowicz z firmy Marken, dystrybutora rozwiązań Bitdefender w Polsce.

Natomiast Matthias Brandt, dyrektor Deutsche Windtechnik, apeluje o wprowadzenie wysokich standardów bezpieczeństwa, ponieważ wiele przemawia za tym, że rozwijający się sektor energii odnawialnej w nieodległej przyszłości stanie się jednym z ulubionych celów dla hakerów.

Źródło: Bitdefender

Logowanie i rejestracja