Virtual-IT.pl - wirtualizacja cloud computing storage SDx data center
This SysAdmin Day, WIN with Hornetsecurity!

Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?
Czy polskie MŚP są gotowe na chmurę?

Tylko 11% polskich firm korzystało z usług w chmurze publicznej w 2018 roku. Średnia dla Unii Europejskiej była ponad dwa razy wyższa (26%), a Finlandia zanotowała rekordowy wynik 65%. Dynamiczny wzrost ilości danych, zmiany wymagań klientów czy regulacje takie jak RODO przyspieszają proces cyfryzacji w przedsię...

Czytaj więcej...

Generacja C na brzegu sieci - jak na branżę IT wpłynie edge computing?
Generacja C na brzegu sieci - jak na branżę IT wpłynie edge computing?

Szacuje się, że do 2021 r. internetowy ruch generowany przez urządzenia mobilne wzrośnie czterokrotnie, a transfer związany ze strumieniowym wideo i grami online - pięciokrotnie. Coraz więcej danych nie tylko pobieramy z internetu, ale także przesyłamy. Do tego dochodzi rosnąca popularność urządzeń, które generu...

Czytaj więcej...

Cloud Computing motorem innowacji
Cloud Computing motorem innowacji

W ciągu najbliższych trzech lat wydatki na chmury publiczne wzrosną niemal dwukrotnie i wyniosą nawet 370 mld dolarów, donosi najnowszy raport opracowany przez IDC. Szacuje się, że już w 2019 r. osiągną zawrotna kwotę 210 mld. Boom na rozwiązania chmurowe napędza przede wszystkim biznesowa gonitwa za nowymi prod...

Czytaj więcej...

15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku
15 najlepiej płatnych certyfikacji w 2021 roku

Certyfikacja jest doskonałym narzędziem rozwoju zawodowego. Większość decydentów IT twierdzi, że posiadanie pracownika z dodatkowymi umiejętnościami i wkładem wniesionym dzięki certyfikacji stanowi znaczną wartość ekonomiczną dla firmy. Koniec roku może stanowić doskonały impuls do zmian (również w obrębi...

Czytaj więcej...

The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT
The SysAdmin DOJO Podcast - ekspercka wiedza ze świata IT

Coraz większą popularność zyskują podkasty. Nie są tak angażujące jak różnorodne filmiki tematyczne, tym samym możemy je odsłuchać w trakcie domowych czynności, joggingu, spaceru czy nawet prowadząc samochód. Dla mnie największą wartość stanowią audycje związane z pracą zawodową i zainteresowaniami, inspi...

Czytaj więcej...

Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej
Trzy czwarte firm wraca z chmury publicznej do prywatnej

To, jak rozwijała się infrastruktura chmur obliczeniowych w ciągu ostatnich 15 lat, jest jednym z fenomenów i najważniejszych w historii przykładów konwergencji rozwiązań obliczeniowych i komunikacyjnych. Dzięki tego typu platformom przedsiębiorstwom zapewniona została niespotykana wcześniej możliwość szy...

Czytaj więcej...

Aktualności

Jakie obszary pomoże nam usprawnić 5G-Advanced?

Sieci 5G5G-Advanced jest kolejnym krokiem ewolucji 5G. Technoogia ta wprowadzi nowe funkcjonalności, wykraczające poza łączność oraz znacznie poszerzy możliwości zastosowania w różnych sektorach. Będzie ona wspierać zaawansowane aplikacje wymagające zwiększonej mobilności i wysokiej niezawodności, a także stosujące sztuczną inteligencję (AI) i uczenie maszynowe (ML), które poprawią wydajność sieci. Wprowadzi również dalsze ulepszenia w zakresie efektywności wykorzystania pasma i oszczędności energii. W tym artykule sprawdzimy, co przyniesie era 5G-Advanced, a także w jaki sposób zmieni nasze życie.

Era 5G-Advanced
5G-Advanced ma na celu rozwinąć sieć 5G do jej najpełniejszych i najbogatszych możliwości. Stworzy podstawy dla bardziej wymagających aplikacji i szerszego zakresu zastosowań niż kiedykolwiek wcześniej, dzięki realistycznym wrażeniom opartym na funkcjach rozszerzonej rzeczywistości (XR). Wprowadzi także ulepszenia w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w sieci oraz warstwie zarządzania, w celu zwiększenia jej wydajności, optymalizacji i efektywności energetycznej. Dzięki pełnej kompatybilności będzie mogła współistnieć z obecnymi wersjami 5G (NR Releases 15-17), w tym również ze starszymi urządzeniami obsługującymi wcześniejsze wersje 5G.

Cztery wymiary 5G-Advanced
Nokia postrzega możliwości 5G-Advanced, jako narzędzie, dzięki któremu operatorzy komórkowi mogą przekształcać gruntownie swoje sieci.  Biorąc pod uwagę cztery wymiary: doświadczenia, rozbudowę, rozszerzenie i jakość operacyjną, Nokia może ich wspierać w zakresie dowolnej kombinacji wymagań dotyczących sieci, scenariuszy wdrażania i przypadków użycia.

Kluczowe ulepszenia w 5G-Advanced:

• XR (AR, VR, gry): 5G-Advanced wzbogaci dzisiejsze doświadczenia XR poprzez rozszerzenie zasięgu aplikacji VR i AR oraz gier w chmurze. Technologia 5G-Advanced zapewni użytkownikom doskonałe wrażenia XR w ruchu, umożliwiając korzystanie z usług o dużej szybkości transmisji danych. Wymaga to bardzo wydajnego przesyłania danych przy ściśle określonych ograniczeniach opóźnień, a także wysokiego poziomu świadomości aplikacji. Pomaga ona przenieść obciążenie związane z przetwarzaniem XR z urządzenia do sieci, zmniejszając koszt, rozmiar i moc urządzeń. Te starsze i nieporęczne zostaną zastąpione znacznie mniejszymi, kieszonkowymi modelami, które umożliwią korzystanie z technologii XR w każdym miejscu. Dzięki temu użytkownicy będą mieli wrażenie przebywania w zdalnym środowisku i będą mogli efektywnie współdziałać w takim otoczeniu, niezależnie od tego, gdzie fizycznie się znajdują.

• Zwiększony zasięg i wydajność MIMO: 5G-Advanced będzie odpowiedzią na ogromny wzrost liczby wymagających aplikacji typu uplink, takich jak strumieniowa transmisja wideo na żywo w wysokiej jakości. Oczekuje się, że technologia 5G-Advanced będzie oferować o 20 procent większą prędkość transmisji danych w porównaniu z 5G. Umożliwi także zmniejszenie opóźnień łącza. Podstawowym warunkiem dobrego doświadczenia użytkownika końcowego w świecie XR jest uzyskanie niskich opóźnień w obu kierunkach łącza, ponieważ aplikacje XR często wymagają bardzo szybkiej dwukierunkowej komunikacji. Częścią 5G-Advanced jest również poprawa zasięgu łącza uplink.

• Ewolucja wykraczająca poza smartfony: 5G-Advanced zapoczątkuje również erę nowych typów urządzeń, które będą korzystać z zasięgu i wydajnej łączności 5G. Oprócz smartfonów pojawi się wiele nowych typów urządzeń o pełnych możliwościach, a także takich, które nie będą musiały wykorzystywać wszystkich aspektów ogromnej wydajności i elastyczności. Pozwoli to również na znaczne obniżenie kosztów. Są to tzw. urządzenia o ograniczonych możliwościach (RedCap), które idealnie nadają się do takich zastosowań, jak nadzór wideo w przemysłowej kontroli jakości, monitorowanie procesów lub wykrywanie i śledzenie zasobów. W ten sposób można zaprojektować inteligentne produkty elektroniczne typu "wearable" o niewielkich rozmiarach, a jednocześnie wyposażone w baterie o długiej żywotności. W monitorowaniu procesów przemysłowych i kontroli jakości częste przesyłanie małych pakietów danych może być efektywne, co zwiększa wydajność sieci. Oczekuje się również wzrostu wykorzystania urządzeń o pełnej zdolności operacyjnej, takich jak drony stosowane między innymi do poszukiwań i ratownictwa, dostarczania paczek czy pokazów lotniczych. Nie tylko drony, ale także pojazdy autonomiczne, roboty i zautomatyzowane pojazdy naziemne (AGV) będą się rozwijać dzięki sieciom 5G-Advanced dostosowanym do zapewnienia niezawodnej komunikacji ze stacjami bazowymi.

• Precyzyjne pozycjonowanie: 5G-Advanced zaoferuje również ulepszenia w zakresie pozycjonowania w oparciu o sieć komórkową, w tym identyfikację ścieżek poza linią wzroku oraz centymetrową dokładność, zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W pomieszczeniach będzie działać jako uzupełnienie zewnętrznych globalnych systemów nawigacji satelitarnej (GNSS), a zatem może być wykorzystywana w budynkach na potrzeby automatyki przemysłowej lub logistyki, a także w tunelach na potrzeby motoryzacji lub bezpieczeństwa publicznego. Dzięki dokładnemu pozycjonowaniu i funkcji RedCap możliwe będzie wdrożenie znaczników podłączonych do sieci 5G w celu śledzenia środków trwałych. Pewnego dnia etykiety te mogą nawet pozyskiwać energię ze swojego otoczenia.

• Niezawodny pomiar czasu: 5G staje się realną alternatywą lub uzupełnieniem dla GNSS/GPS, jeśli chodzi o synchronizację czasu z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC) lub inną dobrze zdefiniowaną sferą czasową, obsługującą wszystkie dziedziny, od automatyki przemysłowej po transakcje finansowe w czasie rzeczywistym i inteligentne sieci energetyczne. We współczesnej inteligentnej sieci energetycznej energia elektryczna przepływa w wielu kierunkach. Dlatego w celu uniknięcia zakłóceń równowagi konieczne jest bardzo dokładne, jednoczesne i ciągłe monitorowanie, co wymaga niezwykle dokładnych informacji o czasie na poziomie mikro- i milisekund.

• Zwiększona mobilność: celem 5G-Advanced jest osiągnięcie praktycznie zerowej przerwy w świadczeniu usług podczas przełączania między stacjami bazowymi, bez uszczerbku dla stabilności sieci. Ma to zasadnicze znaczenie dla urządzeń znajdujących się w ruchu i wykorzystujące usługi takie jak XR, IIoT lub URLLC, których działanie wymaga minimalnych opóźnień.

5G-Advanced zmieni doświadczenia użytkowników na wiele sposobów, umożliwiając konsumentom i przedsiębiorstwom czerpanie korzyści ze zwiększonej mobilności doświadczeń zbliżonych do rzeczywistości. Poprawi zasięg i przepustowość oraz wprowadzi obsługę wielu nowych urządzeń. Zapewni także większą inteligencję sieci dzięki zastosowaniu sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, zwiększy wydajność i zmniejszy zużycie energii. 5G-Advanced rzeczywiście rozszerzy możliwości 5G poza tradycyjną łączność.

Źródło: Nokia

Logowanie i rejestracja